hurinovy deti tolkien
V roce 2007 vychází zřejmě poslední dílo J.R.Tolkiena. Knihu The Children of Hurin, na které Christopher Tolkien (81) pracoval přes třicet let, začal jeho otec J. R. R. Tolkien psát v roce 1918. Dílo ale nedokončil. Kniha, jejíž děj se odehrává ve Středozemi mezi elfy, trpaslíky a hobity, vyšla v Česku v roce 2007 na Den dětí, i když dětskou četbou je stejně tak málo, jako třeba Homérova Illiada. Kniha má český název Húrinovy děti.

J. R. R. Tolkien (1892-1973) začal pracovat  na knize v roce 1917-18, později je ale odložil. Některé výňatky už byly zveřejněny, třeba v posmrtně vydané mytologické historii Středozemě s názvem Silmarillion. Ty dopracoval Christopher Tolkien. Tentokrát je to ale poprvé, kdy bude zveřejněn příběh sestavený "jen" z fragmentů, poznámek a různých variant, které si jeho otec zkoušel.

Húrinovy děti jsou uceleným, čtivým příběhem se začátkem a koncem, na rozdíl od nepřístupnější mytologie Silmarillionu.
Nesou však nepochybné stopy svého komplikovaného zrodu i okolností: jazyk je mnohem přímočařejší a jednodušší, absolutně bez humoru a některé pasáže (a to i v případě bitev) si zachovávají podobu zhutněného nástinu, poněkud zahlceného názvy a pojmy. Tolkien postavy spíše načrtává, než psychologicky prokresluje, jsou zcela ve vleku předurčenosti – se zatemněnou myslí spějí ke své zničující roli.

Děj se odehrává ještě před příběhy slavné trilogie Pán prstenů a jedná se o příběh muže, který se odvážil vzdorovat Melkorovi, jenž byl v Tolkienově světě Temným pánem před Sauronem.
Tolkien vycházel z finského národního eposu Kalevala, zejména z pověsti o nešťastném Kullervovi, který nevědomky svede svou sestru a posléze spáchá sebevraždu. Podobný je osud Túrina, který je synem vládce Húrina a narodí se do válek a stále citelnějších náporů zla.

V poslední velké bitvě, v níž padlo několik elfských a lidských království, byl statečný lidský náčelník Húrin zajat Morgothem. Protože se před ním odmítl pokořit, Morgoth vynesl nad jho rodinou kletbu: "Na všechny, které miluješ, má myšlenka dolehne jako mrak Sudby a přivede je do tmy a zoufalství. Kamkoli půjdou, vyvstane zlo. Kdykoli promluví, jejich slova poskytnou špatnou radu. Cokoli učiní, obrátí se proti nim. Zemřou bez naděje, proklínajíce život i smrt."
Húrin, upoutaný na vysoký kamenný stolec s dalekým výhledem, pak musí Morgothovýma očima trpce přihlížet neštěstí, které ze sudby pochází.

Toho roku bylo Túrinovi, synu Húrinovu, teprve pět let a jeho sestře Urwen byly tři. Túrin, ale i jeho sestra a matka opakují stejné chyby se stejně katastrofálními důsledky. Částečně nese vinu na nastálých tragédiích právě Túrinova vrozená prchlivost nebo vliv jeho odloučení od rodičů. Mnohé však ovlivňuje zlá sudba Morgotha.
Děj knihy líčí dlouhý zápas Húrinova syna Túrina s tímto prokletím. Túrin se stane velkým bojovníkem proti Morgothovým přisluhovačům; omylem však zabije nejlepšího přítele a pak svou radou způsobí zkázu jedné elfské říše. Zdrcen se pokusí začít znovu jinde a pod jiným jménem.

Zdá se, že konečně unikl, a dokonce se šťastně ožení. Potom však do země vstoupí Morgothův nejnebezpečnější sluha, drak Glaurung. Túrin se s ním utká a zabije ho. V okamžiku triumfu se však dozvídá, že nejtěžšího zločinu se dopustil proti své sestře, kterou neznal.

Morgothova kletba se naplní a příběh Húrinových dětí končí.

tolkien portrait

Kniha není v žádném případě optimistická, není v ní snad žádná naděje, jen bolest, zoufalství a utrpení.
Jakoby Tolkien kopíroval celou historii lidstva od jejího známého počátku. Pokud se ovšem zamyslíte nad obsahem dějů, nad charaktery jednotlivých postav pak zjistíte, že svět Tolkienův i náš reálný svět je naprosto stejný.

Pán prstenů jako film, muzikál  a divadlo
Filmová trilogie Petera Jacksona Pán prstenů nedávno slavila úspěchy po celém světě a nyní se připravuje také velkorozpočtový dvoudílný film Hobbit. Režisér Sam Raimi podle Los Angeles Times sdělil, že Hobbita bude točit on. Jackson se totiž ocitl v nemilosti poté, co se začal s New Line Cinema soudit o část peněz z trilogie Pán prstenů. Šéf firmy Bob Shaye prý řekl, že Jackson už pro ně nikdy točit nebude.
V Kanadě se hrál technicky velkolepý, ovšem kritiky nijak velkolepě přijatý muzikál; teď se připravuje jeho přepracovaná londýnská verze. Plánována je i divadelní verze Pána prstenů.

Kdo je Christopher Tolkien
Jednaosmdesátiletý Christopher Tolkien, původně pilot Royal Air Force, je jedním ze tří žijících Tolkienových dětí a zároveň vlastníkem práv na vydávání otcova literárního odkazu. Život zasvětil analyzování a vydávání otcova díla, stejně jako kreslení map Středozemě; ty pochopitelně přidá i k Húrinovi.

Legendární trilogie
Tolkienovy trilogie Pán prstenů (poprvé vyšla  v roce 1955) se po celém světě prodalo více než 50 milionů kusů. K nové vlně popularity Tolkienova světa domáckých hobitů, krásných elfů, bojovných trpaslíků, odporných skřetů a mocného Prstenu přispěla třídílná filmová adaptace knihy v režii Petera Jacksona.

Zpracováno podle informací v New York Times, AP, Guardian.