skvorecky josefZatím nejvíc směšná literární cena vstupuje do dalšího ročníku. Po minulých ročnících, kdy v porotě zasedali autoři nominovaným knih (Hůlova, Zmeškal) nebo kdy porota vyhodnotila knihu Denemarkové jako nejlepší, aniž by si všimla, že po celou dobu uvádí jiný název, (Peníze od Hitlera je správný název a nikoliv Peníze pro Hitlera)  budeme čekat, že si pořadatelé vzali kritiku k srdci a něco už s tím udělají. Mimochodem česká cena, která se tváří jako prestižní a nemá svou vlastní webovou prezentaci, je na tom asi hůř, jak literární soutěž na základní škole.

Celkem 14 titulů letos vstoupilo do boje o literární Cenu Josefa Škvoreckého 2011. Členové poroty z nich do poloviny srpna vyberou pět finalistů 5. ročníku.
Finalisté dostanou odměnu deset tisíc korun. Zhruba do konce září by pak měl být znám celkový vítěz, který dostane hlavní cenu spojenou s odměnou čtvrt milionu korun.

Sedmnáct porotců o vítězi rozhoduje prý individuálně. Pěti nejlepším dílům dle svého uvážení dávají porotci jeden až pět bodů. Bodové ohodnocení se pak sečte. V případě stejného počtu bodů o vítězi rozhoduje předseda poroty Vladimír Karfík.

Všimněte si ale, že v žádném médiu k dnešnímu dni neni složení poroty. Zřejmě je to letos státní tajemství!!!!!!!!!!! Aby veřejnost moc nevěděla.

Seznam nominovaných titulů:

Hana Androniková, Nebe nemá dno, Odeon, 2010
Jan Balabán, Zeptej se táty, Host, 2010
Markéta Baňková, Straka v říši entropie, Nakladatelství Petr Prchal, 2010
Radka Denemarková, Kobold, Host, 2011
Pavel Göbl, Penis pravdy 2012, Dauphin, 2010
Jaroslav Kovanda, Gumový betlém, Torst, 2010
Zdeněk Mahler, Muž, který přežil Lidice, Jota, 2011
Stanislav Moc, Schůzky s ďáblem, Šulc – Švarc, 2010
Petr Pazdera Payne, Pouti a pouta, Theo, 2011
Jaroslav Rudiš, Konec punku v Helsinkách, Labyrint, 2010
Martin Ryšavý, Vrač, Revolver Revue, 2010
Petr Šabach, S jedním uchem naveselo, Listen, 2011
Jiří Šulc, Mosty do Tel Avivu, Knižní klub, 2010
Michal Viewegh, Další báječný rok, Druhé město, 2011
Ivo Tretera, Vzpomínky na Bohumila Hrabala a na život vůbec, Paseka


Inspirující myšlenky...

Jak přesně musejí být vlasy dlouhé, aby se považovaly za „dlouhé“, to se mění od kultury ke kultuře, nebo dokonce i v rámci jedné kultury. Například žena s vlasy po bradu může mít v mnoha kulturách ještě krátké vlasy, kdežto muž se stejnou délkou vlasů by měl v té samé kultuře již vlasy dlouhé. Vědci pohlížejí na dlouhé vlasy a chlupy jako na souhru přirozeného výběru u velké části zvířecích druhů, neboť délka srsti je běžnou známkou dobrého zdraví. Freudiáni se na to též dívají v sexuálním světle, a sice jako na zviditelnění odpoutavšího se idu (našeho nerozumného já) od útlaku superega (našeho rozumného nadjá). Vlasy signalizují rozdíly mezi pohlavími, jakož i rozdíly ideologické. Opačná pohlaví i opačné ideologie mají sklon mít i opačné vlasy, například délku vlasů.
Dlouhé vlasy v dějinách