ciprova oldriksa portret
Označit kohokoli za „zrajícího autora“ bývá nebezpečné, protože který autor nezraje? Mrtvý. Plodná česká autorka Oldřiška Ciprová (*1979) oproti tomu žije - a roku 2020 vydala již pětatřicátou knihu. A není vyloučeno, že kdyby nežila v Plzni, nýbrž v Praze, vědělo by se o ní ještě víc, než se ví.

capek fotograf pes 2
Jeden z běžných názorů je, že kočka má celkem povahu ženskou, kdežto pes je od přírody spíše mužského naturelu. Mám za to, že tento názor se opírá o zvláštní přírodní fakt: ve skutečnosti skoro všechny domácí kočky jsou ženského pohlaví, kdežto zdrcující většina psů, se kterými máme co činit, je pohlaví mužského.

valka vojna mir capek
Kdykoliv slyšíme slova českého blonďatého generála o tom, jak chtějí zabránit válce, kterou si ale nejdřív musíme vymyslet a stvořit, měli bychom si připomenout slova Jana Masaryka: "Pamatujte, že dokud budeme generálům platit víc než učitelům, nebude na světě mír!"

mapa svetovych jazyku
Na světě lidé mluví 7102 jazyky. Z toho 23 z nich používá asi 4,1 miliardy lidí. Ale asi největším překvapením je, že angličtina jako rodilý jazyk je pouze u 335 miliónů lidi. Nejvíc lidé mluví samozřejmě čínsky v mnoha dialektech jako je mandarinština, wu, kantionština etc.

bakker The Dinosaur Heresies
Celosvětová obava (a v některých případech až hysterie), vzedmutá v posledních týdnech kolem šíření koronaviru SARS-CoV-2 mne inspirovala k tomu, abych další příspěvek na svém webu věnoval právě otázce epidemií až pandemií, které se podle některých vědců měly výrazně podílet na vyhynutí dinosauří megafauny na konci křídové periody před 66 miliony let.

pitha petr
V roce 2008 u příležitosti zahájení Pedagogických dnů na Univerzitě Hradec Králové vystoupil prof. PhDr. Petr Piťha, CSc., s přednáškou „Velká iluze českého školství“, která se okamžitě stala jedním z nejvyhledávanějších současných textů o povaze školního vzdělávání u nás. Charakterizuje velmi přesně stav chaosu v českém školství po 20 letech tzv. demokracie. A dnes je aktuálnější ještě více.

ladeni-reissner-detska-kniha
Čtvrtletní Ladění, které je bohužel známo pouze u odborné veřejnosti, stále vychází. Ne sice na odstavených a nikdy nedokončených webových stránkách, kterým zřejmě došly pohonné hmoty, ale další tištěná brožura je na světě.