kahoun jirka
Pokud koupíte dětem knížku od Jiřího Kahouna (12. 3. 1942 – 13.5. 2017) neprohloupíte. Desetiletí patřil mezi známé autory knih pro děti a navíc jeho knihy děti milují. Za tu dobu vydal kolem třiceti knih.
Asi nejznámější jsou Příběhy včelích medvídků, veselé pohádky o čmeláčcích Brumdovi a Čmeldovi. Jejich příběhy byly zpracované jako televizní večerníčky. Jejich příběhy volně pokračují v knížkách Jak se mají včelí medvídci? a Včelí medvídci od jara do zimy.

V roce 2013 obdržel nejprestižnější cenu u nás, Zlatou stuhu za celoživotní dílo.

Úplně poslední knížka Jiřího Kahouna.

v dlouhonosech zlobi certi kahoun

V Dlouhonosech mají dlouhé nosy

V Dlouhonosech mají dlouhé nosy, drobné špatnosti tady lidem prodlužují nosy. Pro čerta je to ráj na zemi. Když se ale místňáci začnou k sobě chovat hezky, i zdejšímu čertu Pukavcovi dojde, že je zle. Blíží se Vánoce a lidem to úplně popletlo hlavy. Nápravu může zjednat jen zvláštní čertí jednotka, vyslaná samotným Luciperem, nejvyšším pekelníkem. Čerti Founě, Kalfus, Drbout a Čurda to ale nebudou mít s dobrými obyvateli Dlouhonos vůbec jednoduché. Nakonec Vánoce nejsou zas tak špatný svátek!

V Dlouhonosech mají dlouhé nosy / Jiří Kahoun / Knižní klub 2016

o letajicich strojich kahoun

O létajících strojích - Pohádky z povětří

Lidé odnepaměti snili o létání. O tom, že se jako ptáci vznesou k nebi a budou moct svět pod sebou pozorovat z výšky. Po mnoha neúspěších a někdy i pořádně bolestivých pokusech se jim to podařilo. A tak si přečtěte, jaké to bylo, když Louis Blériot přeletěl Lamanšský průliv nebo když stanul první člověk na Měsíci.

O létajících strojích | Jiří Kahoun | vyd. Albatros, 2013, ilustrace Morkes Petr

kahou kamaradi v kozisku

Kamarádi z kožíšku

Myšáček Kousek a myška Bavlnka jsou dva nerozluční kamarádi, kteří spolu běhají po lukách a stráních, pomáhají mamince a občas něco většího či menšího vyvedou. V osmnácti laskavých povídáních se zrcadlí autorova láska k prosté české přírodě a stále se opakující kráse čtyř ročních období. A tak Kousek a Bavlnka čekají, až spadne červené jablíčko, uvažují, proč padá listí, hledají ve sněhu ztracené rukavice, větří ve vzduchu čumáčky jaro, vyvádějí se aprílem a napichují na metličku lesní jahody na lívance. A když si náhodou s něčím neví rady, pořád je tu ještě děda Vševěda...

Od autora oblíbených příběhů o včelích medvídcích vyšly v Knižním klubu knížky Chumelení a Knížkový pejsek.

Kamarádi z kožíšku | Jiří Kahoun | Vyd. Knižní klub, 2013, ilustrace autor

Foto Jiřího Kahouna - S. Zábrodská


Inspirující myšlenky...

Rozdíl mezi udavačem v té větší kleci (na území Československé socialistické republiky) a udavačem v kleci malé (na hradě plném bláznů) byl však značný. Udavači ve větší kleci dělali všechno pro to, aby zůstali utajeni, zatímco o udavačích uvnitř malé klece se všeobecně vědělo, oni sami se tím chlubili a nikdo se tím netajil. Dokonce se s tím dalo počítat. I kalkulovat. S udavači se dalo docela šikovně manipulovat.
Vladimír Škutina, Prezidentův vězeň