albatros nej knihy

Během února 2014 oslovil Albatros autory, ilustrátory, významné osobnosti české kultury, knihovnice a knihovníky a v neposlední řadě také důvěrníky KMČ  a zeptali jsme se jich, na jakou knihu z dětství nejraději vzpomínají. A tady je výsledek.


    Pohádky Boženy Němcové
    Robinson Crusoe
    Děti z Bullerbynu
    Bílý tesák
    Dášeňka čili život štěněte
    Tajuplný ostrov
    Vinnetou
    Pohádky K. J. Erbena
    Mikeš
    Dobrodružství Toma Sawyera
    Kubula a Kuba Kubikula
    Luisa a Lotka

V první dvacítce samozřejmě nechyběly další známé tituly jako Ferda Mravenec, Broučci, Honzíkova cesta, Devatero pohádek, Medvídek Pú, Rumcajs, Trosečníci z Vlaštovky nebo Povídání o pejskovi a kočičce.

Inspirující myšlenky...

Lidstvo zcela evidentně spěje k úpadku: Šílený kolotoč výroby se netočí pro spotřebu, ale pro další výrobu. Tzv. konzumní společnost ve své podstatě nemá čas nic konzumovat. Jejím skutečným, byť skrytým cílem není spotřeba, ale výroba. Proto je potřeba najít v sobě vůli k rozbití onoho začarovaného kruhu a dopustit se suverénního, svobodného činu. Vymanit se ze sociální determinovanosti, která není ničím jiným než dovedně kamuflovaným otroctvím: otroctvím, které ovšem stejnou měrou postihuje bankéře i nádeníka. Je to otroctví práce, ve smyslu užitečné činnosti. Neboť člověk se odcizil sám sobě, to znamená zvířeti, které v něm přebývá.
Georges Bataille, Svrchovanost