cena jiriho ortenaCenu Jiřího Ortena za rok 2013 dostal devětadvacetiletý Ondřej Buddeus.

Ocenění mu pořadatelé předali na veletrhu Svět knihy. Porota jeho sbírku Rorýsy, kterou vydalo nakladatelství Fra, vybrala ze tří nominovaných titulů. Nominaci přitom zdůvodnila "spojením až hrabětovsky čisté lyriky s vizuální poezií a konceptuálně laděnými hrami a hříčkami".

Ondřej Buddeus (1984)
vystudoval skandinavistiku a translatologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je šéfredaktorem časopisu Psí víno. Překládá z němčiny a norštiny (Jan Erik Vold, Christian Futscher, Josef Winkler).Odborná komise jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů se usnesla, že nominovanými na Cenu Jiřího Ortena 2013 jsou:

Ondřej Buddeus:  Rorýsy (fra) „za spojení až hrabětovsky čisté lyriky s vizuální poezií a konceptuálně laděnými hrami a hříčkami“

Tomáš Gabriel: Tak černý kůň tak pozdě v noci (Literární salon) „za přesnou drobnokresbu ložisek a hřídelí pod povrchem událostí“

Jaroslav Žváček: Lístek na cestu z pekla (Paseka) „za citlivou projekci malých dějin“

Slavnostní vyhlášení letošního laureáta Ceny Jiřího Ortena proběhlo 16. 5. 2013 od 17,00 ve Velkém sále Průmyslového paláce na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2013.

Inspirující myšlenky...

Mohli byste předpokládat, že lidmi určenými k vykonávání té řezničiny se opovrhuje! Ne. Zahrnují se poctami! Oblékají se do látek zářivých barev a zdobí se zlatem; na hlavě nosí chocholy z peří, na prsou ozdoby; a udělují jim vyznamenání, odměny a tituly všeho druhu. Jsou hrdí, vážení, ženy je milují, dav je oslavuje jen proto, že jejich posláním je prolévat lidskou krev! Nosí po ulicích své smrtící nástroje a chodci v občanských tmavých šatech se na ně závistivě dívají. Poněvadž zabíjet, to je zákon, který příroda uložila do srdcí lidí! Nic není tak krásné a úctyhodné jako zabíjení!
Guy de Maupassant, Šílenec