E.L. Doctorow (1931–2015) je spisovatel, který nikdy nevnímal Ameriku jako zemi zaslíbenou, ale naopak vidí všechno zlo, které bují z podhoubí americké demokracie. Přitom nemoralizuje, ale popisuje. Vidí pokulhávající dobro a nepotrestané zlo ve vší své nahosti a krutosti.

povidky_zaslibene_zeme
Už jeho první román Vítejte do zlých časů (1960)

se z původní parodie westernu stává žalobcem nesmírně primitivních a krutýchj poměrů na americkém západě v době kolonizace. Už zde prohrává dobro a vítězí hrubá síla, násilí a genocida na původním obyvatelstvu, jež jsou průvodními jevy vzniku společnosti, která se dnes mnohým jeví jako ideál demokracie, jejíchž symboly jsou polopravda a lež.

V souboru pěti povídek, Povídky o skvělé zemi,
popisuje Ameriku jako zemi, která je skvělá jen na plakátech a v reklamách. Ve skutečnosti budeme sledovat drastické lidské příběhy, které jsou charkteristické nejen pro dnešní Ameriku.

V Domě na prérii sledujeme sérii vražd, za níž stojí matka Dora se synem Earlem, v Malém Wilsonovi bláznivou Karen, která v porodnici ukradla novorozeně. V povídce Jolene rozvíjí Doctorow zpackaný život mladičké Jolene. V další povídce nahlédneme do prostředí apokalyptické sekty, kterou zakladatel opustí i s penězi věřících a manželkou vypravěče. A v nejsilnějším textu Doctorow kritizuje pokrytectví nejvyšší politiky, která pochází ze sídla prezidenta.

Doctorow však nezůstává jen u knih.
Ve svém neznámějším projevu vůči prezidentu Buschovi ho pojmenoval "necitelným prezidentem" a "člověkem ztělesňujícím morální prázdnotu". A tím, jakoby pojmenoval podstatu myšlení většiny americké společnosti, která vyrostla na ideálech, pojmenovala je, ale ve skutečnosti zůstalo jen u nich. Realita života současnosti, ale i idealizované historie je bohužel úplně opačná než hlásají hesla o Promised Land neboli o Zemi zaslíbené.

Edgar Lawrence Doctorow  (*1931)
vlastním jménem Edgar Lawrence je jedním z nejvýznamnějších soudobých spisovatelů USA. Po studiích v Kenyon College a na Kolumbijské univerzitě pracoval jako nakladatelský redaktor. Učil na několika univerzitách, od roku 1984 je členem Americké akademie a Národního institutu umění a písemnictví. Doctorow bývá označován za představitele historizující fikce, která se vyznačuje prolínáním skutečných a fiktivních událostí, aktualizujícím pojetím historie, nikoliv však dokumentární věrností.
Za jeho dílo mu byly uděleny téměř všechny důležité ceny a vyznamenání. Většina jeho próz byla přeložena do češtiny: Ragtime (česky 1982) Vítejte do zlých časů (1987), Světová výstava (1999), Billy Bathgate (1993), Vodárna (1996), Boží obec (2001) Pochod k moři (2007).

Překladatelka Zuzana Mayerová (*1953)
studovala angličtinu na Jazykové škole v Praze, pracovala v oddělení anglických knih a časopisů Státní knihovny v Praze. Od roku 1998 spolupracuje s Festivalem spisovatelů Praha. Překládá prózu, např. V. Woolfové, M. Atwoodové, D. du Maurierové, B. Malamuda, I. B. Singera, T. Williamse, J. Irvinga, N. Gordimerové, T. Morrisonové. Žije v Řevnicích u Prahy.

Povídky o skvělé zemi / Edgar Lee Doctorow / přel. Zuzana Mayerová / Mladá fronta, 2010


Beletrie světová – nové knihy

Marťanská kronika, vizionářské dílo skutečného humanisty Raye Bradburyho

Klasika, kterou naleznete v seznamu 100 nejdůležitějších knih 20. století deníku Le Monde. Kdo nečetl Bradburyho, jednoho z velikánů světové prózy, nemá vztah ke knihám.

Charles Bosmann a Pětilibrová bankovka. Skvělé povídky jihoafrického O'Henryho

Velmi čtivé povídky plné humoru i jízlivostí z pera jihoafrického O'Henryho, které bývají označovány jako "historky z voorkamery". Odehrávají se totiž v "předsíni" transvaalského poštmistra Jurieho Steyna, kde se počátkem...

Nostromo, Conradova sto let stará kritika korupce a touhy po moci

Vedle Temnoty srdce, mistrovské psychologické novely, existuje ještě jedna Conradova kniha, ve které autor dokázal jedinečně zachytit ty nejtemnější lidské touhy po moci, ješitném vzestupu a logickém pádu. Spolu s...

Měsíční pahorek v dlani, fascinující příběh z francouzské Provence

Největší předností Boscova románu Měsíční pahorek v dlani je nesmírně bohatý jazyk, který čtenáře úplně pohltí.

Asi nejsilnější próza Waltariho. Město smutku a radosti

Nejznámější je Waltariho Egypťan Sinuhet, ale zřejmě jeho nejsilnější dílo, co se týče sdělení, ale potažmo i formy je Město smutku a radosti. Tato novela nebyla dlouho vydána v češtině...

Povídky o zaslíbené zemi. Jak vidí Ameriku Doctorow.

E.L. Doctorow (1931–2015) je spisovatel, který nikdy nevnímal Ameriku jako zemi zaslíbenou, ale naopak vidí všechno zlo, které bují z podhoubí americké demokracie. Přitom nemoralizuje, ale popisuje. Vidí pokulhávající dobro...

Victor Hugo a Muž, který se směje. Nejemotivnější román o znetvořeném světě lidí a hledání lásky

Je to zvláštní a mimořádně emotivní román. Na příběhu čtyřčlenné party komediantů dokázal Hugo (1802 – 1885) popsat bez příkras šílenou dobu na přelomu 17. a 18. století. Jak sám...

Inspirující myšlenky...

Ve světě, který nám ukázal Darwin, není nic, co by se dalo nazvat pokrokem, a to je nesnesitelné pro každého, kdo byl vychován v duchu humanistických nadějí. Proto bylo Darwinovo učení postaveno na hlavu a kardinálnímu omylu křesťanství – víře, že člověk se liší od ostatních zvířat – tak byl prodloužen život.
John Gray, Slamění psi