zapomenute-osudy-bittnerova-biografie

K. H. Mácha, Viktor Dyk, S. K. Neumann, Jiří Karásek ze Lvovic jsou osobnosti známé ze školních učebnic. Vedle nich vystupují i pozapomenutí muži - Jakub Seifert, Arthur Breisky, či J. L. Turnovský. Za jejich učesanými životopisy se skrývají zajímavé profesní i lidské osudy a samozřejmě také ženy.
Ani v předchozích dvou stoletích se totiž nevyplácelo vymykat se průměru - a právě o tom nejvíce hovoří jednotlivé příběhy.

Autorka se jako tradičně pohybuje na hranici literatury faktu a beletrie, za což musí docela tvrdě bojovat, protože zažitá forma toto křížení žánrů příliš nepřipouští.
Čeští čtenáři proto teď mohou nahlédnout do kuchyně toho, jak se v uplynulých dvou staletích vytvářela literatura, divadlo a také jak se formovala lékařská věda.

Bittnerová v jednotlivých kapitolách knihy Zapomenuté osudy provází čtenáře profesními i životními osudy svých hrdinů a snaží se vše vysvětlovat v rámci dobového kontextu. Ukazuje tím jejich přerod v nadaného tvůrce či lékaře. Vždy je věrná svému humanistickému přístupu – zaměřenému na člověka. Pro čtenáře jsou podstatné i ukázky z dobové korespondence, které dokreslují jednotlivé příběhy.

Autorka je přesvědčená, že i dnešní lidé potřebují znát svou minulost a osobnosti, které ji utvářely. Využívá k tomu své empatie a určitého nadhledu, s nímž jednotlivé postavy naší historie představuje.

Účelem této knihy je podělit se s vámi o něco z mých vlastních poznatků – o něco ze sebe,“ vyznává se Bittnerová. „Toto jsou moje zkušenosti s osobnostmi, které se podílely na rozvoji své doby. Tak je vidím a vnímám já. Doufám, že mezi tím vším naleznete něco, co vás osloví. Naleznete třeba východiska i pro svůj život, protože my lidé jsme stále stejní a stejně chybující,“ dodává k tomu autorka.

Další knihy Martiny Bittnerové:
Spisovatelky a Erós - kniha o významných ženských osobnostech 19. a 20. století (2011)
Utajené životy slavných Čechů - kniha o významných mužských osobnostech 19. a 20. století (2012)
Na nevěru se neumírá - soubor humorně ironických povídek o mezilidských vztazích (2013)
V průšvihu - román (2013)    
Utajené životy slavných Češek - (2014)    
Kafe v pět (2014)    
Lásky Boženy Němcové - (2015)

Ukázky z knihy:

Ukázka z kapitoly Vojtěch Náprstek / 17. 4. 1826 – 1. 9. 1894

Vojta Náprstek je v paměti veřejnosti zachován jako mecenáš a sběratel. Toto zjednodušení neodpovídá všemu, co tento muž, vlastním jménem Adalbert Fingerhut, za svůj život stihl vykonat. Rozdával se a pracoval pro druhé, sám však neměl ani vlastní děti, ani možnost vychutnat si pozdní manželské štěstí. Služba společnosti ho po návratu z Ameriky připravila o soukromí.
Na druhou stranu nelze říci, že by se v mládí choval konvenčně, naopak by si v lecčems nezadal s Karlem Hynkem Máchou. Kdyby se narodil o pár let dříve, možná by spolu „lezli za holkami“ stejně jako Mácha s přítelem Trojanem. Děvčata ale k mládí patří, a proto nesmíme nad eskapádami význačných mužů pokrytecky ohrnovat nos.
Jistě se však v té době nenašlo mnoho vzdělaných mladíků, kteří by si mohli do deníku po Vojtově vzoru poznamenat: „Vojtěše, kolikpak děvčat teď líbáš?... Emilii, Johannu, Mínu, Viktorii, někdy Gabrielu, Luisu.“

Ukázka z kapitoly Karel Hynek Mácha (16.11. 1810 – 6.11. 1836)

...Lori Šomková, Máchova nevěsta, vzpomínala později na básníkova otce s určitým pochopením. Považovala ho za laskavého člověka. S potenciální tchyní si do oka rozhodně nepadla. Dlužno dodat, že ta se chovala k Lori nehezky, prohlašovala o ní, že je „ťopka“, což znamená v podstatě slepice. Snad se paní Máchová cítila povýšeně nad dívkou z obyčejné rodiny. Snad si pořád připomínala, že Werlové byli šlechtického původu a vlastnili velkostatek? Alespoň to uvádí dostupné zdroje.
Syn Ignác se Máchovým narodil v době, kdy si ještě Antonín mohl říkat, že se jim nedaří úplně špatně. Bohužel následný státní bankrot postihl nejen jeho rodinu, ale všechny obyvatele rakouského císařství.
Budoucí básník vyrůstá v dosti skromných podmínkách, o to více rozvíjí svou představivost a zájem o okolní svět. Pravděpodobně mu rodiče vtloukají do hlavy, že hodnotový žebříček obsahuje více stupňů než jen pouhé peníze.

Biografie – nové knihy

Park Honan - Shakespeare, vynikající a čtivá kniha o světové legendě

Už víc jak 400 let jsou světu známá díla podepsaná Shakespearem.  Mezi desítkami knih, které ročně o něm vycházejí j...

Zdánlivé zbytečnosti. Vzpomínky na Ladislava Fukse, trocha lekce psaní. Radí Jan Kameníček

Kniha Zdánlivé zbytečnosti (Powerprint, 2013, 192 stran) od Kafkova pokračovatele Jana Kameníčka je knihou přinejmenším podvoj...

Blanka Stehlíková. Dcera malíře Ladislava Stehlíka o osobnostech naší kultury

Trilogie Země zamyšlená spisovatele a malíře Ladislava Stehlíka  (1908 -1987) je neodmyslitelně součástí našeho literá...

Učení mučení Daniela Pennaca. Biografie beznadějného žáka, později profesora

V částečně autobiografické knize Učení mučení vychází Daniel Pennac z paradoxní osobní zkušenosti: tento ve školních le...

Potkávání setkávání II. Listování v osudech Zdeňka K. Slabého

O vzpomínkách PhDr. Zdeňka Karla Slabého (*1930) na rozličné osobnosti našeho i zahraničního kulturního světa psaly Literár...

Inspirující myšlenky...

Omezená mysl dává průchod beznaději. A beznaděj slabosti a slabost je zlo... Když jim v televizi řeknou, že hovno je dobrý a voní po vanilce (a hollywoodská produkce k tomu nemá daleko), oni ho sežerou... Krédem západní civilizace je vládnout a kontrolovat. Podle mne Západ a jeho rozum je ta choroba!
Henry Rollins, Rozhovory