prochazkova iva spisovatelka

Už v roce 2008, na lipském veletrhu, byl mimořádný zájem o autorku dětských knih Ivu Procházkovou. Její knížky totiž pravidelně vycházejí v německých překladech a spisovatelka je v Německu známá. V roce 2007 získala jednu z nejprestižnějších německých cen, Cenu Friedricha Gerstäckera za literaturu pro mládež za knížku Tanec trosečníků.


naziPo tomto úspěchu začala psát další knihu, dnes už bestseller, Nazí. O čem je kniha, jsme se zeptali přímo autorky:
"V září 2006 jsem začala pracovat na příběhu o dnešních dospívajících. Propletenec asi čtyř nebo pěti osudů šestnáctiletých lidí, z nich někteří se navzájem znají, jiní ne, ale všichni se v průběhu jednoho horkého léta tak či onak dostávají do vyhraněných situací, v nichž musí zmobilizovat všechny své síly. Stojí na rozcestí a musejí se rozhodnout, kudy dál. Většinou jednají na vlastní pěst, jako by se pohybovali na paralelních drahách, které nemohou opustit. Jedinou naději na přiblížení či setkání dávají krizové okamžiky a momenty vypjatých emocí, v nichž přestávají platit vžitá pravidla. Některé postavy vynaloženým úsilím a zodpovědností dozrávají, životy jiných se však tříští o mantinely dospělého světa dřív, než do něj skutečně nahlédnou."

Foto: STAZA Agency for Citarny.cz
Více: Zůstaňte dlouho nazí, vzkazuje spisovatelka Iva Procházková

 

Inspirující myšlenky...

Podle starých pramenů severské mytologie je strom Yggdrasil osou světa, stromem života a osudu. Spojuje nebe, zemi i podzemní svět. Je jediným stromem v ráji, seděl pod ním Adam. On sám sebe nevnímal, aniž se od okolí rozeznával. Seděl v dokonalé harmonii pod Yggdrasilem. Ráj nebyl veliký. Snad jako naše zahrada? Byl však dokonalý. Vzkvétaly v něm všechny tvary jen jedenkrát a proto byly dokonalé. Vše bylo nehybné. Ráj nevznikl, prostě byl tu. Každá věc byla tím, čím se jevila. Pod Yggdrasilem seděl Adam. Vše tu bylo jen pro něj. V okamžiku, kdy jím to proniklo jako blesk, učinil posunek. Uchopil větev, ať se zlomí – a vědět.
Bohumila Grögerová, Můj labyrint