albatros nej knihy

Během února 2014 oslovil Albatros autory, ilustrátory, významné osobnosti české kultury, knihovnice a knihovníky a v neposlední řadě také důvěrníky KMČ  a zeptali jsme se jich, na jakou knihu z dětství nejraději vzpomínají. A tady je výsledek.


    Pohádky Boženy Němcové
    Robinson Crusoe
    Děti z Bullerbynu
    Bílý tesák
    Dášeňka čili život štěněte
    Tajuplný ostrov
    Vinnetou
    Pohádky K. J. Erbena
    Mikeš
    Dobrodružství Toma Sawyera
    Kubula a Kuba Kubikula
    Luisa a Lotka

V první dvacítce samozřejmě nechyběly další známé tituly jako Ferda Mravenec, Broučci, Honzíkova cesta, Devatero pohádek, Medvídek Pú, Rumcajs, Trosečníci z Vlaštovky nebo Povídání o pejskovi a kočičce.


Inspirující myšlenky...

Já knihy nepíšu, ale prožívám. Jsem v každém okamžiku se svým hrdinou a neustále se ptám, co by udělal on a co jeho okolí, a to se pak snažím skloubit do jednoho dějového celku. Ale pokud povaha lidí předem vymyšlenému ději neodpovídá, raději změním děj, protože nechci znásilňovat své hrdiny. Když jsem psal svou první detektivku, předem jsem si vymyslel, jak bude děj vypadat a kdo je vrahem. Jakmile jsem ale začal psát, postavy se začaly bouřit, a tak jsem to nechal na nich. Nakonec byl jako vrah odhalen někdo jiný, než jsem původně plánoval. A tohle řešení je mnohem lepší.
Vlastimil Vondruška, spisovatel a historik