huxley prekrasny svet konec civilizace
Aldous Huxley napsal tuto knihu na počátku minulého století jako vizi budoucího světa lidí. Jako vizi světa, který vznikl nejen silou a mocí, ale také spontání lidskou hloupostí. Každopádně se jedná o legendární knihu 20. století, kterou by měl číst každý.

macek knihy 1
Miroslav Macek je lékař, politik, člověk ze zdravým úsudkem, milovník dobrých vín a staromilec. Ano, je zatvrzelým zastánce světa a zvyků, které bohužel mizí. Často o tom píše ironicky a věcně na svém webu Macek v botách, kde píše své denní postřehy ze světa lidí, kteří ve své kolektivní stupiditě úpí kolem sebe lži a polopravdy skrze mainstreamová média. A my se s ním často ptáte. Je to komedie, fraška, tragédie nebo už Bohnice?

 klostermann karel

Klostermannova německy psaná knížka Böhmerwaldskizzen, česky Črty ze Šumavy, je na svou dobu v mnoha směrech vizionářské dílo, ne nepodobno dílu amerického esejisty a filosofa Thoreaua. Ale jedině ten, kdo se kdy procházel hlubokým lesem, byl okouzlen vůni, tichem i zpěvem v prosluněných lesích bude schopen ocenit a souznít z Klostermannovymi pohledyna tento svět.

christie povez mi jak zijete
Světoznámá autorka detektivních příběhů byla provdaná za archeologa. Její manžel, sir Max Mallowan, pracoval ve 30. letech v Sýrii a Agatha jej přijela navštívit. Své zážitky z idylické cesty do klidné a bezpečné Sýrie shrnula během těžkých válečných let v Londýně do cestopisu „Řekni mi, jak žijete“. Kniha vyšla v roce 1946, v českém překladu pak roku 2003. Zde jsou některé úryvky.