prochazkova iva spisovatelka

Už v roce 2008, na lipském veletrhu, byl mimořádný zájem o autorku dětských knih Ivu Procházkovou. Její knížky totiž pravidelně vycházejí v německých překladech a spisovatelka je v Německu známá. V roce 2007 získala jednu z nejprestižnějších německých cen, Cenu Friedricha Gerstäckera za literaturu pro mládež za knížku Tanec trosečníků.


naziPo tomto úspěchu začala psát další knihu, dnes už bestseller, Nazí. O čem je kniha, jsme se zeptali přímo autorky:
"V září 2006 jsem začala pracovat na příběhu o dnešních dospívajících. Propletenec asi čtyř nebo pěti osudů šestnáctiletých lidí, z nich někteří se navzájem znají, jiní ne, ale všichni se v průběhu jednoho horkého léta tak či onak dostávají do vyhraněných situací, v nichž musí zmobilizovat všechny své síly. Stojí na rozcestí a musejí se rozhodnout, kudy dál. Většinou jednají na vlastní pěst, jako by se pohybovali na paralelních drahách, které nemohou opustit. Jedinou naději na přiblížení či setkání dávají krizové okamžiky a momenty vypjatých emocí, v nichž přestávají platit vžitá pravidla. Některé postavy vynaloženým úsilím a zodpovědností dozrávají, životy jiných se však tříští o mantinely dospělého světa dřív, než do něj skutečně nahlédnou."

Foto: STAZA Agency for Citarny.cz
Více: Zůstaňte dlouho nazí, vzkazuje spisovatelka Iva Procházková

 

Inspirující myšlenky...

Lidstvo zcela evidentně spěje k úpadku: Šílený kolotoč výroby se netočí pro spotřebu, ale pro další výrobu. Tzv. konzumní společnost ve své podstatě nemá čas nic konzumovat. Jejím skutečným, byť skrytým cílem není spotřeba, ale výroba. Proto je potřeba najít v sobě vůli k rozbití onoho začarovaného kruhu a dopustit se suverénního, svobodného činu. Vymanit se ze sociální determinovanosti, která není ničím jiným než dovedně kamuflovaným otroctvím: otroctvím, které ovšem stejnou měrou postihuje bankéře i nádeníka. Je to otroctví práce, ve smyslu užitečné činnosti. Neboť člověk se odcizil sám sobě, to znamená zvířeti, které v něm přebývá.
Georges Bataille, Svrchovanost