mravenci weber
Tajemný svět mravenčí civilizace, parodující v mnoha směrech civilizaci lidskou, záhadný příběh s hororovými prvky, překvapivý závěr. To je ve stručnosti vynikající kniha Francouze Bernarda Werbera Mravenci. Tato trilogie je zatím jeho nejsvětovějším dílem, ve kterém částečně popisuje ideální lidskou společnost, kde každý jedinec vykonává odbornou práci ve prospěch celku a kde není třeba vytvářet zbytečné kontrolní struktury a hierarchie moci.


O čem je kniha Mravenci, první část trilogie...
Děj knihy má dva hlavní proudy, jeden ten mravenčí, a druhý popisuje záhadu spojenou se smrtí fanatického vědce mravenčího světa. Oba mají svoje vlastní dějové linie, které se na závěr setkají v šokující vyvrcholení.

Děj knihy plyne ve dvou částech, které se vzájemně prolínají. První je věnován životu mravenců a druhá část se zabývá tajemným prostorem za sklepními dveřmi.

První část. Mravenčí svět se jmenuje federace Bel-o-kan, která sdružuje přes šedesát dva mravenišť pod vládou mravenčí královny Belo-kiu-kiuni. Po zimní hibernaci se jako jeden z prvních probouzí samec 327. Ten pomáhá oživovat ostatní mravence, opravuje město a tak se postupně dovídáme, jak celé společenství funguje. Jsou to opravdu poučné a skvělé pasáže knihy, které dokazují s jakou píli se autor věnoval studiu života mravenců a s jakým umem dokázal přepsat svoje znalosti do napínavé beletrie. Samec 327 se přidává k výpravě, hledající potravu. Během výpravy se na chvíli odpoutá od výpravy a když se vrátí, jsou všude jen mrtvoly mravenců. Vrací se zpět, ale nikdo jeho zprávě nevěnuje pozornost, jen získává na svou stranu pár mravenčích jedinců, aby spolu pátrali po záhadě mrtvých mravenců. Zatím se na scéně objevují tajemné bojovnice s jediným úkolem. Zabít samce 327. Děj začíná nabírat na obrátkách ve fascinujícím prostředí, které je často podobné lidskému nebo spíš tomu, k čemu by lidé měli směřovat.

Druhá část, o vědci Edmondu Wellsovi, vypráví bizarní příběh s hororovými prvky. Po smrti tohoto vědce, zdědí jeho synovec Jonathan dopis, ve kterém je varování, aby nikdo nevcházel do sklepení domu, které je situováno do dnešní Paříže. Jonathan tam vejde a zmizí. Rodina to chce nahlásit policii, ale v tom se Jonathan objeví, vezme nařádí a mizí opět ve sklepě. Ty dveře do temného a studeného sklepa jsou stále děsivější. Mizí v něm zvířata, lidé...

Kniha jenž velmi dobře graduje, je opravdu čtivá do poslední stránky, nakonec přináší velké překpavení a spojuje nečekaně obě dějové linie knihy.

mravenci
Vynikající román, ve kterém jde o jakési podobenství mravenčího světa s lidskou civilizací.
V mnoha částech knihy vás napadne přímá souvislost s tím, kam směřuje lidská společnost a jaké priority by si měla stanovit. Je to opravdu vyjímečná kniha a vynikající překlad Richarda Pokorného to jen potvrzuje.
Faktem je, jak se píše v anotaci, že po jeho přečtení už nikdy nebudete vnímat svět tak jako dosud - stejně jako hrdina knihy, nezaměstnaný pařížský zámečník Jonathan Wells.

Mravenci | Bernard Werber | Vydala Euromedia - Knižní klub 2009 | počet stran 320, přeložil Richard Podaný

Ukázka z knihy:

Kdo jsi?
Čichová zpráva byla jasná, čistá, přikazující. Díky infračerveným očkám si mohl velké zvíře, které se ho vyptávalo, prohlédnout. Na první pohled muselo vážit aspoň devadesát zrnek písku. Přesto to nebyla bojovnice. Bylo to něco, co doposud nikdy necítil ani neviděl.
Samička.
A jaká samička! Dal si na čas a prohlédl si ji. Elegantní, dokonale zakřivené nohy zdobí chloupky jemně lepkavé pohlavními hormony. Široká tykadla překypují silnými vůněmi. Oči se rudě lesknou jako dvě borůvky. Má masivní, hladký vřetenovitý zadeček. Přes široký hrudní štít přesahuje obdivuhodně zrnité metanotum. A nakonec ta dlouhá křídla, dvakrát delší než jeho vlastní.
Samička rozevřela roztomilá malá kusadla a... skočila mu po krku, aby mu ukousla hlavu.

Beletrie světová – nové knihy

Kniha smíchu a zapomnění. Kunderova první i poslední kniha

Kniha je prvním Kunderovým románem psaným v cizině (1978), za které mu bylo odebráno Československé státní občanství. Příběhy v knize jsou Kunderovým obrazem fungování společenských mechanismů a jejich dopadů na...

Vraždy a jiné zběsilosti podle Edgara Allana Poa

Mistr hororu, jak jej neznáte. Klasik hrůzostrašné povídky by nemohl existovat bez protikladných vlivů, a tak vedle jeho nejlepších děsuplných povídek, například Sudu vína amontilladského nebo Skokana, můžeme postavit pěkně...

Tak akorát. Lékař předloží nepříznivou diagnózu. Co dál?

Po titulech pro dospělé – Vita brevis, Principálova dcera, Hrad v Pyrenejích a Loutkař vyšla další v češtině opět v překladu Jarky Vrbové s názvem Tak akorát. Ani jeho poslední...

Stefan Zweig, Netrpělivost srdce, román o sentimentálním a zbabělém soucitu

Je dvojí soucit, píše v prologu své knihy Stefan Zweig. Jeden, ten zbabělý a sentimentální, který je vlastní jen netrpělivostí srdce, aby se co nejrychleji zbavilo trapného dojetí cizím neštěstím...

Oscar Wilde vykreslil Obraz Doriana Graye jako zrcadlo našeho bláznivého světa

Osiřelý mladý muž, Dorian Gray, podle naturelu zcela jistě deviant, jak by prohlásil účetní Klaus, je hrdinou románu Oscara Wilda. Ten v příběhu promítá charakter Doriana Greye do jeho obrazového...

Dickensova záhada Edwina Drooda. Tajemství nedokončeného románu s vraždou a duchy

Záhada Edwina Drooda - zřejmě nejslavnější nedokončený román ve světové literatuře - tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy.

Inspirující myšlenky...

Jsem jen divoch a jinou cestu neznám. Viděl jsem tisíce hnijicích bizonů na prérii, kde je nechal ležet bílý muž, když je postřílel z jedoucího vlaku. Jsem jen divoch a nechápu, proč má čmoudící ocelový oř být důležitější než bizon, kterého zabíjíme, jen abychom přežili... Co je člověk bez ostatních tvorů? Kdyby zanikla všechna zvířata, člověk sám by zahynul na velkou samotu duše. Protože co se stane zvířatům, stane se zakrátko i lidem. Všechny věci jsou spojeny.
Velký náčelník Seattle, 1854