cesta lesem kramska rizek 600
Je krása v detailu, nebo ve velké scenérii? Je intimita v řeči, nebo v tichém kontaktu s ostatními? Můžeme se ztratit v lese? Jak se cítíme, když konečně najdeme v lese cestu?

Pojďte s námi pozorovat krásný svět kolem nás.

Cestou na školní představení jsi v přeplněném autobuse přišla o křídla z kostýmu berušky. Namačkaná mezi lidmi ses nemohla ani pohnout, zatímco křídla berušky zmizela nad hlavami lidí a vylétla z okna někde nad křižovatkou ulic Červené a Bílé. Zdalipak, když zamrznete v prostoru, také zamrznete v čase? Ve skutečnosti budete pomalí jako lenochodi s veselou myslí „postiženou pomalostí“, ve které všechny vzpomínky utkvívají navždy.

rizek cesta lesem ilustrace

Oshima Museum of Picture books – Toyama v Japonsku ocenila v roce 2013 společný knižní projekt Pavlíny Krámské a Tomáše Řízka Kluk a Měsíc.

Cesta lesem / Pavlína Krámská / ilustrace: Tomáš Řízek / vydal www.milupublishing.cz
www.rizek-tomas.cz

Text/ Pavlína Krámská
Vystudovala obor sinologie–kulturologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se současnou tchajwanskou literaturou.

rizek cesta lesem

Ilustrace/ Tomáš Řízek
Narodil se 1.10.1963 v Praze. V letech 1984–1988 formoval svůj výtvarný názor pod vedením malíře a grafika Jaroslava J. Králíka a kopírováním gotických madon. Jeho zájem se postupem času přesunul také k ilustracím pro děti a mládež. V oblasti dětské knižní tvorby ilustroval přes 50 titulů. Spolupracuje s nakladatelstvími ACME Cultural Enterprise Co. Ltd., Grimm Press Taiwan, Bohem Press Zürich, Gründ, Albatros Media, Mi:Lù Publishing a dalšími. Knížky s jeho ilustracemi získaly ocenění v Čechách i v zahraničí. Autor žije střídavě v České republice a na Tchaj-wanu.

Inspirující myšlenky...

Člověk ve svém pomýlení mocně zasáhl do přírody. Zdevastoval lesy, a tím i změnil klima a atmosférické podmínky. Vinou člověka úplně vyhynuly některé druhy rostlin a zvířat, ač měly své nenahraditelné místo v ekonomii Přírody. Čistotu vzduchu všude ovlivňuje kouř, řeky jsou špinavé. Tyto a jiné věci jsou neoprávněnými zásahy do Přírody, jež dnešní člověk okázale přehlíží, ale jež mají největší důležitost.
Johann Wolfang von Goethe,1832