letni cas

Kdykoliv diskutuji o tom, proč se víc lidí těžko domlouvá, vzpomenu si na celosvětovou blamáž s letním časem.
To věčné posouvání času o hodinu tam a zpět mi připadá nejen směšné, ale považuji to za důkaz o nadřazenosti lidské hlouposti nad rozumem. Nejde o to, jak je nastaven čas, ale jaké problémy způsobuje různé načasování jeho zavedení. A ty jsou značné.

V narůstající globalizaci jde především o komplikace způsobené tím, že severní Amerika začíná letní čas počátkem března, zatímco Evropa začíná posledním březnovým víkendem a končí posledním zářijovým víkendem. Rozdíl je tedy tři týdny. V ten čas panuje po celém světě chaos v jakékoliv lidské činnosti – businessu, dopravě, IT systémech etc. 
Navíc argumenty pro zavedení letního času, že šetří energie byly už mnohokrát zpochybněny.

27. března 2011 to jako první pochopili Rusové a zavedli letní čas celoročně.
Tím vyloučili problémy. Kdy to pochopí Evropané a severní Amerika nevím. Možná nikdy, protože hloupost společnosti naočkovaná egositickým politickým a mediálním myšlením je neuvěřitelně silná.

A jak bychom měli chápat čas v současně době?
Všechno, co pozorujeme ve světě, se okamžik po okamžiku mění. Něco se může měnit velmi rychle, že to ani nepostřehneme, něco velmi pomalu, že nám to připadá jako neměnné, ale základním rysem veškeré existence je neustálý proces změn, ať se jedná o změny fyzické, mentální, hrubé či jemné, uvnitř nás nebo ve vnějším světě. Tento neustálý proces změn, jenž je způsobován neosobní kauzální povahou universa, tzv. odvislým vznikáním.
Stará buddhistická formule popisuje princip času takto: „Když existuje toto, existuje i tamto; když vzniká toto, vzniká i tamto; když neexistuje toto, neexistuje ani tamto; když zaniká toto, zaniká i tamto.“

Následující návod geniálního internetového diskutéra Michala Kolesy (1984–2013) se vám bude hodit příští rok v březnu, pokud nová vláda, poslanci letní a zimní čas totálně nezruší. :o)
Nastavte si budík na 2 hodiny v noci v březnu nebo na 3. hodiny v říjnu (pokud vás v tuto dobu běžně vyhazují z hospody, nic nastavovat nemusíte, ale je otázka, zda budete na tolik zdravotně způsobilý provést časovou korekci )
K budíku si dejte cedulku posunout na 3 hodiny v březnu nebo posunout na 2 hodiny v říjnu
Až vám budík zazvoní proveďte korekci času
Až se ráno probudíte hned víte kolik je hodin