Tokarczukova olga krest knihy

Když v roce 2018 získala polská spisovatelka Olga Tokarczuková (1962) Mezinárodní Man Bookerovu cenu za knihu Běguni, málokdo v Česku věděl, že cenu dostala za své knihy, které tématicky vycházejí z oblasti Dolního Slezka a málokdo ji vlastně znal.
V roce 2019 navíc dostala Nobelovou cenu.


Její první román Cesta lidí Knihy (1993) získal cenu Polské společnosti vydavatelů knih. V roce 1995 vydala román E. E.
Největší úspěch u kritiky a čtenářů měla její třetí kniha Pravěk a jiné časy (1996, česky Host 1999, 2007), která byla ověnčena prestižní Cenou nadace Koscielských, cenami čtenářů Paszport Polityki a Machiner.
V roce 1998 obdržel francouzský překlad Pravěku Prix du Meilleur Livre Etranger za nejlepší zahraniční knihu. Dále publikovala sbírku povídek Szafa (Skříň, 1997), román Denní dům, noční dům (1998, česky Host 2002), který získal ocenění čtenářů v rámci prestižní literární ceny Nike, sbírku povídek Hra na spoustu bubínků (2001, česky Periplum 2005), román Lalka i perla (Loutka a perla, 2001), Poslední příběhy (2004, česky Host 2007) a román Anna In w grobowcach swiata (Anna In v hrobkách světa, 2006).
Kniha Běguni (Host 2008) získala prestižní polskou literární cenu NIKE 2008.

KNIHY AUTORKY V ČEŠTINĚ:

Tokarczukova knihy cesky


Inspirující myšlenky...

Žádná kultura ještě nerozřešila dilema, kterému musí čelit s rozvojem vědomé mysli: jak žít mravně a soucitně, když jsme si plně vědomi krve a hrůzy, které doprovázejí život, když nacházíme temná místa nejen ve svém společenství, ale také sami v sobě. Jestliže existuje chvíle, kdy se člověk stává vskutku dospělým, musí to být tehdy, když uchopí tuto ironii v celém rozsahu a přijme odpovědnost za život plný paradoxů, který je mu dán. Člověk musí žít ve víru rozporů, protože kdyby najednou všechny protimluvy přestaly existovat, život sám by se zhroutil. Odpovědi na některé velmi naléhavé otázky jednoduše neexistují. Musíte si je prostě prožít a dát svému životu takový směr, abyste mířili ke světlu.
Barry Lopez / Arctic Dreams / Arktické sny