jestejsemtojaSvětový bestseller a strhující příběh profesorky psychologie, která kvůli nevyléčitelné nemoci postupně ztrácí paměť a vzpomínky. Přesto ale zjišťuje, že jí každý nový den přináší nečekané naplnění i lásku. Příběh, který vám připomene co je a co není ve vašem životě důležité. Možná si uvědomíte pomíjivost života a jak je důležité svůj život prožít a ne jen přežívat.

O čem je kniha
Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby.

Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě.

Ještě jsem to já / Lisa Genova / Vydal Práh, 2009

Ukázka z knihy: Září 2003

Alice seděla u psacího stolu v ložnici a nemohla se soustředit, protože o patro níž pobíhal John z jedné místnosti do druhé. Potřebovala ještě před odletem dokončit recenzi článku pro Journal of Cognitive Psychology, jenže už potřetí četla tutéž větu, aniž by chápala její smysl. Budík ukazoval 7:30, ale odhadovala, že jde aspoň o deset minut napřed. Podle přibližného času a narůstajícího hluku dole si domyslela, že už chtěl odejít, ale na něco zapomněl a nemůže to najít. Poklepávala si červenou tužkou na horní ret, pozorovala digitální displej budíku a čekala na to, co věděla, že musí přijít.
„Ali?“
Položila tužku na stůl a povzdechla si. Našla ho v obývacím pokoji, jak klečí před pohovkou a prohmatává polštáře.
„Klíče?“ zeptala se.
„Brýle. Jen prosím tě žádné přednášky, jdu pozdě.“
Sledovala jeho zoufalý pohled směrem ke krbu, na starožitné hodiny značky Waltham, prý nesmírně spolehlivé. Už by mohl vědět, že se jim nedá věřit. Hodiny u nich doma totiž jen málokdy přesně věděly, jaký je ve skutečnosti čas. Alice se už tolikrát nechala oklamat jejich napohled poctivými obličeji, že se dávno naučila spoléhat jen na své náramkové hodinky. Jak se dalo čekat, cestou do kuchyně se jako obvykle propadla zpátky časem, protože mikrovlnná trouba trvala umíněně na tom, že je teprve 6:52.
Sklouzla pohledem po žulové kuchyňské lince, hladké a skoro prázdné. Hned je uviděla. Ležely vedle misky ve tvaru houby, přetékající neotevřenou poštou. Nebyly ani za něčím zastrčené, ani pod něčím schované, ani ničím zakryté. Jak si někdo tak inteligentní jako on, vědec, mohl nevšimnout něčeho, co mu leželo přímo před očima?
Samozřejmě, že i jí se někdy věci zlomyslně schovávaly. Ale nikdy by mu to nepřiznala a nezapojila by ho do pátrání. Třeba tuhle ráno, ačkoliv Johna nechala žít ve sladké nevědomosti, hledala jako šílená nejdřív doma a potom i v kanceláři nabíječku na mobil. Nakonec to vzdala a poražená se vydala do obchodu koupit novou. Večer pak zjistila, že ta stará byla celou dobu strčená v zásuvce kousek od její postele, kam se přece měla hned ze začátku podívat. Asi toho na ně na oba bylo poslední dobou moc. A taky stárli.
Zůstal stát mezi dveřmi a díval se na brýle, které držela v ruce, a ne na ni.
„Příště až budeš něco hledat, zkus si představit, že jsi žena,“ řekla Alice a usmála se.
„Vezmu si na sebe tvoji sukni. Ali, prosím tě, mám opravdu zpoždění.“
„Podle mikrovlnky máš ještě spoustu času,“ odpověděla a podala mu je.
„Díky.“
Sáhl po nich, jako si závodník v běhu přebírá štafetu, a zamířil k domovním dveřím.
„Budeš doma, až se v sobotu vrátím?“ zeptala se jeho zad, když za ním scházela halou.
„To nevím, v sobotu bude v laborce dost práce.“
Ze stolku v hale si vzal kufřík, mobil a klíče.
„Šťastnou cestu a pozdravuj ode mě moc Lydii. A zkus se s ní nezačít hned hádat,“ dodal.
Zachytila odrazy jejich postav v zrcadle... Elegantní vysoký muž s brýlemi a hnědými, mírně prošedivělými vlasy a drobná kudrnatá žena s rukama založenýma na prsou, oba připravení pustit se do stále téhož nikdy nekončícího sporu. Spolkla to a sevřela rty. Tentokrát se udrží.
„Poslední dobou jsme se moc neviděli, co kdybys zkusil přijít dřív?“ zeptala se.
„Já vím, pokusím se.“
Políbil ji, a ačkoliv už zoufale potřeboval odejít, přidržel své rty na jejích o zlomek vteřiny déle než obvykle. Kdyby ho neznala líp, mohla by v tom vidět něco víc. Mohla tam stát a romanticky si dělat naděje, že tím myslel Miluju tě a budeš mi chybět. Jenže když ho pozorovala, jak odchází sám ulicí, bylo jí naprosto jasné, že tím nechtěl říct nic víc než Miluju tě, ale nebuď prosím tě naštvaná, když v sobotu nebudu doma.

Beletrie světová – nové knihy

Faust. Nadčasový příběh Turgeněva o nenaplněné lásce a násilné výchově rodičů

Příběh Fausta psal Goethe víc jak 25 let, druhý díl dopsal až v roce 1832. Mistr a Markétka je částečně parafráze na Fausta a tuto obdivuhodnou knihu psal Bulgakov 12...

Stefan Zweig, Netrpělivost srdce, román o sentimentálním a zbabělém soucitu

Je dvojí soucit, píše v prologu své knihy Stefan Zweig. Jeden, ten zbabělý a sentimentální, který je vlastní jen netrpělivostí srdce, aby se co nejrychleji zbavilo trapného dojetí cizím neštěstím...

Spolčení hlupců. Zatracovaný román Tooleho, oceněný Pulitzerovou cenou

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat...

Michail Bulgakov a Mistr a Markétka. Světový román s ilustracemi Borise Jirků

Bezepsoru jeden z největších světových románů. Michail Bulgakov a Mistr a Markétka. Nové ilustrované vydání jednoho z nejznámějších ruských románů s více než osmdesáti obrazy Borise Jirků.

Blázen a jiné paraboly moudrého Chalila Džibrána

    Chalíl Džibrán je známý jako básník a malíř a jako autora Proroka, oné „malé černé knížky“, o které básník řekl: „Když jsem psal Proroka, Prorok psal mne.“ Západ ho zná...

Jakeův problém se sexuální gymnastikou vyřešil Amis naprosto bravůrně

 Začtěte se do pravdivého příběhu šedesátiletého oxfordského docenta, kterého omrzela věčná sexuální gymnastika.

Ztracený obzor je fantastický příběh o objevu Šangri-La, tajemné tibetské civlizace ukryté v Himalájích

Velmi zajímavý příběh Jamese Hiltona z Tibetu, ve kterém se střetává západní způsob života se staletou tibetskou filosofií a úctou ke všemu živému.

Myšlenky z knih

Všeobecné státní vzdělání je pouze výtvorem, jehož účelem je vymodelovat lidi tak, aby byl jeden přesnou kopií druhého: a vzorem, podle kterého je modeluje, je ten, který vyhovuje převládající moci ve vládě, ať už je to monarcha, aristokracie, nebo většina žijící generace; úměrně tomu jak je efektivní, ustavuje despotismus nad myslí, která vede přirozenou tendencí k nadvládě nad tělem.
John Stuart Mill