zakazana slova
Vzpomínám si, jak za socialismu nebylo radno používat některá slova. Např. Svobodná Evropa, Charta 77, Plastic People, Hlas Ameriky, Kryl, Woodstock a svým způsobem i slovo junácký, Foglar, Seifert, Hrabal, Kerouac, a mnoho dalších.

knihy letajici
Všichni začali psát! Každý píše! Kdo jednou bikoval, jumpingoval, kdo na koloběžce jel, už píše. Kdo absolvoval školu mateřskou, kdo v televizi chvíli soutěžil, kdo si holí, kde rozpažil, píše. Kdo zná pár vtipů, komu se neslepila rýže, kdo si vytřel za ledničkou, píše! Kdo pokořil Říp či Sněžku, zlomil běžku, kdo stál večer na výběžku – píše.

hirosima nagasaki 1945

USA přijaly stupidní rozhodnutí a demonstrativně vyhladily dvě města ve zcela válkou vysílené zemi, která již několik měsíců hledala způsob, jak válku ukončit. Poměr ztrát na životech: Vojáci 5 % / civilisti 95 %. Celkem zemřelo 150 tis. až 240tis.lidí. Z toho cca 50% první den.

karel iv karluv most
A do čtvrtice – nebo do čtveřice - slovo – příběh. Všimli jste si taky, jak máme všude najednou upříběhováno? Přímo přepříběhováno? Příběhy se navlékají na nit příběhu, která příběhem prochází. Co nemá příběh, už mrtvo jest. Honem ať přiběhne příběh…

algonquin national park trapper
Málokdo dnes už ví, že dnešní kapitál nadnárodní společnosti Hudson Bay Company je založený na neuvěřitelném holocaustu zvířat i původního indiánského obyvatelstva.

burian augusta knihy
Zdaleka nejznámějším a nejlepším nálezem dinosauřích fosilií z našeho území je „kutnohorský ornitopod“, který byl roku 2017 pojmenován Danielem Madziou (spolu s Clintem Boydem a Martinem Mazuchem) jako Burianosaurus augustai. Je pojmenovaný po malíři Burianovi a paleontologu a spisovateli Augustovi.

vltava vysehrad patricny

Nedávno jsem psal o „pitomých“ franšízách, o nichž památkáři skoro mlčí – přesněji – nemluví tak nahlas, aby se to dostalo až ke mně. Franšízy – mcdonald, starbucks, kfc a tak, možná nejsou špatné samy o sobě a v zemi, kde vznikly, ale v kontextu. Např. když se nacpou do vnitřní Prahy a předvádějí, jak jsou všechny stejné.