vachal brezina skryte dejiny 1
Proč O. Březina Skryté dějiny nedokončil a nevydal je? A obdobně, proč po své páté knize básní Ruce nevydal další básnickou knihu, z níž řadu básní otiskl v časopisech? Ne, že by snad neměl pro své knihy nakladatele; naopak sami se mu nabízeli a mohl si vybrat! Také snad nebyl příčinou nedostatek volné chvíle k práci...


kulhavy dabel le sage
Kulhavý ďábel, satirický román z roku 1707 od Alaina-Reného Le Sage. Kniha někde na pomezí Fausta a Dona Quichota vychází z osvědčeného středověkého klišé žáka a učitele. V našem případě Asmodej, kulhavý ďábel, odkrývá střechy domů  městečka Seville a ukazuje donu Kleofášovi, jaký se pod nimi skutečně skrývají lidé, jaké jsou skutečně jejich názory a chování. Nadčasový a velmi čtivý román.

stingl biografie

„Neběhal s batohem po kopcích jako většina cestovatelů, ale vždycky jezdil jako gentleman s motýlkem, kravatou, v obleku šitém na míru, s cestovatelskými kufry a igelitovými taškami, takzvanými stinglovkami,“ píše Adam Chroust v monumentální biografii Miloslav Stingl (Jota, Brno 2016) a komerčně nejúspěšnější český spisovatel (*19. 12. 1930) je tu „proprán“.

smeja fran knihy
Spisovatel a básník Fran Směja (1904 – 1986) je známý ze Suchých Lazcí na opavsku. Psal také ve slezském nářeč, což byly a jsou dialekty polštiny, češtiny a němčiny na historickém území Slezska tj. ve Středním a Horním Poodří. Slezskopolská nářečí se do dnes používají na Horním Slezsku (okolí Opolí, Katovic, Ratiboře) a Těšínsku.

langer frantisek
Už 130 let by bylo 3. 3. 2018 MUDr. Františkovi Langrovi. Vezmete-li do rukou jeho vzpomínkovou knihu Byli a bylo, nejlépe 3. rozšířené vydání z roku 1992, pohltí vás jeho vzpomínky na Jaroslava Haška, bratry Čapky, na legie, na divadlo a mnoho jeho přátel.

 klostermann karel

Klostermannova německy psaná knížka Böhmerwaldskizzen, česky Črty ze Šumavy, je na svou dobu v mnoha směrech vizionářské dílo, ne nepodobno dílu amerického esejisty a filosofa Thoreaua. Ale jedině ten, kdo se kdy procházel hlubokým lesem, byl okouzlen vůni, tichem i zpěvem v prosluněných lesích bude schopen ocenit a souznít z Klostermannovymi pohledyna tento svět.

Inspirující myšlenky...

Všiml jsem si, že dítě vůbec nestačí na rozlehlý výpravný celek (jako je třeba obrázek města s množstvím domů, s různými architektonickými detaily, okapy, střechami a stříškami, povozy a lidmi). Všiml jsem si, že si z takových obrázků vždycky vybraly jednu nebo dvě věci, třeba docela nevýznamné, které ani nebyly pro obsah nějak typické, zkrátka takové, které jim padly do oka, ať už to byla jen žába nebo veverka, princezna nebo jak se někdo směje. A rychle otočily list, aby viděly, co je na dalším.
Stanislav Kolíbal o ilustrování Stromu pohádek