jiranek portrait

Jeden z nejpopulárnějších českých kreslířů a karikaturistů, geniálně nadčasový Vladimír Jiránek odešel na planetu Nebytí ve věku 74 let. 
Sám o sobě řekl v jednom rozhovoru pro Lidovky.

Každý člověk má různě citlivá tykadla na okolí. Mně třeba stačí se jen projít po Václaváku a mám okamžitě pocit něčeho negativního
. Ale bavím se s lidmi běžně -v krámku, v trafice. A víte co? Lidé se dnes málo svěřují doopravdy. Není na to čas. Je na to dneska moc velký „fičák“. To je slovo, viďte?

Nemám rád agresivitu. Moje vtipy mají v člověku uvolnit napětí.
I když je to jenom na chvilku, má to svůj význam. Práce pro noviny sestává ze dvou složek - z okamžitého reagování na nějakou událost a z uvažování o lidském údělu ve společnosti. Obzvlášť v tom druhém bodě se snažím, aby tam bylo aspoň trochu povzbuzení. Podobně je to i s večerníčky. Nedávno jsem přemýšlel, proč jsem si vlastně vybral králíky. Možná proto, že nejsou agresivní. Jsou bezbranní. A já jsem jim k tomu jenom přidal takovou tu činorodost a chytrost, aby dokázali vyzrát na všelijaké nebezpečné nebo náročné situace. Možná jsem chtěl, aby si z toho děti vzaly právě tohle.

Považuji se za člověka konzervativního, který by byl rád, aby se udržely nějaké hodnoty.

Pro mě je problém, jak naše životy skloubit s tryskem, který nabrala současná společnost. S postupným mizením národní identity. Neříkám - jsem pravicově orientovaný a hotovo. To nevyjadřuje život v celé jeho složitosti a protikladnosti. Nevysvětluje to odbourávání autorit - od autority boží po malou autoritu už neexistujícího polního četnictva.
Často třeba přemýšlím o svobodě. Jestli se ze svobody nestalo nějaké zaklínadlo, které přináší nechtěné ovoce. Svoboda člověka, který je idiot a nemá k ničemu úctu, je protismyslná. Někdo kdysi řekl - rozšlápnout na cestě broučka dokáže každý, ale sestrojit ho, aby žil, nedokážou nejlepší univerzitní týmy na světě. Tohle si idiot neuvědomuje.penize myslenky

jiranek iluze