Navrat do Valbone urban
V roce 2001 zmizeli v Albánii tři čeští studenti Lenka Tučková a bratři Michal a Honza Pavelkovi. Záhadu jejich zmizení objasnil až uznávaný český spisovatel Josefa Habas Urban ve své nové knize Návrat do Valbone, jež je událostí volně inspirována.

Do pátrání se postupně zapojila řada českých i mezinárodních institucí, včetně Interpolu, ale neúspěšně. Spisovatel Josef Habas Urban byl v roce 2016 požádán matkou ztracených synů, aby se pokusil zjistit, co se tehdy stalo.
„Chtěl jsem vyhovět zoufalým rodičům, ale vůbec jsem netušil, do čeho se to zapletu,“ říká Urban. Autor podnikl do inkriminované oblasti několik výprav, hned první ale byla zásadní. „V osamělé vesnici jsem jednoho večera narazil na muže, který si osudné události z roku 2001 pamatoval…“ Závěry pátrání jsou otřesné a kniha je varováním všem, protože lze věřit, že takové příběhy se na světě dějí dál.

V průběhu tiskové konference v pražské Galerii Louvre byl uveden také animovaný spot určený pro osvětu široké veřejnosti.
Mrazivý černobílý snímek, který současně poodhalí děj příběhu, bude ke zhlédnutí na www.navratdovalbone.cz , kde budou postupně publikovány také dosud nezveřejněné podrobnosti k případu, včetně korespondence rodin se zainteresovanými institucemi, dále rozhovory a vyjádření známých osobností.

V říjnu 2019 Facebook bez udání důvodů stáhnul FBprofil, který knihu propagoval!!!! Cenzura jako za komančů!

urban josef knihy
Josef Habas Urban
je český spisovatel, scénárista, přírodovědec, milovník zvířat, bývalý reprezentant ve sjezdu divoké řeky, a především dobrodruh tělem i duší. Jeho bestsellery Habermannův mlýn, 7 dní hříchu, román Tenkrát v ráji a další byly rovněž zfilmovány a získaly řadu zahraničních ocenění. Filmového zpracování by se měl dočkat také nejnovější román Návrat do Valbone.

Návrat do Valbone / Josef Habas Urban / nakladatelství The Dog Trail Jany Vávrové, 2019. Ilustrace Jana Kaufmanová.
Předmluvu napsal světoznámý srbský režisér a hudebník Emir Kusturica, autorkou doslovu je právnička JUDr. Klára Alžběta Samková, Ph.D.