prochazkova lenka spisovatelka
Lenka Procházková je jedna z mála skutečně angažovaných spisovatelek v České republice. Aktivně vystoupila proti politické zlodějině tzv. církevních restitucí. Nejvíc ji ale vadí stav vzdělávání a cílený rozklad českého školství. Uvádíme část rozhovoru pro ČT.

cina zkousky 2
Čína je jediná země, která odpradávna obsazovala všecka úřednická místa ne podle rodu, protekce, politického klíče a jiných zřetelů, nýbrž podle literárních zkoušek. Kdo složil jisté examen učenosti, stal se mandarínem a měl otevřenou cestu ke všem úřadům říše.

vzdelavani skola
Rozdíl mezi lidmi a zvířaty je v naší schopnosti předávat podrobné informace budoucím generacím. Nicméně, soudě podle propadající se kvality středoškolského vzdělání, jsme tuto dovednost prakticky zapomněli. Během 21. století zažijeme nástup nového modelu vzdělávání, který s tím současným bude mít pramálo společného.

vydrova kozel zahradnik
Zatímco politici nad chováním mladé generace kroutí tradičně hlavami a nechávají odborníky zpracovávat stohy studií, prestižní britská agentura The Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) oznámila opravdu šokující čísla o schopnostech mladých lidí, která se poněkud rozcházejí s tradičními přihlouplými výroky britského premiéra Camerona o dlouhodobě stoupající úrovni britské společnosti.

ruska rodova skola

Ruská rodová škola, film vynikajícího českého dokumentaristy Viliama Poltikoviče, zachycuje zcela nový přístup ke vzdělávání na všech stupních. Škola je internátní a nachází se na úpatí Kavkazu. Vznikla jako vládní zakázka mají se tu vychovávat nadané děti, které budou pracovat ve špičkových funkcích společnosti.

robinson ken ted
Ministerstvo školství uvádí pět stupňů podpůrných opatření, které mají žákům s výukovými problémy usnadňovat vzdělání v běžné třídě. Jedním takovým opatřením je i redukce učiva, které má žák zvládnout. To samo o sobě jasně deklarujeme cestu do pekel nevzdělanosti.