nejkrasnejsi kniha roku

I. Vědecká a odborná literatura

    Vetřelci a volavky /Pavel Korous (ed.)/ Arbor vitae
    Proto /Petr Bosák, Robert Jansa/ Quick Brown Fox Jumps over the Lazy Dog
    Metrovagonmash /Jan Horčík/ BiggBoss

Užší výběr

    Dodalovi /Eva Strusková/ Akademie múzických umění v Praze
    Postkoloniální myšlení IV /více autorů/ tranzit.cz
    Zlínská umprumka (1959 -   2011) /Lada Hubatová-Vacková, Martina Pachmanová, Jitka  Ressová (eds.)/ Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

II. Krásná literatura

    Hned vedle bílá barva mráčků /Hanuš Hachenburg/ Baobab
    Hovory z rezidence  Schlechtfreund /D. Baban, V. Mašek/ Karolina Voňková – nakladatelství Lipnik
    Čistka /Martin Kubát/ Fra

Užší výběr

    Láska na cizím hrobě /Ludvík Němec/ Martin  Reiner – nakladatelství Druhé město
    Papaver /Dora Dutková/ Argo
    O rybářce a škodlivém moři /Anna Pleštilová/ Nakladatelství Bylo nebylo
    Pozor, nebezpečí/ /Anna Pleštilová/ Anna Pleštilová
    Případ na mostě /Nakladatelství Ve stráni/
    Zánik městečka Olšiny /Jaroslav Havlíček /Jiří Šolc – Kodudek
    526 m nad mořem /Kateřina Černá/ Arbor vitae

III. Literatura pro děti a mládež

    Hlava v hlavě /David Böhm&Ondřej Buddeus/ Labyrint
    12 malých hororů /kolektiv/ Baobab
    Chrudošův zvěřinec /Chrudoš Valoušek/ Baobab&GplusG

Užší výběr

    Cirkus Abrafrk /Daniil Charms/ Argo
    Dědeček /Tomáš Zahrádka/ Meander
    Dětem! /David Drábek/ Filip Tomáš - Akropolis
    Foukací povídky /Petr Nikl/ Meander
    Kašpárek v rohlíku / Argo
    Lumír včelaří /Aneta Františka Holasová/ Labyrint
    O smutné továrně /Radovan Lipus/ Meander

IV. Učebnice, didaktické pomůcky v tištěné podobě

    My a jóga aneb klidná cesta k mateřství /Denisa Šedivá/ Denisa Šedivá
    FFFF Kupka /kolektiv autorů/ Národní galerie v Praze
    Divadelní tvorba ve specifických skupinách /Vladimír Novák (ed.)/ Nakladatelství AMU

V. Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace

    Prkýnka na maso jsme uřízli /Martina Overstreet, Michal Nanoru/ Yinachi
    Eva Fuka /Aleš Kisil/ Leica Gallery Prague
    Jiří Balcar (1929-1968) /Marie Klimešová, Jan Rous/ Arbor vitae

Užší výběr

    Kmeny 0 /Vladimir 518 a kolektiv/ Yinachi
    Ladislav Zívr /Jaromír Typlt/ Karel Kerlický – Kant
    Navzájem /Barbora Klímová/ FaVU VUT v Brně + tranzit.cz
    Radek Kratina /Hana Larvová/ Gallery
    Tanec na dvojitém ledě /Jan Ságl/ Karel Kerlický – Kant

VI. Katalogy

    Guštar /Jiří Černický, Pavel Klusák/ DOX
    Petr Nikl-Hra o čas/ Petr Nikl, Radek Wohlmuth, Jiří Přibáň/ Arbor vitae
    Malich – Průvodce výstavou /Karel Srp, Tomáš Vlček, Petr Volf/ Galerie Zdeněk Sklenář

Užší výběr

    Bedřichovský diář /Kateřina Šedá/ Kateřina Šedá a Moravská galerie v Brně
    Magnus Magazín /kolektiv/ Yinachi
    Karl May – J. R. Vilímek / Památník národního písemnictví, Národní muzeum
    Katalog NČKR 2012 / Památník národního písemnictví
    Katalog Start Up 2013  /Galerie hlavního města Prahy
    Palmy na Vltavě /Tomáš Winter/ Arbor vitae
    Start Point 2013 /Pavel Vančát, Ondřej Chrobák/ Arbor vitae
    Václav Boštík /Martin Boštík, Stanislav Vosyka, Jaromír Zemina/ Arbor vitae
    Vystrčený šrapnel uklidní pozorovatele /VŠUP, AMU, DAMU, FAMU, HAMU

Studentské práce - Cena Arna Sáňky

    PAVEL COUFALÍK /Zlín/ Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
    MARTIN PRUDIL /Systems/ Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
    Studenti Ateliéru grafického designu /More Work, sv. 1 a 2/ Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Užší výběr

    BRANNA Dorota /VŠUP/ Dobrodružné příběhy
    HANAUER Matěj /VŠUP/ Visuality Symbolism Emotion in Weapons  
    HOVORKOVÁ Renata /VŠUP/ Jak bude vypadat písmo?
    KONVICA Jakub /Fakulta umění VUT Brno/ Diplomanti FAVU 2013
    MALIUKEVICH Marharita /Západočeská univerzita v Plzni/ Adam a Napoleon
    SPURNÝ Jakub /VŠUP/ Vzorník k iniciálové abecedě
    ŠTYSOVÁ Anna /Fakulta výtvarných umění VUT Brno/ Diplomanti FAVU 2013

Cena TypoDesignClubu

PETR BOSÁK A ROBERT JANSA za vysokou úroveň prací zaslaných do soutěže

Cena SČUG HOLLAR

ALŽBĚTA ZEMANOVÁ /Sůva/

Cena Vojtěcha Preissiga - Uděluje Spolek českých bibliofilů

DNAKLADATELSTVÍ VE STRÁNI – ATELIER KRUPKA

/Ambrose Bierce: Moxonův pán/

Cena svazu polygrafických podnikatelů

1. místo tiskárně Libertas, a.s. za titul - Jiří Všetečka: Praha světlem tvořená (Jiří Všetečka)
2. místo tiskárně T. A. Print, s.r.o, Praha za titul - Andrea Rousová: Petr Brandl – mistr barokní malby (Národní galerie v Praze)
3. místo Tiskárně Helbich, a.s. za titul - Vojta Sláma: Colorjoy (Artishock)

Cena tvůrci do 30 let – Uděluje PNP a Uměleckoprůmyslové museum v Praze

    ONDŘEJ BROM /X/ Ondřej Brom

Inspirující myšlenky...

Když roku 1937 vydávali konzervativní katolíci Klíč k dobré literatuře aneb Seznam knih, knížek a knížeček výborně, dobře neb snažně udělaných téměř obecně žádoucích, užitečných a přístupných myslím čtenářů zdravých, jadrných a nepříliš odborných jako vzor pro lidi katolické, křesťanské a opravdové, z celého Čapkova díla byl zařazen, tedy samozvanými cenzory nebyl zakázán, pouze Zahradníkův rok s mírně pohrdlivou poznámkou, že „před touto knihou Karla Čapka není třeba varovat; patlání se zahrádkou je roztomilá věc“.
Richterová, Sylvie: Eseje o české literatuře