roth-philip-books

V roce 2011 převzal nositel Pulitzreovy ceny Američan Philip Roth Man Bookerovu cenu, mezinárodní obdobu slavné britské literární ceny. Čím je tento autor zajímavý? Osobitým pohledem na schizofrenii, kterou se ohání každý americký prezident. Tím je americkým sen.

Philip Roth vydal třicítku knih a za román Americká idyla získal Pulitzerovu cenu. Jeden z jeho posledních románů, který zaujal české čtenáře jak svou otevřeností, tak svou čtivostí, je kniha Duch odchází.

Americký sen, jak známo, je založený na neustálé spotřebě. Jeho stavebními pilíři jsou media a komerční reklama. Ta dokáže velmi snadno přesvědčit tu část populace, která již ztratila schopnost reálně myslet a zvažovat souvislosti, týkající se jejich vlastního života.
Vyvolává v nich pocit štěstí, jež přímo souvisí s hospodářskou prosperitou. To znamená, jsem spokojný pokud jsem obklopen věcmi, které sice nepotřebuji, ale které jsou ukazateli mé osobní prosperity a postavení ve společnosti.

Ruth ovšem nepíše jen o tom, co je oficiálně jeho podstatou, ale co je jeho pravdivým obrazem.
Podobně jako Vonnegut si nebere servítky a jasně definuje nesmyslnou zrůdnost celého sociologického systému a americké morálky, která vlastně už dávno není americká, ale euroamerická, jak nás o tom denně přesvědčují média na celém světě.

duch_odchazi_ruth

V románu Duch odchází z roku 2007 se autor vrací ke svému nejautobiografičtějšímu dvojníkovi, význačnému spisovateli Nathanu Zuckermanovi, kterého český čtenář zná například z Lidské skvrny (česky 2005).
V nejnovějším díle Zuckerman opouští lesní samotu v horách, aby se v New Yorku podrobil lékařskému zákroku. Během pobytu ve městě se setká s Billym a Jamie.
Mladí manželé jsou oba spisovatelé a Zuckerman se téměř okamžitě do půvabné Jamie zamiluje. Jednasedmdesátiletý všemi uctívaný autor je však už deset let impotentní a inkontinentní a tento pozoruhodný vztah rafinovaně převádí do imaginárních monologů.

V další dějové linii se objevují různí "duchové" z minulosti. Zuckermanův mentor, spisovatel Lonoff, a Amy Belletteová, jež s Lonoffem prožila poslední léta jeho života a možná v narušené paměti skrývá jeho tajemství (český čtenář se kdysi s oběma mohl setkat v Rothově románu Elév, česky 1985).

Roth svým touto knihou opět opět dokazuje, že patří k předním světovým spisovatelům a že ho tvůrčí síly rozhodně neopouštějí.


Beletrie světová – nové knihy

Günter Grass. Plechový bubínek o pokřivené německé společnosti očima malého Oskara, který přestal růst

Kniha Plechový bubínek je pitoreskní životní příběh malého Oskara Matzeratha, zapsaná v posteli psychiatrické léčebny. Ten se v den svých tříletých narozenin rozhodne dále nerůst. V ten den také dostává...

Nadechnout se. Orwelův pohled na životní prázdnotu a bezcenné cetky povrchní zábavy

Nadechnout se – název knihy, který sám o sobě, bez ohledu na dobový kontext, autora či žánr, evokuje představu touhy (ať proměněné ve skutek nebo ne) po nějaké pozitivní změně...

Stefan Zweig, Netrpělivost srdce, román o sentimentálním a zbabělém soucitu

Je dvojí soucit, píše v prologu své knihy Stefan Zweig. Jeden, ten zbabělý a sentimentální, který je vlastní jen netrpělivostí srdce, aby se co nejrychleji zbavilo trapného dojetí cizím neštěstím...

Stanislaw Lem a Solaris. Kniha, která předběhla lidské myšlení

Solaris je originálním pohledem na existenci jiné inteligence, než jakou si člověk dokáže představit a je také jedním z nejpromyšlenějších sci-fi románů Stanislava Lema.

Jistota skal. O omezeném myšlení lidí, nevyzpytatelných snech a bezbřehém šílenství

 Jistota skal je poutavé a působivé dílo, které zkoumá lidské duše vystavené osamění, jednotvárnosti všedních dnů, drsnému životu v horách, obyčejné ubohosti i strachu z cizího a neznámého. Jérôme Bonnetto...

Beránek. Sundala jsem Ježíše z kříže, abych ho vrátila lidem, píše Lenka Procházková

Kniha, která by měla být doporučenou četbou pro všechny kněze a věřící. Zvláště v dnešní době. Popisuje hluboce lidský příběh o hledání pravdy, o smyslu života a integrity jedince ve...

Myšlenky z knih

Každý jsme nadaní. Avšak pokud bychom soudili rybu podle její schopnosti vyšplhat na strom, tak stráví celý svůj život v domnění, že je neschopná.
Albert Einstein