Scheinpflugova tulakova hul kniha pohadek
Kdo dneska už ví, že herečka a spisovatelka, manželka Karla Čapka, Olga Scheinpflugová psala také pohádky? A dokonce moderní, čtivé pohádky. Knižní klub v roce 2007 vydal díky Stanislavě Zábrodské výbor pohádek pod názvem Tulákova hůl a jiné pohádky a knížku pro děti vyjímečným způsobem ilustrovala Eliška Konopiská.


Olga Scheinpflugová (1902–1968) vydala za života pět knížek pro děti, ze kterých vznikl výbor obsahující jednatřicet pohádek.

Kniha je roztříděna do tří částí:
pohádky o věcech
pohádky o bytostech
pohádky s přírodním motivem

konopiska tulakova hul ilustrace
Ilustrace Eliška Konopiská

Téma pohádek se někomu může zdát hrůzostrašné. Tak například v pohádce Pilinový panáček, se píše:

 „Panák umřel a chlapeček umřel. Držel panáka, vyhublého, pouhou pruhovanou šlupičku, na mrtvém srdci. Venku zpívaly, v domech křičely děti radostí, protože se na stromcích rozsvítila světla.“

Autorské pohádky Olgy Scheinpflugové patří k těm, na které si při čtení buď člověk zvykne a zamiluje si je, nebo je možná odloží.
Každopádně jsou velmi zajímavé, napsané barvitou češtinou a zcela v duchu celoživotního přesvědčení autorky, jsou humanistické a demokratické. Nekončí všechny dobře, ale mnoho pohádek i v ostatních např. severských pohádkách také nekončí právě šťastně, ovšem nechybí jemné poučení.

scheinpflugova pohadky z onoho sveta
Jedna z pohádkových knih, ze kterých se čerpalo při sestavování nového souboru pohádek

Je zajímavé, jak mnoho let po smrti autorky (1968) jsou reakce různých lidí z odborných kruhů na její jméno rozdílné.
„Paní Olga“, jak jí často nazývali je pro některé stále dosti rozporuplnou osobou. Reakce by se daly shrnout do těch, které neodpustily na tehdejší dobu velmi emancipované ženě, někteří jí neodpustili K. Čapka a někteří se možná stydí, že nepomohli v dobách, kdy byla střídavě uznávána a opět zatracována. Na druhé straně jsou ti stále vzpomínající, milující a ti, kteří ji ještě pamatují v nezapomenutelných rolích na divadle.

konopiska tulakova hul
Ilustrace Eliška Konopiská

Rozhovor o knížce
redaktorky Cro Ivany Myškové s odpovědnou redaktorkou knížky Stanislavou Zábrodskou.
https://www.rozhlas.cz/hledani/extended/_audio/00513138.mp3

Tulákova hůl a jiné pohádky / Scheinpflugová Olga / vybrala a k vydání připravila Stanislava Zábrodská doslov napsal Štěpán Vlašín / ilustrovala Eliška Konopiská / vydal Knižní klub 2007 počet stran: 168

capek scheinpflugova
Olga Scheinpflugová a Karel Čapek

Inspirující myšlenky...

To je naprostá pravda, pomyslel si. Mezi cudností a politickou ortodoxií je přímá a těsná spojitost. Jak jinak se dá udržet ve správné poloze strach, nenávist a šílená lehkověrnost, které Strana potřebuje u svých členů, než tím, že se potlačí nějaký mocný pud a použije se ho jako hnací síly? Sexuální pud je pro Stranu nebezpečný, a tak ho Strana obrátila ve svůj prospěch. Stejný trik provedla s rodičovským instinktem. Rodina se totiž nedá zrušit a oni vlastně lidi povzbuzují, aby měli své děti rádi skoro starodávným způsobem. Na druhé straně jsou však děti systematicky popuzovány proti rodičům a vedeny k tomu, aby je špehovaly a podávaly zprávy o jejich úchylkách. Rodina se tak vlastně stala jakousi prodlouženou rukou Ideopolicie. Nástrojem, jehož prostřednictvím je člověk ve dne v noci obklopen informátory, kteří ho důvěrně znají...
Orwell, 1984