tactus

Tactus.cz je projekt, který se od roku 2005 zabývá aktivitami podporujícími vznik kvalitních hmatově ilustrovaných knížek pro nevidomé děti.


Projekt je inspirován mezinárodní soutěží Tactus&Typhlo, která se každoročně koná od roku 2000. Největším českým úspěchem v mezinárodních soutěžích bylo naše prvenství v soutěži Typhlo&Tactus 2006, kdy česká autorka Kristýna Adámková zvítězila v konkurenci 90 knížek z celé Evropy se svým dílem „Rozmanitosti“.

Tactus.cz pořádá každý druhý rok národní soutěž tvůrců hmatových knížek. V roce 2011 svěřilo České republice mezinárodní společenství Tactus, sdružující přední evropské odborníky, pořadatelství soutěže mezinárodní.

Tactus.cz se účastní pracovních setkání odborníků (technické mítinky Tactus&Typhlo, skupina BiTiB – Babies Tactile Illustrated Books) a pořádá semináře pro tvůrce, V roce 2009 představila ČR projekt na světové konferenci pedagogů zabývajících se prací s lidmi s postižením zraku ICEVI 7th European Conference ‘Living in a Changing Europe’ v Dublinu a uspořádala v rámci konference tvůrčí workshop.Tactus.cz vydává metodické materiály ke tvorbě hmatových knih – pro zájemce o tyflografickou tvorbu a účast v soutěži jsou určeny publikace:
„Tak a tak na taktilní knihu“ (T. Kochová, 2008, 2. vydání 2012) základní pravidla pro tvorbu hmatových knih)
Jak vyrobit textilní hmatovou knihu“ (M. Ripley, 2007, přeloženo z anglického originálu)
„Od reality k obrázku“ (J. Mojžíšek, 2010, postřehy, rady a nápady nevidomého autora)
Můžete o ně požádat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hlavním výsledkem projektu je provozování Knihovny hmatových knížek, která půjčuje hmatové knížky nevidomým čtenářům z celé republiky – výpůjčky zasíláme poštou.

https://www.tactus.wz.cz

Foto: Česká kniha V. Bratrychové v mezinárodní soutěži Mezinárodní soutěž Tactus Dijon 2009


Inspirující myšlenky...

Jakmile vyvstane otázka času na čtení, znamená to, že není chuť. Neboť podíváme-li se na to blíž, čas číst nemá vůbec nikdo. Ani malí, ani mládež, ani velcí. Život je neustálou překážkou čtení. Čtení nesouvisí s organizováním společenského času, čtení je stejně jako láska způsobem bytí. Otázkou není zda mám či nemám čas číst (čas, který mi ostatně nikdo nedá), nýbrž zda si dopřeju nebo odepřu potěšení být čtenářem.
Daniel Pennac, Jako román