muzeum_pocitacuPrvní osobní počítač Apple1 vznikl v roce březnu 1976 a o měsíc později byl veřejně předveden v Homebrew Computer Club, Palo Alto v Kalifornii. Tento historický kousek můžete vidět v USA, v Silicon Valley, ve světově známém muzeu počítačů, Computer History Museum.

Muzeum bylo otevřeno v říjnu 2002 v prostorách, které patřily firmě Silicon Graphic. Architektonicky skvostná stavba ze skla vyniká přesnými geometrickými tvary a ukrývá prostory o rozloze více než jedenáct tisíc metrů čtverečních. Neleznete zde počítací stroje z devatenáctého století, šifrovací stroj Enigma, používaný Německem v době druhé světové války i dusíkem chlazené superpočítače.

Muzeum má mimořádně kvalitní webové stránky a rozhodně doporučujeme k návštěvě. https://www.computerhistory.org/

Teprve zde si uvědomíte, jak neobyčejně rychlý byl vývoj počítačů, když na vlastní oči spatříte starý software, jakým byl například zdrojový kód pro děrované papírové štítky, děrné pásky i cívky magnetických pásek a rozměrné skříně počítačů staré jen několik desítel let a jejichž výkon dnes předčí i obyčejná kalkulačka.

V Česku existuje několik meších subjektů, tvářící se jako Muzeum počítačů, které můžete vidět například na adresách:
https://www.pcmuzeum.cz/
https://www.muzeumpocitacu.cz/

pocitac 1954
Fotografie počítače s tiskárnou z roku 1954 v časopise Popular Mechanics


Inspirující myšlenky...

Toto bych chtěl pro své děti, kdyby byly ještě malé. Chtěl bych, aby vyrostly s pocitem, že jsou vládci svých životů. Chtěl bych, aby byly šťastné, ale také aby se staraly o štěstí druhých. Chtěl bych, aby byly emocionálně odolné, aby mohly odrážet nevyhnutelný stres a zklamání, které život občas přinese. Chtěl bych, aby měly důvěru ve svou schopnost učit se po celý život a přizpůsobit se světu, který se rok od roku mění stále rychleji. Chtěl bych, aby měly cíle, po kterých opravdu touží. Chtěl bych, aby byly schopné kriticky přemýšlet a činit racionální rozhodnutí, která jim pomohou dosáhnout jejich cílů. Chtěl bych, aby měly morální hodnoty, které pomáhají dávat smysl a strukturu jejich životům, a doufám, že to budou lidské hodnoty - hodnoty, které mají co do činění s lidskými právy a povinnostmi, a ne s pošlapáním těchto práv.
Peter Gray