povidky_zaslibene_zemeE.L. Doctorow (1931–2015) je spisovatel, který nikdy nevnímal Ameriku jako zemi zaslíbenou, ale naopak vidí všechno zlo, které bují z podhoubí americké demokracie. Přitom nemoralizuje, ale popisuje. Vidí pokulhávající dobro a nepotrestané zlo ve vší své nahosti a krutosti.

Už jeho první román Vítejte do zlých časů (1960)
se z původní parodie westernu stává žalobcem nesmírně primitivních a krutýchj poměrů na americkém západě v době kolonizace. Už zde prohrává dobro a vítězí hrubá síla, násilí a genocida na původním obyvatelstvu, jež jsou průvodními jevy vzniku společnosti, která se dnes mnohým jeví jako ideál demokracie, jejíchž symboly jsou polopravda a lež.

V souboru pěti povídek, Povídky o skvělé zemi,
popisuje Ameriku jako zemi, která je skvělá jen na plakátech a v reklamách. Ve skutečnosti budeme sledovat drastické lidské příběhy, které jsou charkteristické nejen pro dnešní Ameriku.

V Domě na prérii sledujeme sérii vražd, za níž stojí matka Dora se synem Earlem, v Malém Wilsonovi bláznivou Karen, která v porodnici ukradla novorozeně. V povídce Jolene rozvíjí Doctorow zpackaný život mladičké Jolene. V další povídce nahlédneme do prostředí apokalyptické sekty, kterou zakladatel opustí i s penězi věřících a manželkou vypravěče. A v nejsilnějším textu Doctorow kritizuje pokrytectví nejvyšší politiky, která pochází ze sídla prezidenta.

Doctorow však nezůstává jen u knih.
Ve svém neznámějším projevu vůči prezidentu Buschovi ho pojmenoval "necitelným prezidentem" a "člověkem ztělesňujícím morální prázdnotu". A tím, jakoby pojmenoval podstatu myšlení většiny americké společnosti, která vyrostla na ideálech, pojmenovala je, ale ve skutečnosti zůstalo jen u nich. Realita života současnosti, ale i idealizované historie je bohužel úplně opačná než hlásají hesla o Promised Land neboli o Zemi zaslíbené.

Edgar Lawrence Doctorow  (*1931)
vlastním jménem Edgar Lawrence je jedním z nejvýznamnějších soudobých spisovatelů USA. Po studiích v Kenyon College a na Kolumbijské univerzitě pracoval jako nakladatelský redaktor. Učil na několika univerzitách, od roku 1984 je členem Americké akademie a Národního institutu umění a písemnictví. Doctorow bývá označován za představitele historizující fikce, která se vyznačuje prolínáním skutečných a fiktivních událostí, aktualizujícím pojetím historie, nikoliv však dokumentární věrností.
Za jeho dílo mu byly uděleny téměř všechny důležité ceny a vyznamenání. Většina jeho próz byla přeložena do češtiny: Ragtime (česky 1982) Vítejte do zlých časů (1987), Světová výstava (1999), Billy Bathgate (1993), Vodárna (1996), Boží obec (2001) Pochod k moři (2007).

Překladatelka Zuzana Mayerová (*1953)
studovala angličtinu na Jazykové škole v Praze, pracovala v oddělení anglických knih a časopisů Státní knihovny v Praze. Od roku 1998 spolupracuje s Festivalem spisovatelů Praha. Překládá prózu, např. V. Woolfové, M. Atwoodové, D. du Maurierové, B. Malamuda, I. B. Singera, T. Williamse, J. Irvinga, N. Gordimerové, T. Morrisonové. Žije v Řevnicích u Prahy.

Povídky o skvělé zemi / Edgar Lee Doctorow / přel. Zuzana Mayerová / Mladá fronta, 2010

Beletrie světová – nové knihy

Srdce temnoty. Fascinující Conradova novela o zhoubné touze po nesmírné moci

 Srdce temnoty je zřejmě nejlepší román anglického spisovatele polského původu Josepha Conrada, který byl tak mimořádným talentem, že ve svých knihách dával Angličanům lekce z jejich mateřštiny.

Stanislav Komárek. Mandaríni je román o smrti, ale také brilantní společenská satira

Komárkova próza Mandaríni, s podtitulem „nepravidelný román“, by si zasloužila i epiteta jako Kniha roku a nebylo by žádným omylem či nedorozuměním, kdyby získala Státní cenu za literaturu. To...

Michail Bulgakov a Mistr a Markétka. Světový román s ilustracemi Borise Jirků

Bezepsoru jeden z největších světových románů. Michail Bulgakov a Mistr a Markétka. Nové ilustrované vydání jednoho z nejznámějších ruských románů s více než osmdesáti obrazy Borise Jirků.

Záhada Edwina Drooda, tajemství nedokončeného románu Charlese Dickense

Záhada Edwina Drooda - zřejmě nejslavnější nedokončený román ve světové literatuře - tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy.

Nadechnout se. Orwelův pohled na životní prázdnotu a bezcenné cetky povrchní zábavy

Nadechnout se – název knihy, který sám o sobě, bez ohledu na dobový kontext, autora či žánr, evokuje představu touhy (ať proměněné ve skutek nebo ne) po nějaké pozitivní změně...

Ďábel je taky jenom člověk aneb Zoufalství humanitních studií ve čtyřech pidiodstavcích

Myslím, že kdyby pan autor, jistý Hans Rath, nenapsal nikdy nic jiného než tento „vlastní živočichopis“, tak si zaslouží, aby byl zařazen mezi Pány Spisovatele. Zoufalství humanitních studií ve čtyřech...

Victor Hugo a Muž, který se směje. Nejemotivnější román o znetvořeném světě lidí a hledání lásky

Je to zvláštní a mimořádně emotivní román. Na příběhu čtyřčlenné party komediantů dokázal Hugo (1802 – 1885) popsat bez příkras šílenou dobu na přelomu 17. a 18. století. Jak sám...

Inspirující myšlenky...

Filmům zpravidla schází tajemství, tato nezbytná složka každého uměleckého díla. Scenáristé, režiséři i producenti dbají velmi pečlivě na to, aby neporušili náš klid, a proto okno filmového plátna, které vede do osvobozujícího světa poezie, nechávají zavřené. Raději nás nutí zamýšlet se nad náměty, jež by mohly tvořit pokračování našeho všedního života, opakují tisíckrát tutéž zápletku, nebo nám dávají zapomenout na těžké hodiny každodenní práce. A toto všechno samozřejmě s požehnáním navyklé morálky, vládní i mezinárodní cenzury – s naprosto dobrým vkusem a s kořením bílého humoru i s jinými prozaickými imperativy reality.
Luis Buňuel, Do posledního dechu