Když jsem knihu četl jako malý kluk, měl jsem chvílemi husí kůži a slzy v očích. Bylo mi asi deset a možná poprvé jsem pochopil, co je válka. Dnes si troufám říct, že právě mezi řádky této knihy se ve mně začal rodit silný odpor k jakémukoliv násilí a dementním projevům propagující války.

rikali mi leni bezdekova

Příběh je o malé holčičce, která jednoho dne pochopí, že její rodina není její. Příběh vskrze lidský a komorní v celé své nahotě odhaluje kousek po kousku zrůdnost války a nelidské snahy nacistů převychovávat děti s ukradenou identitou k obrazu svému.
Hlavní hrdinka malá Leni Freiwaldová vyrůstá v německé rodině s nepříliš vlídnou matkou, ale o to víc hodnou babičkou Matyldou a bratrem Raulem. Druhá světová válka zuří nejen na frontách, ale i v německých domácnostech převládá nacistická propaganda. Leni postupně odhaluje věci, které jsou pro ní záhadou. Tu kufr s nápisem Made in Czechoslovakia, tu foto strýce Otty, na které jsou oběšení lidé. Jednoho dne dostane od své spolužačky Anne Lore kousek papíru, na němž je napsáno: Nejsi žádná Freiwald, jsi cizí bastard! A našli tě na nádraží! Od babičky se dovídá jen kousek pravdy, a tak její touha po skutečných rodičích vstupuje do snů a nenaplněných přání.

bednarova rikali mi leni 3

Vlastní pátrání začne v okamžiku, když skončí válka. Pomocí Jamese, Američana jde na úřad a hledá. S pomocí učitele Bauma a amerických vojáků zjišťuje svou pravou totožnost. Je Alena Sýkorová, dcera českého učitele, kterého za války popravili nacisté a ji, tehdy tříletou, odvlekli do Německa na převychování. Konec je nakonec klasickým happyendem. Nachází ženu, kterou viděla ve svých snech a která je její matka.

bednarova rikali mi leni 4

Příběh Leni je jeden z mnoha tisíců, který popisuje situaci skutečných českých sirotků tajně přijatých za války do německých rodin a později repatriovaných. Zdaleka ne všechny skočily šťastně. Mnohem víc bylo dětských tragédií a zbytečně zničených lidských životů.

Svého času populární kniha pro mládež (1948), která byla přeložena do mnoha jazyků. Asi nejcenější vydání je z roku 1967 s ilustracemi vynikající Evy Bednářové (1937-1986), která byla oceněna i cenou IBBY.

Říkali mi Leni / Zdeňka Bezděková / ilustrovala Eva Bednářová / 1967

bednarova rikali mi leni 1

bednarova rikali mi leni 2

Inspirující myšlenky...

Já knihy nepíšu, ale prožívám. Jsem v každém okamžiku se svým hrdinou a neustále se ptám, co by udělal on a co jeho okolí, a to se pak snažím skloubit do jednoho dějového celku. Ale pokud povaha lidí předem vymyšlenému ději neodpovídá, raději změním děj, protože nechci znásilňovat své hrdiny. Když jsem psal svou první detektivku, předem jsem si vymyslel, jak bude děj vypadat a kdo je vrahem. Jakmile jsem ale začal psát, postavy se začaly bouřit, a tak jsem to nechal na nich. Nakonec byl jako vrah odhalen někdo jiný, než jsem původně plánoval. A tohle řešení je mnohem lepší.
Vlastimil Vondruška, spisovatel a historik