hejna olga knoflikari

Olga Hejná, česká spisovatelka, ilustrátorka, scenáristka, akad. sochařka (žačka Jana Laudy a Otokara Španiela). Patří mezi zakladatele moderní české pohádky a je autorkou jména Hajaja, slavného rozhlasového skřítka.


Olga Hejná se narodila se 13. 3. 1928 v Olomouci. Oba její rodiče byli legionáři, působili jako zdravotníci v sibiřské vojenské anabázi. Od roku 1929 žili v Hradci Králové. V roce 1939 onemocněla Olga těžkou dětskou obrnou. V letech 1940–45 navštěvovala hradecké reálné gymnázium, z něj přešla nakrátko do hořické kamenické školy, následovalo studium sochařství u Jana Laudy na AVU, absolvovala v roce 1950. Se svým mužem, sochařem Miloslavem Hejným (1925–2013) a třemi dětmi žila pak v Praze Malešicích. Od roku 2000 pobývala v Domažlicích.

hajaja

Patří mezi zakladatele moderní pohádky a je autorkou známého jména Hajaja.
Dlouhodobě spolupracovala s Čs. rozhlasem a s časopisy (např. Mateřídouška, Ohníček, Sluníčko, Zlatý máj). Vydala velký počet knih, některé z nich jsou ilustrovány jejím mužem Miloslavem, jiné si ilustrovala sama. Její práce bývají často zařazovány do čítanek a sborníků. Je nositelkou ocenění Zlatá stuha (2010).

hejna olga obrazy

V oblasti výtvarné se kromě ilustrací věnovala korálkové plastice.
Její díla jsou zastoupena v tuzemských galeriích a v Corning Museum of Glass ve státě New York. V posledním desetiletí se zabývala i koláži. Samostatně vystavovala v Praze v Českém spisovateli (1981), v Albatrosu (1988), v Nové Pace (1990); společně s manželem v Domažlicích (2005, 2007) a s manželem a synem ve Starých Hradech (1989) a Rakovníku (2014).

Za svým Hajajou odešla navždy 24. 5. 2017.

hejna hajaja


Inspirující myšlenky...

Četl jsem v anekdotách z dějin Anglie za doby Cromwellovy, že jistá voskářka v Dublinu prodávala výborné svíčky, zhotovené z tuku Angličanů. Po nějaké době jeden z jejích zákazníků si jí stěžoval, že jeho svíčka nebyla již tak dobrá. „Ach, to je bohužel tím,“ odpověděla obchodnice, „že jsme tento měsíc neměli dost Angličanů.“ Táži se, kdo měl větší vinu: ti, kdo Angličany pobíjeli, nebo tato žena, jež vyráběla svíčky z jejich sádla?
Voltaire, Filosofický slovník: Lidojedi