taras kuscynskyj-bw

Přiznám se, že Taras Kuščynskyj byl pro mne vždy výjimečný, už od první výstavy v hlubokém socialismu. Byl skutečným mágem světla a jeho dívčí akty se tenkrát jasně odlišovaly od akademicky strojeného a studeného aktu Borovičky, Šmoka, Stibora a dalších.

Většina jeho fotek se nedá popsat. Jakoby na svých negativech zachytil jedinečný okamžik souznění těla a vědomí ve světle, která z fotografie vystupuje jako tichá, křehká záře. Nechápu, jak nějací kritici na stránkách Československé fotografie mu vyčítali vypočítavost a líbivost. Nepochopení? Jen rázně překročil stín ostatních fotografů v době, ve které nebylo jednoduché takové fotografie vystavovat veřejně. A Taras vystavoval v Holandsku a Tokiu. A možná chápu, proč je dnes je v Česku téměř neznámý. Osud výjimečných.

taras kuscynskyj kniha3
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

Taras Kuščynskyj (1932-1983)
Pocházel z Podkarpatské Rusi a vystudoval architekturu. Fotografovat začal během 50. let. Od roku 1966 se živil jako nezávislý fotograf v oblasti portrétu, aktu a módní fotografie. V letech 1970–76 byl fotografem Divadla Semafor. Zásadní roli hrál i při organizaci fotografického hnutí jako zakládající člen skupiny Setkání.

taras kuscynskyj sperk
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

Knihy o Tarasu Kuščynském
Mrázková, Daniela-Remeš, Vladimír: Cesty československé fotografie. Mladá fronta, Praha 1989
Kuščynskyj, Taras-Pohribný, Jan: Taras Kuščynskyj. Dům umění města Brna, Brno 1987
Horníček, Miroslav-Charvát, Jura-Koliš, Karel: Taras - Chci. Jonáš Klub, Praha 1990
Taras Kuščynskyj /1932-1983/, Foto-Mida, 2007

taras kuscynskyj schoulena
Fotografie "Schoulená – Dana" je z roku 1972. Kuščynskyj za ni získal bronz v soutěži Fédération Internationale de l'Art Photographique v roce 1974 v kategorii černobílá fotografie.
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

taras kuscynskyj les portret
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

taras kuscynskyj holubice
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

taras kuscynskyj kniha1
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

Inspirující myšlenky...

Argumentační klam (též řečnický trik) je v řečnictví takový výrok, jehož smyslem je porazit či přesvědčit oponenta bez ohledu na pravdivost zastávaných názorů. Podstatou argumentačního klamu bývá nenápadné porušení pravidel logického důkazu, působení na emoce místo na rozum, případně obojí. Argumentační klamy bývají oblíbenou součástí argumentace propagandy a manipulátorů. Podstatou klamu je najít velmi slabý až hloupý argument, který by mohla zastávat protistrana (ale zpravidla jej nezastává). Ten demonstrativně rozcupovat na cucky a budit při tom zdání, že se všemi argumenty protistrany se lze takto snadno vypořádat. Např.: Zastánci potratů vám budou tvrdit, že jít na potrat je levnější, než kupovat výbavu pro dítě. To je ale zjevný nesmysl – do ceny potratu je totiž třeba započítat i nezbytnou hospitalizaci, nemluvě o tom, že na výbavu pro novorozence naše vláda nabízí zvláštní sociální příspěvky. Je tedy jasné, že neexistují žádné rozumné důvody, proč potraty povolovat.
Koukolík