ferda mravenec sekora cizi jazyky
V roce 2019 uplynulo 120 let od narození všestranného autora a ilustrátora Ondřeje Sekory, který světu představil legendárního Ferdu Mravence. V Česku pravděpodobně není dítě či dospělý, který by Ferdu neznal, ale i v zahraničí má tento bystrý mravenec velmi dobrou pověst.

Sekorovy knihy o Ferdovi Mravencovi byly totiž přeloženy do více než 20 jazyků, mezi kterými je i japonština. Ferdova dobrodružství jsou tedy dostupná i japonským dětem.

ferda mravenec tokyo sekora

Ondřej Sekora jako takový je pro japonské čtenáře spíše neznámou postavou.
Aktuální výstava, kterou pro České centrum Tokio v roce 2019 připravil historik komiksu Tomáš Prokůpek, se snaží využít popularity Ferdy Mravence a představit tak návštěvníkům i jeho autora, který podobně jako Ferda vynikal hned v několika tvůrčích oborech a vedl značně rozmanitý život. V Českém centru Tokio tak budou vystaveny nejen knihy a ilustrace s Ferdou Mravencem, ale také Sekorovy fotografie z doby, kdy jako sportovní reportér pobýval v Paříži, jeho autorské knihy, ilustrace pro celou řadu novin a časopisů nebo třeba novinové karikatury Adolfa Hitlera či druhé čínsko-japonské války.

takamine prokupek tokyo sekora 2019
TOMÁŠ PROKŮPEK, MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM BRNO, KURÁTOR, HISTORIK KOMIKSU

„Fond Ondřeje Sekory mám na starosti v Moravském zemském muzeu, takže bylo kde čerpat podklady. Zároveň už v japonštině vyšly první tři díly úvodní knižní trilogie s Ferdou Mravencem, výstava tedy nevstupovala do vzduchoprázdna. K tomu všemu je třeba připočítat i dobrou pověst české dětské ilustrace v Japonsku a známou zálibu Japonců v kreslených figurkách i jejich nadstandardní zájem o brouky. Věřím, že by výstava mohla pootevřít cestu k předkladu dalších Sekorových děl, a značný zájem o vernisáž mě přesvědčil, že své návštěvníky si určitě najde."

Výstavu doplňují krásné loutky Ferdy Mravence, Brouka Pytlíka, Berušky a jejich přátel, které Českému centru Tokio laskavě zapůjčilo loutkové divadlo Přerovský Kašpárek.
K zahájení výstavy si kurátor Tomáš Prokůpek připravil také prezentaci, kde posluchačům přiblížil Sekorův život, jeho okouzlení Afrikou, zájem o propagaci ragby v Československu nebo Sekorovu roli v přípravě prvního českého loutkového filmu.

EVA TAKAMINE, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA TOKIO:

„Ferda Mravenec sice není v Japonsku tak známý jako například Krteček, ale přesto má i tady řadu svých fanoušků. Na naší výstavě se japonští návštěvníci mohou seznámit nejen s Ferdou, ale také se všestrannou a zajímavou postavou jeho tvůrce Ondřeje Sekory, která je pro Japonce ještě víceméně neznámá."

Internetová stránka akce:
https://tokyo.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/ferda-mravenec-a-jeho-tvurce-ondrej-seko1/

sekora ferda mravenec kolaz

Inspirující myšlenky...

Demokratická teorie obecně předpokládá, že společnost potřebuje žurnalistiku, která je přísným hlídacím psem těch, kdo jsou a chtějí být u moci, která je schopna vypátrat, co je pravda a co lež, a která dokáže představit velkou šíři osvícených názorů na důležitá témata dne. Toto vše nemusí dělat každé médium, ale mediální systém jako celek by měl občanům zajistit snadnou dostupnost této žurnalistické kvality. Jelikož mocní často chtějí informační tok ovládnout, je základním problémem svobodné společnosti, jak dokáže vytvořit mediální systém, který dá vzniknout čemusi, co se blíží demokratické žurnalistice..
Robert W. McChesney, Problém médií