vzpoura mozku

Posádka hvězdoletu Prometheus zachránila Zemi. Ze své vesmírné mise se vrátila včas. Hal a jeho věrní pomohli lidem, kteří přežili vzpouru Hlavního mozku, porazili roboty a nastolili znovu řád, který se řídí hlavním zákonem: Robot se nesmí nikdy postavit proti člověku.


Legendární komiks vycházel v časopisu Abc – týden co týden čtenáři hltali příběh Hala a jeho posádky. Napsal jej Václav Šorel, jeho ilustrátorem se stal František Kobík. Po letech vyšel příběh knižně – opět s velkým úspěchem díky své nadčasovosti.

V Českém rozhlase podle Šorelova scénáře natočil režisér Vlado Rusko pětidílný stejnojmenný seriál, v němž se zúčastníme osvobození Země od nadvlády robotů.
Odehraje se před námi velké napínavé drama. Díky rozhlasovému seriálu se legendární komiksový příběh Prométhea a jeho posádky dostal od komiksových fanoušků mezi rozhlasové posluchače. Tento seriál v roce 2012 vydal Radioservis jako mp3. Na disku kromě zvukového záznamu najdete ještě scénář in natura a komiks, jehož ilustrátorem je František Kobík. A tak můžete poslouchat, číst si ve scénáři či listovat komiksem. Je tedy na vás, co zvolíte, co vám více vyhovuje.

Stručný děj příběhu:
Posádka kapitána Hala se vrací z vesmírných dálav, kde pátrala po inteligentním životě, domů. Ale ouha, místo vřelého přivítání ji čeká mlčící Země obalená podivným růžovým polem. Co se stalo s lidmi? Kam se mají astronauté podít? Prometheus zamířil tedy k Měsíci, kde se na jedné ze základen Hal a jeho posádka dozvídají ze starého záznamu pravdu – Zemi ovládla umělá inteligence. Roboti a zbytek lidstva přežívají pod ochranným silovým polem v centrální oblasti Evropy. Posádka Prométhea se rozhodne proti robotům zasáhnout…

Vzpoura mozku - audio ukázka >>

Václav Šorel, autor příběhu a scénáře prozradil:

„Příběh, který jsem později nazval Vzpoura mozků, jsem nosil v hlavě někdy od začátku sedmdesátých let minulého století. V té době jsem byl ovlivněn Stanislawem Lemem a jeho báječným Návratem z hvězd, Vesmírnou odyseou 2001 Arthura C. Clarka a dalšími autory, kteří se zabývali problematikou soužití umělé inteligence s lidmi. Rozhodující impulz k napsání tohoto příběhu mi ale dala až návštěva výpočetního střediska letňanské Avie, ve které jsem tehdy pracoval. Tajemná budova s velkým sálem, uprostřed kterého se nacházelo „monstrum“, jakási modla lidí, kteří zde přenášeli záhadné disky a odnášeli si stohy potištěných papírů.
Tito lidé se tvářili velice tajemně a také tak trochu nevrle, když do jejich království zavítal obyčejný smrtelník. Dnes už vím, že tím „monstrem“ byl docela primitivní počítač, jehož dnes hravě překonává malý notebook či smartphone. A ty záhadné disky? Ty zase strčí do kapsy třeba „šestnáctigigová fleška“.
Tehdy byl ale počítač něco úplně nového, což vedle obdivu nahánělo člověku i strach. Dnes už si bez počítačů a tedy bez umělé inteligence nedovedeme život představit. Počítače řídí dopravu, existují robotizovaná pracoviště, v nemocnicích dokonce roboti operují. Jen doufám, že v budoucnu nevznikne nějaký hlavní robot, jako v mém příběhu, který by řídil chod Země a nakonec s námi lidmi začal válčit.“

Vzpoura mozků | Václav Šorel a František Kobík | Režie: Vlado Rusko
Hrají: Aleš procházka (Hal), Lukáš Hlavica (Marek), Kamil Halbich (Olaf), Marcel Rošetský (Petr), Jiří Knot (Oskar) a Svatopluk Schuller (Alan) a další
www.radioservis-as.cz


Inspirující myšlenky...

Žádná kultura ještě nerozřešila dilema, kterému musí čelit s rozvojem vědomé mysli: jak žít mravně a soucitně, když jsme si plně vědomi krve a hrůzy, které doprovázejí život, když nacházíme temná místa nejen ve svém společenství, ale také sami v sobě. Jestliže existuje chvíle, kdy se člověk stává vskutku dospělým, musí to být tehdy, když uchopí tuto ironii v celém rozsahu a přijme odpovědnost za život plný paradoxů, který je mu dán. Člověk musí žít ve víru rozporů, protože kdyby najednou všechny protimluvy přestaly existovat, život sám by se zhroutil. Odpovědi na některé velmi naléhavé otázky jednoduše neexistují. Musíte si je prostě prožít a dát svému životu takový směr, abyste mířili ke světlu.
Barry Lopez / Arctic Dreams / Arktické sny