toman abc casopis

Představovat znova (a znova) Vlastislava Tomana je možná tak trochu nošením dříví do lesa; nevím. Už než mu položím první otázku, vím, že je nadále aktivní. Ne-li veleaktivní.

Jest aktivním i jako člen své velké rodiny, ale i coby dlouholetý důchodce; je aktivní jako spisovatel, je aktivní jako scenárista a je aktivní jako poradce časopisu ABC, který mu bylo ne snad celým životem, avšak valnou jeho část naplnil.

Vlastislave: bereš ti si vůbec dovolenou?
Jistěže. Každý rok jezdíme s manželkou Pavlou do Mariánských Lázní, ale to není všechno. Já si vlastně brávám dovolenou dělenou a je to fajn. Třeba i z ohledem na různost počasí.
Zato se pak člověk dostane do časových „presů“. Navštívili jsme ale jak Tatry, tak Jeseníky.

A momentálně zase píšeš? Ne?
Ano. A konkrétně momentálně makám na dalším komiksu s Malým bohem.

Přišel jsi tedy na to, jak pokračovat (fakticky po padesáti letech od Bohova stvoření)?
Něco jsem si vymyslel, ale také trochu nedomyslel; takže to řeším. Za pochodu.

A to i s nějakou přátelskou redakcí?
Jistěže; příběh o Malém bohovi by měl vycházet v ABC již od listopadu. Snad.

zlata kniha komiksu tomana
Jak tě ale znám, tuším, že souběžně pracuješ i na nějakém dalším komiksu.
To je pravda. Průběžně připravuji i podklady pro vydání souborného vydání Strážců, svého již staršího, ale známého seriálu. I tobě dobře známý pan nakladatel (a nejen verneovek) Vybíral ( www.verneovky.cz  ) totiž Strážce rád zařadil do tzv. série retro vydání, kde už má vedle mě umístěné i pány Petráčka, Kruma a... A některé další autory-kreslíře s jejich rozsáhlými soubory prací.
S mými Strážci ovšem míří s kůží na trh! To taky vím. Vždyť jsou pionýrské, byť (musím dodat) i antiškolské a antiformalistické.

Nu, snad si je koupí jak pamětníci, tak třeba mnozí další, které zaujmou i jako jistá legenda. Snad to zase prolistují i děti: jsem optimista.
Snad si je pamětníci koupí, tak jako kupodivu stále ještě kupují Foglara a Rychlé šípy.

A jak je to s jednáními o vydání tvé - už druhé - Zlaté knihy komiksů?
Ta má podtitul Příběhy psané střelným prachem a nejde jen o komiksy; bude tam možná vloženo i několik mých povídek. Povídek, které se scénáři souvisejí.

Jak vím, chystáš také už léta film. Jak to vypadá?
Na zprávy od filmařů zatím dál čekám. V klidu. Měli také prázdniny. Přesto je jasné, že se protáhla minimálně příprava té jedné minuty ukázky, jak by film měl vypadat. Přestože by mohla napomoci k získání koproducentů.

Jako já jsi ale optimistou, řekl bych.
Zbytečno odpovídat.

Více:
Jedinečná Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana


Inspirující myšlenky...

Žádná kultura ještě nerozřešila dilema, kterému musí čelit s rozvojem vědomé mysli: jak žít mravně a soucitně, když jsme si plně vědomi krve a hrůzy, které doprovázejí život, když nacházíme temná místa nejen ve svém společenství, ale také sami v sobě. Jestliže existuje chvíle, kdy se člověk stává vskutku dospělým, musí to být tehdy, když uchopí tuto ironii v celém rozsahu a přijme odpovědnost za život plný paradoxů, který je mu dán. Člověk musí žít ve víru rozporů, protože kdyby najednou všechny protimluvy přestaly existovat, život sám by se zhroutil. Odpovědi na některé velmi naléhavé otázky jednoduše neexistují. Musíte si je prostě prožít a dát svému životu takový směr, abyste mířili ke světlu.
Barry Lopez / Arctic Dreams / Arktické sny