vybuch_vostra130.jpgMožná jste viděli film. Možná jste četli knížku Aleny Vostré Výbuch bude v šest. Vyšla totiž v druhém vydání už v roce 2003 v nakladatelství Artur. Ale možná jste knížku nečetli a film neviděli. Tak to jste přišli fakt o hodně. Protože je to opravdu skvělá knížka, kterou přečtete jedním dechem, pokud při tom čtení nepopukáte smíchy ..))

Ludvík Čtrnáctý, hlavní hrdina téhle úsměvné knížky, není král, ale žák páté třídy a přestože zápasí s malou násobilkou, je to "fyzikální zaprodanec". A to přesto, že fyziku bude mít ve škole až příští rok. Už teď si ale musí každý fyzikální zákon ověřit a nepřestane, dokud toho nedosáhne. A většina jeho experimentů končí malérem a všechno jeho vědecké snažení se většinou mění v série nebezpečných nehod a výbuchů.

Jak by taky ne, když třeba úhlovou rychlost měří na jedoucím náklaďáku, aby si ověřil rychlost zvuku přemluví celou třídu k výlezu na zavřenou zvonici a k rozhoupání dlouho nepoužívaného zvonu.
Při ověřování Archimédova zákona shodí do vany plné vody hromadu otcových rukou opsaných partitur, zkoušku volného pádu málem odnese školník Hnízdo, protože tuhle fyzikální poučku zkouší Ludvík házením melounu ze střechy školy … a další a další pokusy.

Všechny své pokusy ale tají. Ví o nich jenom jeho osmnáctiletá sestra Bíba, ale ani té o žádném z nich nikdy nic neprozradí předem, a Bíba, až když to obvykle skončí malérem, teprve potom hádá, který fyzikální zákon si Ludvík vlastně ověřoval.

vybuch_vostra400_1.jpgPrůběh všem pokusů si Ludvík zapisuje si přísně tajného červeného zápisníku, který se ale nakonec dostane do rukou učitele fyziky Lumíra Kostečky a ten se tak může zúčastnit Ludvíkova pokusu za účelem zjištění šíření zvuku ve vodě … A že to není pokus ledajaký! Podaří se? Přijde výbuch? Přijde pohroma? Nebo se svéráznému učiteli podaří mladého výzkumníka usměrnit?


Tohle velmi povedené zábavné i napínavé čtení se zápletkou téměř detektivní pobaví nejen školáky, ale i dospělé čtenáře. Trefnými ilustracemi text doplnil jako vždy Vladimír Jiránek.

 

Podle knížky byl natočen v roce 1984 film Výbuch bude v pět. Jak prozradila autorka předlohy v jednom z rozhovorů, název byl pozměněn proto, aby na pokusy bylo ještě vidět :o) Film režíroval Josef Pinkava.

 


Výbuch bude v šest | Alena Vostrá | Ilustrace Vladimír Jiránek
Vydal Artur 2007(2. vyd., l. vyd. Albatros, 1986) | Váz., 214 stran

 

Inspirující myšlenky...

Dokumentární film o himálajském sádhuovi jsem už kdysi viděl. Včera jsem ho zhlédl znovu, ale že by mi to něco dalo, to říct nemohu. Příroda tam nahoře ve velehorách je pěkná, cožpak o to, tu samotu bych bral taky, ale ty kecy kolem toho, to je děs! Jako by to bez toho nesmyslného prázdného tlachání a bez těch směšných rituálů a úkonů nešlo. S lidmi, a to i s těmi nejduchovnějšími, je ta potíž, že neustále moc mluví, a tudíž lžou. Stále ty dokolečka omílané vyprázdněné, nicneříkající slova bez obsahu, slova jako „Bůh“, „láska“, „mír“, „nenásilí“, „nesobeckost“, „soucit“, „lidstvo“... Vyšinutou mysl prostě nepředěláš. Z toho je vidět, jak jsou si všechna náboženství, všichni lidé podobní. Bohužel. Ale buddhisté alespoň považují zvířata za své bratry a nepodřezávají je a nežerou.
Misantrop, Reinlebensborn