albatros vyrocni ceny

Výroční ceny nakladatelství Albatros 2015 (knihy z roku 2014) znají od včerejška své vítěze. Do pomyslné síně slávy vstoupil ilustrátor Maxipsa Fíka Jiří Šalamoun (*17. 4. 1935, jehož vnuk z rukou generálního ředitele skupiny Albatros Media Václava Kadlece převzal hlavní cenu za Významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež. Nakladatelství Albatros ocenilo své nejúspěšnější autory textů a ilustrací i překladatele.


salamoun
Jiří Šalamoun

Výroční ceny nakladatelství Albatros byly uděleny v šesti kategoriích.

Cenu za Literární text pro menší děti si odnesl spisovatel JIŘÍ HAVEL za knihu Překlepy a nedoklepy,
kterou vydal Albatros k autorovým 90. narozeninám. Knihu plnou hrátek se slovy a slovíčky, aforismů, kvizů, hádanek, doplňovaček i všemožně zapeklitých otázek, doprovází humorné i poetické verše.

Vítězem kategorie Literární text pro starší děti se stala DANIELA KROLUPPEROVÁ
za dobrodružný detektivní román odehrávající se za života významného českého malíře Jakuba Schikanedera Zločin na Starém Městě pražském.
Zločin na Starém Městě pražském. Detektivní příběh Daniely Krolupperové ze života malíře Jakuba Schikanedera

Ocenění za Ilustrace pro menší děti patří Václavu Kabátovi za knihu Pohádky Boženy Němcové.
Nové vydání pohádek oblíbené české autorky vyšlo ve sběratelské edici Zlatý tucet a vypravěčské umění největší české pohádkářky se díky uhrančivým ilustracím Václava Kabáta rozprostřelo v plné šíři.

MICHAL CIHLÁŘ se stal vítězem kategorie Ilustrace pro starší děti.
Svými ilustracemi podtrhl jedinečnost nadčasově převyprávěného starověkého eposu Příběhy Odysseovy Rudolfa Mertlíka.

Za nejlepší Překlad ocenil Albatros LUKÁŠE NOVÁKA, STANISLAVA RUBÁŠE a ZUZANU ŠŤASTNOU za básnickou sbírku Jen jestli si nevymejšlíš,
od amerického básníka a kreslíře Shela Silversteina. Kniha, která již dnes patří k moderní klasice, vyšla poprvé v roce 1981.

Výroční cena za Významný literární počin patří RENÁTĚ FUČÍKOVÉ
za bohatě ilustrovanou autorskou knihu Obrazy ze Starého zákona. Autorka v ní přibližuje dětským čtenářům starodávné příběhy, mýtus o stvoření světa, o potopě, stejně jako vyprávění o putování pastevců, o založení nové říše, o jejím pádu i obnově, příběhy, které se staly součástí tří světových náboženství a základem kulturní historie lidstva.

Na závěr slavnostního udílení cen oznámil generální ředitel Albatros Media změnu na postu šéfredaktora nakladatelství Albatros - Karolinu Medkovou, která odchází v květnu na mateřskou dovolenou, v pozici šéfredaktora nahradí současný redaktor Albatrosu Petr Eliáš.

Tisková zpráva

Inspirující myšlenky...

Šavle a bodáky, jak vy též sám uznáte, nepoužívají se k poctivé práci. Šavlemi a bodáky nedobývám ze země ničeho. Ručnicemi a děly neořu. Šavlemi mohu ale krájet lidi, bodáky párat břicha svých bližních a ručnicemi a děly postřílet doma svého vlastního otce a zastřelit bratry. A tomu všemu říkáte nutnost. Chcete se dovolávat Boha k neobyčejné vraždě. Když se dva honci prasat pobijí, ženete je před soud a odsuzujete pro pár bezvýznamných ran. Sami ale tisíce lidí ženete do války, kde nutíte je zabíjet se navzájem, pro zájmy jednotlivce, který náhle prohlásil, že je uražen. A poněvadž sám nemá tolik odvahy se řezat, prohlašuje to za urážku státu, zbaví rodiny živitelů, navádí tisíce lidí ku žhářství a vy, kteří hlásáte lásku k bližnímu a vraždu pokládáte za smrtelný hřích, asistujete každému zákeřnictví a před bitvami modlíte se, aby to dobře dopadlo. A jak jinak si to slovo dobře představujete, než ve formě 'vraždy'? Ovšem že to jmenujete jinak. Vlastenectvím, statečným činem obhájců vlasti a podobně.
Jaroslav Hašek, Nazarénští