ImageDobrodružství Leonardova učně, patnáctiletého Giacoma, začínají v době, kdy se mistr potýká s těžkým obdobím a není schopen dokončit nástěnnou malbu, kterou si u něho objednali milánští kupci. Hrozí mu, že ji místo něho vytvoří jeho rival, nadaný Michelangelo. Leonardo odmítá zasvětit Giacoma do tajů svého umění a nechce mu pomoci ani při hledání ztracených rodičů. Až příchod tajuplného mága, který Giacomovi nabídne pomoc výměnou za jisté tajemství, vše změní...

Angličan Christopher Grey pochází z Londýna. Pracoval jako číšník, hotelový recepční, nemocniční vrátný, prodavač džínového oblečení, rockový hudebník a zaměstnanec cestovní kanceláře.
Leonardův stín je jeho prvotina, kterou inspiroval pohled na nástěnnou malbu Poslední večeře.
Když se mu pak dostaly do rukou vybledlé kopie Leonardových deníků, začal se v jeho hlavě rodit příběh Leonardova učně a jejich dobrodružství. Zbytek je - téměř - historická skutečnost

Christopher Grey / Leonardův stín / překlad Jana Jašová / Vydal Knižní klub 2007

Ukázka:

Milán, 1497. Renesance vrcholí a patnáctiletému Giacomovi, mladému sloužícímu věhlasného umělce Leonarda da Vinciho, začíná nejtěžší období v životě. Jeho mistr už dva roky pracuje na nástěnné malbě Poslední večeře, svém největším díle. Ale dokončí ji vůbec? Vždyť sotva začal! Mocný milánský kníže si přeje, aby byl obraz hotov do Velikonoc, kdy má město navštívit papež. Giacomo ví, že pokud Leonardo knížeti nevyhoví, vládce Milána se chystá pozvat jistého mladého výtvarného génia jménem Michelangelo, aby malbu dokončil místo něj. To znamená, že by Leonardo nedostal zaplaceno. Milánští kupci, u nichž si za dva roky nadělal už pořádné dluhy, se bouří. Nejenom že už Giacomovu pánovi odmítají dávat zboží, ale chtějí na něj podat žalobu k milánskému soudu.

Ale Giacoma trápí i něco jiného. I když si poradí s tímhle problémem, ocení to mistr? Vypadá to, jako by mu Leonardo stále nedůvěřoval. Odmítá Giacoma učit malovat a splnit tak chlapcovu největší touhu. A odmítá mu pomoci při hledání Giacomových rodičů, po nichž chlapci zůstal jen dřevěný křížek, tajemný prsten a medailon. Giacomo se však náhodou setkává se záhadným cizincem, alchymistou, který tajně přijel do Milána, sbírajícího síly před válkou s Francií. Mág Giacomovi slíbí, že když mu chlapec pomůže zprostředkovat jisté setkání, změní tím svůj život… i dějiny, které se teprve začnou psát…

Mistr mi ještě vyprávěl, že jsem pořád svíral svůj pytel, a že u něj doma jsem okamžitě usnul. Teprve potom Leonardo rozvázal provaz a podíval se dovnitř. Našel tam tři věci. Stříbrný medailon, na jehož víčku byl vyrytý obraz ptáka s rozpřaženými křídly. Obyčejný dřevěný křížek. A masivní prsten z červeného zlata.
Teď se mě zeptal, jestli vím, odkud to mám.
Nevěděl jsem.
"Asi jsi to musel ukrást," prohodil a zatvářil se, jako by se za mě styděl. "Proto tě ten dav pronásledoval."
"Neukradl jsem to!" vyrazil jsem rozhorleně. "Nikdy jsem ty věci neviděl!"
"Co tedy potom dělaly ve tvém vaku?"
Na to jsem neměl odpověď.
"Jestli si myslíte, že jsem zloděj, odejdu!" vyhrkl jsem a začal se hrabat z postele.
Přidržel mě na místě silnou rukou.
"To jsem neřekl. Ale jestli jsi zloděj, brzy tě chytí. A co potom? Čeká tě slyšení před soudcem a pak rovnou do vězení. Nebo na šibenici."
O nic z toho jsem samozřejmě nestál.
"Tak co se mnou chcete provést?" zeptal jsem se tiše.
"Rozhodl jsem se udělat z tebe svého sloužícího."
Bez rozmýšlení jsem užasle vyhrkl: "Cože? Sluhu?!"
"Ano, sluhu!" potvrdil. "To snad není tak špatná vyhlídka, sloužit Leonardovi da Vincimu."

Inspirující myšlenky...

O čem se vlastně v knihách píše? Na tu otázku tak dostat odpověď, to by bylo! Ale na mou čest, v knihách se píše o ničem! O ničem, z čeho by ses mohl poučit nebo čemu jde věřit. Když to jsou romány, jednají o lidech, kteří nikdy nežili, o mátohách autorovy fantazie. A když to nejsou romány, je to ještě horší: jeden profesor nadává druhému idiotů, jeden filozof utápí druhého na lžíci vody. A všichni se motají sem, tam, ničí hvězdy a zhasínají slunce. Člověk nakonec neví, čí je.
Ray Bradbury, 451° Fahrenheita