modiano patrick
Patrick Modiano, 69-letý francouzský spisovatel se stal držitelem Nobelovy ceny 2014.
Porota Nobelovy ceny tak dává jasně najevo, že nepodléhá módním trendům, neovlivňuje ji prodejnost autora ani fakt, že pokud autor není znám v angloamerickém literárním světě, nemá šanci na úspěch.

Modiani (1945) je jedenáctý francouzský držitel této ceny, a to se příznivcům angloamerické literatury vůbec nelíbí.
Sociální sítě jsou plné poznámek lidí, kteří jsou až zděšeni, že neznámý autor a ještě k tomu Francouz dostal prestižní cenu. Neznámý, ale znamená, že ho dotyční jen neznají a argumenty, že Modiani není přeložený do angličtiny příliš neobstojí. Za prvé to není pravda ( do angličtiny ho přeložila Joanna Kilmartin) a pak je to jeden z faktorů, který ovlivňuje výběr poroty. Uvést do širšího povědomí méně známého autora a jeho neobyčejné dílo, které má charakter tradičního románu, ale má svá nesporná specifika ve formě.

Modiano je ale i v Česku neznámý.
Česká Wikipedia o něm až do vyhlášení neměla ani řádek (říjen 2014). Tři knihy byly vydány za hlubokého socialismu a v době volného trhu jen jedna, až v roce 2007. Rodný list (Odeon, 1982), Ulice temných krámků (Mladá fronta, 1983), Takoví hodní hoši, Mládí (Svoboda, 1986), Dora Bruderová (Barrister & Principal, 2007).
Modiano totiž není pohodlné komerční čtení a vyžaduje jistou dávku přemýšlení. Nicméně o to silněji na nás příběh působí.

Modiano píše dětské knihy, filmové scénáře, ale hlavně romány. Jeho témata jsou paměti, identity a čas. Ve většině svých krátkých románů (130 – 150 stran) vypráví pařížské příběhy pohledem zvídavého vypravěče. S ním prožíváme příběhy obyčejných lidí, jejich neobvyklé osudy kombinované neschopnosti vzít osud do vlastních rukou a náhod, které často souvisí s historickými společenskými událostmi.

Patrick Modiano je také nositel prestižní Goncourtovy ceny.

Knihy dostupné na českém trhu...(2014)

Dora Bruderová
Jednou skutečně žila malá Pařížanka jménem Dora Bruder. Potkalo ji však to osudové neštěstí, že zrovna byla válka, z ní se pro okupační úředníky stala „nezletilá židovka na útěku“, a tak se dostala do dvojnásob nebezpečné kategorie. Když jako dospívající rebelka utekla z internátu a bůhvíkde trávila válečné měsíce, došlo i na ni a i pro ni nachystali místo ve vlaku do Osvětimi.

Rodokmen (Rodný list)
Kniha s trochu sebaironickým názvom Un Pedigree (Rodokmeň) je skutočným príbehom Modianovej mladosti predtým, než sa stal spisovateľom.
S Rodokmeňom akoby sme našli zväzok kľúčov od domu, ktorého nespočetnými miestnosťami sme možno kedysi prešli a možno si ich len vieme celkom živo predstaviť, akoby sa nám dostal do rúk album fotografií, na ktorých sú povedomé i neznáme tváre, ulice, budovy, interiéry, akoby sme boli svedkami chvíle, keď sa nám obdivovaný človek rozhodne zveriť.


Myšlenky z knih

Práce na hovno je každá, jejíž vykonavatel ve skrytu duše ví, že by vůbec neměla existovat.
Prof. David Graeber z London School of Economics