ANDERLE LASKA ZA LASKU

Po dlouhá léta (od roku 1997) patřilo vyprávění Jiřího Andrleho k mým oblíbeným. Byly to nesmírně příjemné večery u čaje a povídání malíře o jeho dětství a časech dávno minulých. Nenapodobitelným hlasem nám přinášel pokoj a tiché úsměvy i se svým papouškem. Od té doby jsem si ho mnohokrát pouštěl ze záznamu a vždy mě mile překvapil, nikdy nebyl stejný.


O to víc těší, že vyprávění lze sehnat nejen v knižně-papírové podobě, ale také jako audioknihu, což zvlášť doporučuji na dlouhé cesty autem.
Zatím vyšly vzpomínky akademického malíře a grafika na dvou CD a nyní se můžeme začít do knihy, dokonce s exkluzivním obrazovým doprovodem.
Vzpomínky Jiřího Anderleho jsou stále pravidelně vysílány na stanici ČRo Dvojka.

Jiří Anderle (*1936)
je akademický malíř a grafik. Vystudoval AVU. Styl jeho kresby grafiky se vyhraňoval v době profesionálního působení v Černém divadle, se kterým sjezdil skoro celý svět jako technik i herec. Známý, zejména v zahraničí, začal být v polovině 60. let. V letech 1969–73 působil na VŠUP jako asistent Zdeňka Sklenáře a Jiřího Trnky.
Jako všestranně múzický člověk je kupříkladu také bubeníkem kapely Grafičanka a autorem, hercem i hudebním redaktorem oblíbeného rozhlasového pořadu Láska za lásku. V roce 2006 byl vyznamenán Medailí Za zásluhy III. stupně.


Inspirující myšlenky...

Ti, kdož chtějí mít jen co největší počet přívrženců a potřebují tudíž mnoho lidí, podobají se bláznovi, který má velkou nádobu a v ní málo vína. A tak ji naplní až po okraj vodou, aby měl vína více. Ale tím nezíská víc vína, nýbrž si jen zkazí to dobré, které v nádobě měl. Nikdy nebudete moci tvrdit, že ti, kteří byli k nějakému vyznání donuceni, je také ze srdce vyznávají. Kdyby jim byla ponechána svoboda, řekli by: Věřím ze srdce, že jste nespravedliví tyrani a že je bezcenné to, k čemu jste mě donutili. Špatné víno se nestane lepším, když lidi přimějeme, aby je pili.
Stefan Zweig: Castelliův zápas s Kalvínem