rizek tchaiwan13 a

Výstava s názvem „Svět pohádek a snů“, mapující  především tchajwanskou tvorbu Tomáše Řízka pro děti, probíhá v prostorách National Library of Public Information v tchajwanském Taichungu již od listopadu 2013.


Vystavené ilustrace do tchajwanských knih jsou doplněné o nejznámější autorovy české ilustrace. Děti v tchajwanském Taichungu se tak mohou mimo jiné seznámit s Emou a kouzelnou knihou, Kačenkou a jejím tlustým dědečkem, Majdalenkou a samozřejmě i ilustracemi k zatím posledním knížkám : „Kluk a Měsíc“ a „O Bílé Karolíně a Černé Karolíně“.
K účasti na výstavě přizval autor mladou tchajwanskou ilustrátorku Yuhan Lin.

Český ilustrátor byl také 1. prosince 2013 – hlavním hostem celodenního programu zaměřeného na podporu čtení.

Téhož dne byla zahájena autorova druhá výstava v jiné části  budovy, která přibližuje čtenářům Českou republiku prostřednictvím vybraných ukázek z ilustrací autora, které se bezprostředně váží k České republice. Především zaujala jedinečná prezentace zvyků a tradic v průběhu ročních cyklů ze Zlatou stuhou oceněné publikace „Český rok od jara do zimy“.

V rámci programu Tomáš Řízek převzal z rukou ředitelky knihovny Chung-Chiao Lu ocenění.
 
Jako součást programu připravil ilustrátor čtení z jeho tchajwanských knížek pro maličké čtenáře.
Došlo též na setkání s tchajwanskými, nejen dětskými, čtenáři při autogramiádě zorganizované jeho tchajwanským nakladatelem.


Výstavy se konají za podpory Státního fondu kultury ČR a České ekonomické a kulturní kanceláře v Taipeii. Výstavy podpořilo ministerstvo kultury a ministerstvo školství Tchajwanu.
Výstava se od ledna příštího roku přesune na National Taipei University v San Shia nedaleko Taipeie.


Myšlenky z knih

Škola je reklamní agenturou, která vás přesvědčuje o tom, že potřebujete společnost takovou, jaká je.
Ivan Illich