larsson audiokniha divkaLisbeth Salanderová se vyrovnala s jistým zklamáním ve svém srdci ohledně novináře Mikaela Blomkvist -  šlo jí to dobře, protože si z prvního dílu trilogie Milenium odnesla celkem slušný balík peněz. Dívka, která si hrála s ohněm. Kdo znáte Muži, kteří nenávidí ženy, asi odtušíte, o jaký oheň a jakou ožehavou hru tu půjde. Půjde jí o život. Na scénu zase nastupují Kale Blomkvist a Pipi Dlouhá punčocha v dospělém provedení – tak, jak to autor zamýšlel.

Nemusíte znát první díl, abyste si s gustem neposlechli druhou část z trilogie.
Částečně se totiž budeme k předchozímu ději vracet, ale ani znalci se nebudou nudit suchým opakovaním. To opravdu nehrozí. Některé události z Mužů, kteří nenávidí ženy, tu budou prezentovány z jiných úhlů pohledu, očima jiných zúčastněných lidí.  Není snad nic lákavějšího! Lépe se tu rozvíjí oba Lisbethiny poručníci, jejich myšlení, jejich životy, více se ponoříme do Lisbethina lesbického vztahu s přítelkyní Mimi. A další zajímavou částí byla sonda do volného vztahu Mikaelovy pracovní partnerky Eriky Bergerové. Je tu mnoho nových postav a tak se určitě hodí seznam na obalu knihy, i když bych řekla, že je to přehlednější skrumáž lidí, než v prvním díle. Nebo jsou to nyní výraznějšjí jména, takže se vám nepletou.

Za patnáct hodin poslechu budete vděční. Je to patnáct hodin, které vás vezmou zcela mimo realitu, do světa, kdy budete hltat každé slovo příjemného hlasu Martina Stránského, protože každé slovo může být důležité.
Zápletka je geniálně upletena, tak, že nechává prostor pro posluchače nebo čtenáře či diváka (pokud sledujete švédskou verzi filmu)… a věřte mi, že některé vaše doměnky budou určitě špatné. Lisbeth je stále bezkonkurenční detektivka, soukromé očko a hackerka, ačkoliv se díky finančnímu zajištění do žádné práce nepouští, své schopnosti využívá bravurně. Tady je totiž štvanou zvěří a ukrývat se umí tak, že byste to snad ani sami nevymysleli. Autorovi patří opravdu velké smeknutí až k zemi.
Úžasné….

Stieg Larsson (15.8.1954 – 9.11.2004)
byl švédský novinář a spisovatel. V roce 1977 začínal v novinách jako grafik, později se stal zpravodajem a publicistou. Novinářské zkušenosti a politické přesvědčení vedlo Stiega Larssona. Založil nadaci, jejíž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti, byl majitelem magazínu a jeho náhlá smrt ihned poté, co nakladatel přijal první díl jeho trilogie byla obestřena tajemstvím. Ve Stockholmu Stieg Larsson umírá na těžký infart a spekulace o tom, že mu bylo vyhrožováno za jeho politické aktivity, se nepotvrzují.

Stieg Larsson – Milénium 3 – Dívka, která kopla do vosího hnízda Vydavatel: Martin Pilař - ADK Prague s.r.o., 2012 | www.radioservis-as.cz
Třetí díl trilogie plánuje Radioservis vydat v říjnu 2012. A já si dovolím – pro ty, kteří již druhý díl viděli, četli si vyposlechli – prozradit oficiální anotaci:
Ostatní raději nečtěte, ať se nepřípravíte o část napětí, které skýtá tento oranžový přebal…
Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Poté, co ji kulka zasáhla do hlavy, leží pod přísným dohledem na jednotce intenzivní péče. Pokud se uzdraví, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu.  Ale i v nemocnici, přestože je v kritickém stavu, musí být stále ve střehu. Je tu totiž ještě jeden pacient – Alexandr Zalaščenko… Mikael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti. Lisbeth bude muset s jeho pomocí dokázat svou nevinu a také upozornit na zkorumpované politiky, kteří dopustili, aby se bezbranní lidé stali oběťmi zneužívání a násilí.

Neodvažuji se předjímat, jak  třetí díl dopadne, vzhledem k úplným dějovým zvratům v předchozích dvou… Jen se prostě a pokorně těším.