kechlibar zapomenute pribehy

Knížka dvanácti příběhů z historie v tomto může pomoci. Čtení pro zvídavého čtenáře, který má rád příběhy plné detailů. Není to encyklopedie ani učebnice. Nebudete po jejím přečtení žádný odborník (já taky nejsem). Ale mohla by posloužit jako drobná motivace k tomu, hledat další historické příběhy na vlastní pěst.
Z ničeho bych neměl větší radost, než kdyby mi nějaký čtenář jednoho dne napsal: „Vaše příběhy mě zaujaly natolik, že jsem si k nim začal shánět další čtivo a skončil u bichlí, které sepsali Paul Johnson nebo Niall Ferguson“.

Bez znalostí historie je těžké rozumět současnosti. Jak také? Neví-li člověk, odkud přišel, těžko určí, kam se asi tak cesta může táhnout dál.
Představa, že odřízneme svět od jeho historických kořenů pomocí tlusté čáry a odteď pojedeme „nanovo“, je vlastní všem utopistickým hnutím. Mao chtěl skoncovat s „veteší“ čtyř tisíc let čínské historie pomocí kulturní revoluce, džihádisté likvidují předislámské památky bagrem a dynamitem. Ale i méně násilné projekty dělají stejnou chybu: tak se mohlo stát, že eurozóna přivzala na svoji palubu Itálii a Řecko, aniž by zodpovědní politici věnovali vážnou pozornost tomu, jak tyto dvě země hospodařily předtím a kolik státních bankrotů udělaly. Teď má EU na krku pořádný problém a žádnou legální cestu ven, protože z eurozóny se oficiálně vystoupit nedá.

To jsou některé z námětů zpracovaných v Zapomenutých příbězích 2.
Oficír, který nestihl spálit důležité papíry a zamotal hlavu půlce Evropy.
Velmi staré kosti, jež se nakonec ukázaly být velmi novými.
Skoro zapomenutá nemoc, dříve hubící námořníky na vlnách po tisících.
Honba za tím, jak osvětlit nepřátelskou noc.
Čtení cizích dopisů a co z toho vzešlo.
O bratrech, kteří proti sobě stanuli na bojišti, a o tom, jak ani jeden z nich neskončil dobře.

Polovina článků už dříve vyšla v časopise 067.cz. Druhá polovina je zcela nová a lidské oko – samozřejmě kromě autora samotného – je dosud nespatřilo. Témata sahají od potravin přes bitvy, matematiku, medicínu až po archeologii.

Kniha 2. díl bude dostupná 15. 5. 2019.
Knihu 1. a 2. díl lze objednat zde www.kechlibar.net Zde jsou i ukázky.

Audiokniha:
Mluvené slovo už je kompletně nahrané (zabralo to několik natáčecích dní) a teď pracují technici na definitivní podobě, tj. mixují do audiostop zvuky, hudbu, efekty apod. Doufám, že začátkem dubna 2019 bude na světě. Můj plán je uvolnit ji zdarma, jak v podobě MP3, tak jako audiostopy doprovázené obrázky na YouTube, a vypsat HitHit projekt na dobrovolnou podporu. (Kechlibar)

„Není třeba dlouho bádat nad otázkou, proč je Marian Kechlibar jeden z nejčtenějších bloggerů českého webu. Jde vždycky k věci, nežvaní, nepředstírá, je výtečně informovaný a je mu jedno, jestli ho bude někdo chválit nebo mu bude spílat. V neposlední řadě na tom má zásluhu i jeho suchý humor. Ten je mu průvodcem i při procházce po zapomenutých zákoutích historie. Když pak Kechlibar do těch koutů posvítí, doslova to zajiskří a našinec si řekne: sakra, tohle se mě týká. A čte dál.“
Ondřej Neff

„Toto je kniha nejen čtivá, ale hlavně chytrá. Škoda, že se nepředčítá na středních školách. Mohli bychom se vyvarovat mnoha omylů. Děláme totiž stejné chyby, jako američtí Indiáni, kanárští blonďáci, nebo norští politici, jak je v knize popsáno.
Ale nevadí. Kdo tu historii nezná, dostane jistě příležitost si ji vyzkoušet na vlastní kůži. Proto si ji raději přečtěte.“
Ladislav Větvička, bloger roku na iDnes.cz