fencl jsem zivy jezek v kleci
Hrdiny nové knížky Iva Fencla Jsem živý. Podepsán Ježek v kleci (Periskop, 2021, ISBN 978-80-87077-57-3) jsou tři přibližně dvanáctileté děti v srdci džungle, která sama je srdce pohádkové fantasy knížky, knížky předčítané otcem Jakubem před usnutím jeho synům, a to poté, co to samé čtení poněkud znavilo jejich maminku Joriku.


Jak ovšem čtenář zjistí, jsou Jakub a Jorika jen dospělou verzí děcek onoho předčítaného příběhu, v němž Sandy, Marvin a Jorika vypátrají prastaré město v pralese. To město, na jehož magickém teritoriu se - snad od věků - schyluje k dramatickému střetnutí bytostí podobných čolků s tvory připomínajícími přerostlé ježky či dikobrazy.
Toto město Eryx krom toho disponuje půvabnou panovnicí Bankerang, která se zdá být dospělým vtělením nejoblíbenější, ale v pradávném dětství podivně ztracené Joričiny panenky. Té, po které se Jorindě vždy ukrutně stýskalo.

Královna Bankerang uhrane posléze někdejší majitelku pannny a obě dámy různého věku Eryxu vládnou, i když se dospělá verze té samé ženy po právu obává příchodu Joričiných kamarádů Sandyho a Marvina.
Marvin vyrazil do pralesů zachraňovat mámu, ale už to tak vypadá, že se přeorientuje právě na Joriku (anebo I na Joriku, jak to v životě už chodívá). A Sandy?
Míval celé dětství sen o jakémsi dikobrazovi. Ke zhmotnění vidiny dochází, když se kluci octnou v Eryxu. A Sandy, jak se odhalí, figuruje ve zdejších legendách rovněž od nepaměti, a to jako „Hoch s blatouchem“ i kluk předurčený rozhodnout „válku s havětí“.

Jsou čolci jen metafora pudové stránky existence, dospívání?
Stane se ústřední „ježura“ Foglarovi nevědomým předobrazem ježka v kleci? Zdá se, že ano, protože kterási obří klec již po staletí vyčkává vysoko nad Eryxem jako součást špičky ústřední věžičky. A Foglar?
O pohádkové existenci národa ježků neměl ponětí, ale to ani my netušíme, odkud se uvnitř nás rodí nápady, odkud přicházejí vnuknutí.

Příběh má ještě jednu vrstvu.
Dospělá Jorika se v ní u biografu potká s autorem oné doma předčítané knihy a jdou na její filmovou adaptaci, a to ve chvíli, kdy Jakub doma dál a dál poctivě čte. Jeho žena mezitím spolu se spisovatelem sledují paralelně takřka totéž na plátně a podívejme se na to! Tři děti v džunglích spolupracují méně žárlivě než tři dospělí ve městě.

O citacích:
Knížka cituje písně S pomocí přátel (text Františka Ringo Čech) a Stormbringer (od skupiny Deep Purple), dále sekvenci z klasické povídky Howarda Phillipse Lovecrafta Účastník slavnosti (1922) v překladu Andreje Stankoviče, výroky spisovatelky Shirley Jacksonové a básníka Jeana Paula a taky autentický rozhovor mezi Jaroslavem Foglarem a Karlem Hvížďalou z deníku Mladá fronta (1992). Konečně i Foglarovu báseň Měsíční noci (1920), která je fakticky jeho debutem a již složil ve stejném věku, v jakém ji v našem příběhu zpívá džungli dvanáctiletý Sandy Stilbury.

fencl ilustrace jezek zije

Seznam částí a kapitol.

Část první. Město krutých čolků neboli Haggard
1. Předběžné varování všem zvědavcům
2. Největší tajemství Jaroslava Foglara
3. Předčitatelka Jorika
4. Sandy
5. Pátrající trojice
6. Muroň, Duroň, Hudroň a Ramirez
7. Z Joričina soukromého deníku
8. Sandy se propadá
9. Ono žije
10. Ta zlověstná věc tam nahoře
11. Sny o Eryxu, sny o Bankerang
12. Tak pravil Stilbury
13. Propadne se Jorika
14. V šlépějích čtyřprstých příšer
15. Hrůza a pád
16. Jorika míří do kina
17. Doupě Toho, kdo přináší bouři
18. Zběsilá řeka Raš
19. Líhniště
20. Hravá je mezihra
21. Bič
22. Žádný živý organismus
23. Nadějné vyhlídky Sandy Stilburyho neboli Dominuji Eryxu
24. Bubeník v dešti
25. Ty kecáš, Lorenci
26. Šroub
27. Vetřelcem v mraveništi neboli Báječné podsvětí Glubdrubu
28. Kde jen ježka za druha bych měl
29. Podsvětní opera lepkavé hrůzy
Část druhá. S něhou tvá Bankerang neboli Dalí
30. Vítejte v Eryxu, Stilbury neboli Tak pravil ježek
31. Chlapec se žlutým blatouchem neboli Eryx umírající
32. Příšerné podkroví
33. Oni mi tančí. Vynoří se Muroň, Duroň, Hudroň a Ramirez, Stilburyho oběžnice
34. „Stilbury. Sestup do války.“
35. Tak si mě opatři
36. Tak pravil čolek neboli Marvin nastupuje do války
37. Koushow aneb Čolek a jeho chlapec
38. Vevnitř
39. Shledání s Bankerang
40. S pomocí čolků
41. Život s Bankerang
42. S pomocí Bankerang
43. Už ji nikdy neuvidím
44. Sémě Eryxu
45. S něhou Tvá Bankerang
46. Zase tam nahoře aneb Všechny barvy bouře
47. Sám sobě doupětem neboli Kontakt
48. Kapitola, ve které konečně uhodí i do biografu a kde jsou oddělány jedny pendlovky
49. Ramirez
50. Týden cesty k tobě
51. O nejpokornějším Joričině návratu do lůna rodiny
Epilog aneb Setkal jsem se se Stilburym
Závěrečná omluva čolkům a ježkům
O citacích
Po stopách ježka v kleci


Beletrie česká – nové knihy

Planina ticha, meditativní próza Stanislava Vodičky

Útlá knížka básnické prózy je stejně křehká jako byl život autora, knihaře a básníka, přítele Demlova, Stanislava Vodičky.

Čechokanaďan Michal Adler a jeho krátké úsměvné i moudré povídky a příběhy

  Krátké čtenářům přístupné příběhy, které můžete snadno přijmout za své. Jejich jazyk a prostý způsob jeho vyprávění, jsou to, co můžeme vyprávět u ohně, v hospodě nebo na řece... nebo...

Vládcové vesmíru přináší málo známý průřez sci-fi tvorbou uznávaných klasiků

Antologie Vládcové vesmíru přináší objevný průřez vědecko-fantastickou tvorbou uznávaných klasiků české literatury, jakými byli Jan Neruda, Svatopluk Čech či Eduard Bass, mistrů české fantastiky Karla Čapka i J. M. Trosky...

Čtyři stěny. Povídky Alžběty Bublanové o neschopnosti žít slušně ve světě lidí

Žijeme ve světě, pobíháme po ulicích, spěcháme do práce, spěcháme do vztahů i ze vztahů. A když se zastavíme, stejně nic nevidíme. Protože jinak nic není. Za knihu povídek Čtyři...

Stín kapradiny Josefa Čapka mě překvapil až v letadle libozvučnou češtinou

Když jsem na gymlu měl číst tuhle knihu, skončil jsem na druhé straně. Nedalo se to. Ten romantický styl knihy byl v tak velkém protikladu s knížkami beatniků, které jsem...

Páralova nadčasová bílá válka s hnědým mnohozvířetem

Vynikající futurologický román o principech totalit je dnes téměř zapomenut. Nicméně aktuálnost a nadčasovost příběhu vynikne zvláště se spisovatelským talentem Páralovým a právem se řadí ke klenotům české beletrie.

Poláčkův Dům na předměstí. Čtivá kniha o mezilidských vztazích na hranici psychotrileru a veselohry

Poláčkova kniha o vztazích mezi lidmi s mistrně popsanými charaktery a opravdu krásnou češtinou. Poláček sice v knize popisuje vztah majitele bytu a nájemníka, ale cítíme, že se kriticky zamýšlí...