jestejsemtojaSvětový bestseller a strhující příběh profesorky psychologie, která kvůli nevyléčitelné nemoci postupně ztrácí paměť a vzpomínky. Přesto ale zjišťuje, že jí každý nový den přináší nečekané naplnění i lásku. Příběh, který vám připomene co je a co není ve vašem životě důležité. Možná si uvědomíte pomíjivost života a jak je důležité svůj život prožít a ne jen přežívat.

O čem je kniha
Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby.

Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě.

Ještě jsem to já / Lisa Genova / Vydal Práh, 2009

Ukázka z knihy: Září 2003

Alice seděla u psacího stolu v ložnici a nemohla se soustředit, protože o patro níž pobíhal John z jedné místnosti do druhé. Potřebovala ještě před odletem dokončit recenzi článku pro Journal of Cognitive Psychology, jenže už potřetí četla tutéž větu, aniž by chápala její smysl. Budík ukazoval 7:30, ale odhadovala, že jde aspoň o deset minut napřed. Podle přibližného času a narůstajícího hluku dole si domyslela, že už chtěl odejít, ale na něco zapomněl a nemůže to najít. Poklepávala si červenou tužkou na horní ret, pozorovala digitální displej budíku a čekala na to, co věděla, že musí přijít.
„Ali?“
Položila tužku na stůl a povzdechla si. Našla ho v obývacím pokoji, jak klečí před pohovkou a prohmatává polštáře.
„Klíče?“ zeptala se.
„Brýle. Jen prosím tě žádné přednášky, jdu pozdě.“
Sledovala jeho zoufalý pohled směrem ke krbu, na starožitné hodiny značky Waltham, prý nesmírně spolehlivé. Už by mohl vědět, že se jim nedá věřit. Hodiny u nich doma totiž jen málokdy přesně věděly, jaký je ve skutečnosti čas. Alice se už tolikrát nechala oklamat jejich napohled poctivými obličeji, že se dávno naučila spoléhat jen na své náramkové hodinky. Jak se dalo čekat, cestou do kuchyně se jako obvykle propadla zpátky časem, protože mikrovlnná trouba trvala umíněně na tom, že je teprve 6:52.
Sklouzla pohledem po žulové kuchyňské lince, hladké a skoro prázdné. Hned je uviděla. Ležely vedle misky ve tvaru houby, přetékající neotevřenou poštou. Nebyly ani za něčím zastrčené, ani pod něčím schované, ani ničím zakryté. Jak si někdo tak inteligentní jako on, vědec, mohl nevšimnout něčeho, co mu leželo přímo před očima?
Samozřejmě, že i jí se někdy věci zlomyslně schovávaly. Ale nikdy by mu to nepřiznala a nezapojila by ho do pátrání. Třeba tuhle ráno, ačkoliv Johna nechala žít ve sladké nevědomosti, hledala jako šílená nejdřív doma a potom i v kanceláři nabíječku na mobil. Nakonec to vzdala a poražená se vydala do obchodu koupit novou. Večer pak zjistila, že ta stará byla celou dobu strčená v zásuvce kousek od její postele, kam se přece měla hned ze začátku podívat. Asi toho na ně na oba bylo poslední dobou moc. A taky stárli.
Zůstal stát mezi dveřmi a díval se na brýle, které držela v ruce, a ne na ni.
„Příště až budeš něco hledat, zkus si představit, že jsi žena,“ řekla Alice a usmála se.
„Vezmu si na sebe tvoji sukni. Ali, prosím tě, mám opravdu zpoždění.“
„Podle mikrovlnky máš ještě spoustu času,“ odpověděla a podala mu je.
„Díky.“
Sáhl po nich, jako si závodník v běhu přebírá štafetu, a zamířil k domovním dveřím.
„Budeš doma, až se v sobotu vrátím?“ zeptala se jeho zad, když za ním scházela halou.
„To nevím, v sobotu bude v laborce dost práce.“
Ze stolku v hale si vzal kufřík, mobil a klíče.
„Šťastnou cestu a pozdravuj ode mě moc Lydii. A zkus se s ní nezačít hned hádat,“ dodal.
Zachytila odrazy jejich postav v zrcadle... Elegantní vysoký muž s brýlemi a hnědými, mírně prošedivělými vlasy a drobná kudrnatá žena s rukama založenýma na prsou, oba připravení pustit se do stále téhož nikdy nekončícího sporu. Spolkla to a sevřela rty. Tentokrát se udrží.
„Poslední dobou jsme se moc neviděli, co kdybys zkusil přijít dřív?“ zeptala se.
„Já vím, pokusím se.“
Políbil ji, a ačkoliv už zoufale potřeboval odejít, přidržel své rty na jejích o zlomek vteřiny déle než obvykle. Kdyby ho neznala líp, mohla by v tom vidět něco víc. Mohla tam stát a romanticky si dělat naděje, že tím myslel Miluju tě a budeš mi chybět. Jenže když ho pozorovala, jak odchází sám ulicí, bylo jí naprosto jasné, že tím nechtěl říct nic víc než Miluju tě, ale nebuď prosím tě naštvaná, když v sobotu nebudu doma.

Beletrie světová – nové knihy

Stanislaw Lem a Solaris. Kniha, která předběhla lidské myšlení

Solaris je originálním pohledem na existenci jiné inteligence, než jakou si člověk dokáže představit a je také jedním z nejpromyšlenějších sci-fi románů Stanislava Lema.

Autista a poštovní holub. Kniha o autismu, o genialitě a tónech houslí

Kniha o autismu, o genialitě, o holubích návratech a tónech houslí. Janine ve svých sedmnácti letech podivně otěhotní. Tak trochu zvláštní nehoda, neboť otcem je brčko. Narodí se jí syn...

To podstatné. Být nešťastným se může stát celoživotním úkolem

Být nešťastným se může stát celoživotním úkolem. V životě Hanse Frambacha je pocit neštěstí tím zásadním. Jako zaměstnanec Institutu pro spravování minulosti vyhodnocuje pozůstalosti obětí nacismu a neštěstí tak dokonce...

Skandálni kniha sexuálního loudila Grahama Greena

Katolíci mají s Grahamem Greenem (1904 - 1991) trochu problém. Sami ho zařazují mezi tzv. katolické autory a přitom jeho život byl ukázkovým příkladem prostopášníka, sexuálního loudila, který svedl kdejakou...

Solar McEwana, satirický román o směšnosti vědy i našeho společenství

Nevím už, kdo napsal, že člověk je mezičlánek opice a lidské bytosti, ale přesně v takovém duchu psal i Mc Ewan svou knihu. Je jak rána na solar.

Nový Orwell 1984 česky a anglicky aneb Psychopol je na cestě k vám. Bděte!

Klasický Orwell 1984 v bilingvní verzi. Zbrusu nový překlad ikonického Orwellova románu Devatenáct set osmdesát čtyři. Překladatelka Petra Kůsová -Martínková se musela vyrovnat zejména s převodem nově vytvořeného totalitního jazyka...

Ještěrčí ocásky. Příběh vypráví nenarozený chlapec, existující v lůně své matky

Vypravěčem této mistrovské knihy je dosud nenarozené dítě, chlapec existující v lůně své matky. Uznávaný španělský spisovatel a nositel Cervantesovy ceny 2008 Juan Marsé se knihou Ještěrčí ocásky vrací do...

Inspirující myšlenky...

Šli do války, protože jim to poručili; šli proto, že byli řádní občané. „Člověk je bojovné zvíře“. Ale mně u člověka vadí, že je ochočené zvíře. A den ze dne je čím dál ochočenější. To dělají továrny, to dělá křesťanství, věda, slušné vychování a vzdělání. Zatěžují duši moderního člověka. Vysávají z ní život.
Aldous Huxley, Kontrapunkt