tolstoj vojna a mir
V Jasné Poljaně slaví osmdesátileté jubileum ctihodný patriarcha, který již půlstoletí s vehemencí víry galilejského rybáře rozvinuje Kristovu korouhev a apoštolským gestem ukazuje jednou rukou k nebi, jež nás čeká, a druhou rukou ke hroudě, jež nás živí a na níž máme zříditi ideální ovčinec, království dobroty a azyl lidských srdcí; oči k nebi a ruce k hroudě, to asi populárně vzato – surogát apoštolátu Tolstého.

poe psani lebka
Poeovi bylo devět, když světem koloval tento dopis: Prohlašuji, že Země je dutá a uvnitř obyvatelná. Obsahuje pět pevných, soustředných kulových slupek v sobě s otvory okolo pólů. Za pravdivost té skutečnosti ručím vlastním životem. Jsem připraven prozkoumat uvedenou dutinu, pokud mě v tom svět podpoří a pomůže mi cestu podniknout. John Cleves Symmes, bývalý kapitán pěchoty, Ohio.

hornicek miroslav dobre utajene housle
Když otevřu dnešní mainstreamová média není o Horníčkovi ani zmínka. Místo humoru a kvalitní objektivní žurnalistiky jen primitivní a ponižující sranda, zavádějící informace nebo dokonce lži, které se stávají vyrobním prostředkem demokracie. Reportáže ideologické a ubohé od nedovzdělaných novinářů a politiků se stávají pravidlem. Prý to lidé chtějí? Smích. Většina lidí opravdu nejsou idioti.

procity kamenicek
Jako autor začínal biografickými prózami a rozhlasovými hrami ze světa hudby, v jeho knižní tvorbě však převážila modelová podobenství. Literární vědec František Kautman jej před lety zařadil mezi autory kafkovského typu. Jan Kameníček vystudoval Střední průmyslovou školu stavební, na Pražské konzervatoři absolvoval obor violoncello, poté nakrátko nastoupil do rozhlasu a od roku 1980 je ve svobodném povolání.

Inspirující myšlenky...

William Blake byl civilizovaný, opravdu civilizovaný. Civilizace je harmonie a úplnost. Rozum, cit, instinkt, fyzický život – Blakeovi se podařilo všechno tohle sladit v harmonické rovnováze. Když převládá jen jedna složka, je to barbarství. Člověk může být barbar intelektem i tělesně. Barbar duchem a cítěním stejně jako smysly. Křesťanství z nás udělalo duchovní barbary, a teď zase z nás věda dělá intelektuální barbary. Blake byl poslední civilizovaný člověk.
Aldous Huxley v knize Kontrapunkt