rizek o kacence 2
 

Když jsem byl požádán, abych si pro konferenci o díle Václava Čtvrtka připravil příspěvek na téma, jak se mi ilustrovala knížka  „O Kačence a tlustém dědečkovi“, nemusel jsem složitě přemýšlet, o čem budu mluvit. O ilustrace mě požádalo nakladatelství Albatros.

CAPEK POVIDEJME SI DETI
Spisovatel a malíř Josef Čapek si vypráví s dětmi o nejrůznějších věcech a poznatcích, se kterými se setkávají v okolním světě. Vypravěč vede s dětmi chápavý dialog, na jedné straně jim sám vypráví - vtipné a moudré příběhy o životě, na druhé straně se dětmi nechává sám inspirovat, ptá se jich na všelicos a ony mu pak také povídají.

franta karel text jiri havel leporelo 2
Byly časy, kdy i leporela vytvářeli mistři. V našem případě Jiří Havel a ilustrátor Karel Franta. Leporelo vyšlo asi? jen jendnou v Mladě Frontě v roce 1970. To, že už nikdy nevyšlo je malá záhada.
Přitom oba autoři vytvořili pro děti proslulou dětskou trilogii Veselé noty, Malovaný svět a Než zazvoní potřetí.

Inspirující myšlenky...

Mezi mými spisy zaujímá zvláštní místo můj Zarathustra. Dal jsem jím lidstvu největší dar, kterého se mu podnes dostalo. Tato kniha, kniha s hlasem znícím nad tisíciletími, není pouze nejvyšší ze všech knih, pravou a vlastní knihou vzduchu velehor – celá věc „člověk“ leží v nesmírné dálce pod ní – je také knihou nejhlubší, zrozenou z nejvnitřnějšího bohatství pravdy a každý okov, který do ní sestoupí, vynoří se naplněn zlatem a dobrem.
Friedrich Nietzsche (1844 – 1900), Ecce homo