vanoce nove knihy

Zeptali jsme se příznivců Čítáren jestli znají nějaké dobré knížky, které by se měly číst především o Vánocích? A tady jsou odpovědi. Nechte se inspirovat !!!!

zacek jiri pracovna
Jiří Žáček, spisovatel a básník

Já si o Vánocích pravidelně čtu v Erbenově Kytici, ale obecně by se měly číst knížky laskavé, humorné, rozmarné - Saroyan, Pagnol, Leacock, O´Henry, z Čechů Vančura, Hašek, Ota Pavel, Hrabal, Jindřiška Smetanová. A samozřejmě poezie, kvanta poezie, od Homéra až po spanilé debutantky!

semelkova jana nakldatelka
Jana Semelková, šefredaktorka JAS nakladateltsví

O Vánocích je nejlépe číst pohádky - jakékoli. Je skvělé je číst dětem. Takže by to měly být pohádkové příběhy, které všechny budou bavit - děti i rodiče. Tatínkům a dědečkům doporučuji Markovy Autopohádky, maminkám asi klasické příběhy od Boženy Němcové nebo Karla Jaromíra Erbena (tam jsou ty nejkrásnější) - já osobně mám nejradši soubor Maličkým od Boženy Němcové. Pohádky jsou zde krátké a takové "uspávací".
No, a když vám děti a vnoučata vyrostou, je dobré sáhnout po Povídkách z první či druhé kapsy Karla Čapka (jrásná čeština), Jirotkově Saturninovi (opravdová pohoda) nebo trefných verších pro dospělé Jiřího Žáčka, Kapesní básně. No, a kdo má rád rozhovory, neměl by opominout Schůzky nad Seinou Jiřího Žáka, kde di může popovídat se spoustou francouzských herců :-).
Je jedno vlastně, co by se mělo číst - hlavně, ať se čte a dětem obzváště :-)

kratochvil milos spisovatel
Miloš Kratochvíl, spisovatel

Když přijdou Vánoce, nedokážu číst knížku o Vánocích. Sahám po Metličkách, Smuténce nebo nějaké jiné sbírce Jana Skácela a nacházím v nich celý rok, kterým jsem k vánočním svátkům prošel, i všechno, o čem je dobré aspoň jednou za rok v klidu a tichu svátečně popřemýšlet...

brezinova ivona foto hejna
Ivona Březinová, spisovatelka
Co by se mělo číst o Vánocích? Především knihy, které přinesou radost a klid, knihy laskavé a usměvavé, které nás přivedou k zamyšlení a v kterých nakonec všechno dobře dopadne. Snad i proto je pro spoustu lidí vánoční čas časem pohádkovým.
Ale znám i rodiny, kde se o Vánocích rok co rok nahlas předčítá Vánoční koleda Charlese Dickense. Třeba k ní teď další čtenáře přivede i stejnojmenný 3D film.
Já sama asi sáhnu po Malé encyklopedii Vánoc od Valburgy Vavřinové, pro radost i inspiraci. Pokud nenapadne sníh, přikouzlím si ho zalistováním Ladou. A pak si otevřu knihu svého oblíbence Josteina Gaardera Jako v zrcadle, jen v hádance a spolu s Cecílií budu vyhlížet padající hvězdy. A potom, aby mi nebylo smutno, vezmu zpěvník nějakých koled a možná si celá rodina zazpíváme. Protože koledy, stejně jako pohádky, k Vánocům patří.

krolupprova daniela spisovatelka

Daniela Krolupperová, spisovatelka
O Vánocích čtou lidé ledacos. Nejčastěji možná recepty.
„Ale co čte o Vánocích Ježíšek?“ zeptala se mě jednou zcela případně moje prostřední dcera. No samozřejmě, dopisy. Chodí si pro ně za okna, anebo si je za pomoci kouzel stahuje z poštovních schránek k sobě nahoru na nebesa. Seznamy dárků ovšem nejspíš nepřinášejí žádný hlubší čtenářský zážitek ani lidem ani Ježíškovi.  
A tak jsme se rozhodli, že Ježíškovi něco sami přečteme. Probíhá to nachlup stejně, jako když se čte obyčejným lidem. Jenom je zapotřebí posadit se blíž k oknu, aby Ježíšek dobře slyšel. A zřetelně vyslovovat! Vhodné je vzbudit dojem, že je možné si u jinak neúplatného Ježíška čtením mírně šplhnout a získat tak naději na navýšený počet dárků. Hned se hlásí více zájemců o předčítání.
Co se týká Ježíškovy oblíbené četby, zjistili jsme, že má rád dobré příběhy. Nejraději má ale ty o dobrých lidech a dobrých skutcích. Takže si vždycky slibujeme, že se budeme hodně snažit, aby i naše osobní příběhy byly podle Ježíškova vkusu.

prochazkova iva spisovatelka
Iva Procházková, spisovatelka
Vánoce jsou pro hodně lidí klidným meditativním obdobím, kdy mají čas nejen na rodinu, ale i na četbu. Já si na dobu Vánoc vždycky schovávám silnější knihy anebo detektivky, abych je mohla přečíst v jednom tahu.

Pro ty, kteří ještě neměli to potěšení, doporučuji skvělý román Muriel Barberyové S elegancí ježka, který vyšel loni v nakladatelství Host. Je nápaditě napsaný, má humor i napětí a skvěle vymyšlené postavy. Je z pařížského prostředí. Opravdu jsem se bavila.

Temná energie od německé autorky Juli Zeh je specielní četba. Juli Zeh má velmi přesný jazyk a smysl pro ironii. Na struktuře krimirománu odhaluje podstatnější věci: vztahy, problémy a deformace dnešní doby. Je to napínavé a chytré současně.

A pak samozřejmě trilogie Stiega Larssona Milénium, která člověka nepustí z svých tenat, dokud ji nedočte do poslední řádky. Takže na tu rodinu pak mnoho času asi přece jen nezbyde.

andersenky medajle
Hanka a Mirka, matky Andersenky

tož co jiného číst o Vánocích, než to, co nám udělá radost :-) !
Určitě by to mohla být klasika - Babička B.Němcové s popisem zvyků k Vánocům neodmyslitelně patří... Pro rodinné čtení doporučujeme Pět báječných strýčků Františka Nepila, protože, jak řekla jedna malá čtenářka: "Paní knihovnice, ta knížka Pět báječných strýčků byla opravdu báječná!" A jinak cokoli s vánočním příběhem... třeba knížky Josefa Lady nebo Radujme, veselme se... od L.Štruncové, pěknou málo známou básničku Františka Hrubína jsme objevily v jeho krásné knížce Říkadla pro celý den a taky na večer, tož ji přikládáme.

fencl ivo v televizi
Ivo Fencl, spisovatel
Vánočně rodinná je knížka britského autora Johna Wyndhama Chocky, příběh chytrého (ale právě ne zas příliš!) dvanáctiletého chlapce líčený očima jeho tatínka.
John Wyndham - přinejmenším v této knize - připomíná svým až „lékárnickým“ stylem mistra tajemství Iru Levina, ale současně vybalancoval vyprávění na hraně hororu o posedlosti, aniž by třeba i jedinkrát užil slova ďábel, a jak uvidíte, naprosto nezahodil svou vizitku mistra britské science fiction.

Renáta Fučíková, ilustrátorka
Ale před nimi přichází ještě advent a ten trvá docela dlouho, tak proč si čekání na všechna překvapení i vytoužené dárky nezpestřit? Možná byste v době šopování a skajpování, fejsbukování a jiného mejlování nevěřili, že to jde i s knihou.Přivolat zářící průzračnou radost je ale nejlepší v kruhu rodiny anebo přátel. Stačí jen vzít do ruky tu správnou knížku a podělit se při společném čtení.

Pro první adventní týden bych doporučila „jakoukoli kuchařku“. Najděte si společně ten nejsladší recept na dobrotu a když už nebudete rovnou míchat, hníst, vykrajovat a péct, tak alespoň čtěte nahlas. Cítíte tu vůni?

Na druhý adventní týden bych poradila už náročnější žánr. Přečtěte si Charlese Dickense – „Vánoční koledu“ o panu Ebenezeru Vydřigrošovi – Scroogovi. Stará dobrá Anglie, napravený padouch, šťastné děti…Berte to jako návod  k dobrému skutku, k omluvě někomu, komu jste letos ublížili – ať jdete do svátečních dnů s čistou myslí.

Na třetí neděli si vy, dospělí, připomeňte vlastní dětství. A vy, děti, se podívejte, jak to chodí jinde v  Evropě – ve Švédsku. Otevřete slavnou knihu „Děti z Bullerbynu“ od slavné Astrid Lindgrenové a přečtěte si spolu, jak Britta, Anna, Ole, Lasse, Bosse a Lisa čekali na vánočního skřítka.
O Zlaté neděli vezmětež do rukou knihu vánočních koled a trochu si opakujte, ať můžete u stromku společně zpívat. Ono se za celý rok z hlavy mnohé vypaří. Opakujte si nahlas – třeba při úklidu.
A když konečně přijdou očekávané svátky, připomeňte si, proč je vlastně slavíme. Otevřete tu jedinou správnou knihu  pro ten okmžik – a pokud ji doma nemáte, vydejte se spolu do kostela a tam naslouchejte nejen krásné hudbě, ale i příběhu malého novorozeněte, jako ho vypráví jedna z nejslavnějších knih světa: „…I porodila svého prvorozeného syna, zavinula jej do plenek a položila do jeslí, protože se pro ně nenašlo místo pod střechou. A v té krajině byli pastýři pod širým nebem a v noci se střídali v hlídkách u svého stáda. Náhle při nich stál anděl a pravil: Dnes se vám narodil Spasitel, radujte se…“

lomova lucie ilustratorka
Lucie Lomová, ilustrátorka
rodiče by měli dětem číst o vánocích a na Štědrý den především z Nového zákona, aby děti vůbec věděly, proč se vánoce slaví. Také jsem léta vytahovala knihu České vánoce Josefa Lady nebo všelijaké tematické kousky vánoční z Dětí z Bullerbynu nebo Jak kočička a pejsek slavili vánoce nebo od Josefa Čapka O vánocích, které nechtěly být ze senzační knížky Povídejme si, děti, která by si zasloužila dostisk nebo nové vydání. Dospělým bych doporučila třeba svou oblíbenou knihu Stefana Zweiga Svět včerejška anebo z jiného soudku, abych přihřála komiksovou polévčičku, čistý příběh mladé lásky Pod dekou Craiga Thompsona, kde je zimního i jiného kouzla také dost.

vydrova marketa ilustratorka knih
Markéta Vydrová, ilustrátorka

To pro mě není úplně jednoduchá otázka. Určitě znám knížky, které by se měly číst především pořád... Jak z nich vybrat ty, které by se nejlíp hodily k vánocům? Ale že jsou o Vánocích srdce otevřenější, pak tedy nějaké, které jsou k takovému zapadání do srdce nejlepší. Děti, čtěte si Dalekou cestu za domovem od Richarda George Adamse, čtěte si Pohádky Hanse Christiana Andersena, nebo Robinsona či verneovky. Čtěte si Broučky od Jana Karafiáta, čtěte si Už sněží, už chumelí od Miloše Kratochvíla, nebo jeho Pachatele dobrých skutků.  Děti, čtěte si tu knížku, ve které byste chtěly být!
Dospělí, čtěte si! Třeba knihy Gabriela García Márkueze a knihy Paula Coelha. Čtěte si pana Hrabala. Kteroukoli z nich. Hltejte Čisté radosti mého života Jana Šmída, nebo Klapkovy Tři muže ve člunu, či Hellerovu Hlavu XII. Anebo báječně praštěné Spolčení hlupců Johna Kennedyho Toola... Přidejte k tomu třeba některou z pohádek Oscara Wildea. Anebo povídky Arbese či Poea, budete-li se chtít starodávně bát. Všichni si přečtěte Malého prince a zahoďte reklamní letáky!

miklinova galina ilustratorka

Galina Miklínová, ilustrátorka
U nás o vánocích nesmí chybět čtení knihy J. R. Tolkiena s podivně přeloženým titulem: Dopisy dědy Mráze s původními  ilustracemi autora, které mne naprosto nadchly. Ačkoli Tolkiena všichni znají především jako stvořitele Středozemě, je úžasným vypravěčem příběhů pro děti, zvlášť když šlo o ty jeho. Tolkien totiž každé Vánoce svým synům přichystal dopisy od Dědy Mráze, ve kterých je seznamuje s životem tohoto dobrosrdečného staříka, ledního medvěda a ostatních na Severní tyčně. Každý rok umíráme smíchy!
A ještě jeden typ...na  Štědrý den můj tatínek předčítal pravidelně Leacocka z jeho knihy Literání poklesky Vánoční příběh o hochovi, který přesně věděl, co by měl pod stromečkem najít...ale dopadlo to dost jinak. Tatínek se smál tak, že to nemohl dočíst a my s ním.
A pokud nemáte tyhle dvě, tak jakoukoli dobrou knihu o přátelství a soudržnosti, doporučuji třeba Medvídka Pů, Pana Sovu, Kvaka a Žbluňka, Malého prince a nebo Pana Kdybycha!

rencin pavel spisovatel
Pavel Renčín, spisovatel
Myslím, že Vánoce jsou divotvorný čas plný fantazie a ideální chvíle pro výlet do dětství, nejhezčího období našich životů. Jsou jako stvořené pro pohádky. A nejlepší pohádky jsou ty čtené nahlas, takže si rychle ulovte nějakou ratolest a čtěte! Mezi mé nejoblíbenější patří Exupéryho Malý princ nebo Mluvící balík od Geralda Durrela.

palecek josef ilustrator
Libuše a Josef Palečkovi, spisovatelka a ilustrátor
Vánoce Nevánoce - pro všechny časy je to u nás Malý princ, a třeba Skácelovy Oříšky pro černého papouška, nebo Chyba broskví. A naše nejmenší dítko volá po Dětech z Büllerbynu paní Lindgrenové. Nezapomínáme ani na Ludvíka Aškenázyho. Ať už to jsou jeho Dětské etudy, Ukradený měsíc, nebo Putování za...  Je to pro každý čas docela sváteční čtení.

 


Myšlenky z knih

Ve státních školách je všechno špatně, je to o strachu, o disciplíně. A fakt, že děti, které by se měly hlavně pohybovat, sedí na zadku šest hodin denně. Je to proti lidské přirozenosti. Proti dětské přirozenosti.
A.S. Niell, zakladatel školy Summerhill