paver_zradce150.jpgPravěká báj, patřící k nejvýraznějším dílům britské prózy pro mládež v posledním desetiletí, pokračuje pátou částí.
Vůle pomstít Tuleního bratránka Bala, který zahynul rukou krutého vraha kvůli zbývajícímu ohnivému opálu, v ní žene čtrnáctiletého Toraka aspoň zčásti odčinit, co tak trestuhodně zanedbal.

Zatímco v předchozím dobrodružství osiřelý syn Vlčího čaroděje nadaný silou toulavého ducha na vlastní kůži poznal pocity štvance, teď proniká se svými nejvěrnějšími - čtyřnohým zvířecím průvodcem Vlčkem a Havraní dívkou Renn - jako rozlícený mstitel do nitra Hlubokého hvozdu. Jenže jeho obrovitý soupeř si honičku náramně užívá a zamýšlí něco daleko rozsáhlejšího, protože vlákal místní klany Zubrů a Koní do zákeřné hry o to, kudy se vlastně bude jejich svět napříště ubírat. Jsou však hněv a hlad po odplatě dobrými rádci, nebo spočívá lidskost a splacení dluhu mrtvému příteli v něčem jiném?


Letopisy z hlubin věků 5 - Zrádce přísahy
Michelle Paverová

Přeložila Jana Jašová
Vyd. Euromedia – Knižní klub, 2009

UKázka z knihy

Šlacha se Vlčkovi zařízla do přední tlapky. Krvácelo to jen trošku a ani to moc nebolelo, ale Torak trval na tom, že mu to musejí natřít mastí z rozdrcených řebříčkových lístků smíchaných s hrachem. Donutil Renn, aby ji vytáhla ze svého váčku s medicínou.
„Vždyť si to stejně olíže,“ bránila se. Vlček to ostatně zanedlouho udělal.
Jenže to už bylo jeho bráškovi jedno. Sám se po tom zákroku cítil trochu líp a vůbec se nezajímal, jestli to pomáhá i Vlčkovi.
Vždyť tu šlachu málem přehlédl. Co kdyby ji přehlédl doopravdy a Renn i Fin-Kedinn by pykali za jeho nepozornost? Jen z té představy se mu zvedl žaludek. Stačí jedna jediná chyba – a následky člověk ponese až do konce svých dní.
Přidřepl u břehu, rozdrtil v dlaních namočenou mydlici a umyl si ruce.
Vzhlédl k Fin-Kedinnovi a zjistil, že ho náčelník Havranů upřeně pozoruje. Byli tu sami. Vlček se odběhl napít na mělčinu a Renn už seděla ve člunu.
Nevlastní otec mu opláchl ruce vodou z vaku. „Neboj se o mě,“ poznamenal.
„Musím,“ namítl Torak. „Saeunn to myslela vážně.“
Vůdce Havranů pokrčil rameny. „Jen to jen znamení. Člověk přece nemůže žít a pořád si lámat hlavu s tím, co by se mohlo stát.“ Přehodil si vak s vodou přes rameno. „Vyrazíme.“
Dlouho do noci sledovali při plavbě Vlčka, který běžel po břehu proti proudu Černé. Vyspali se pod obrácenými loděmi a před úsvitem se znovu vydali na cestu. Když se i druhý den překulil k večeru, Hvozd se začal zlověstně stahovat kolem nich. Břehy Černé tu obklopovaly ostražité smrky s kmeny obalenými lišejníkem, a dokonce i listnaté stromy, které byly zjara ještě holé, se tvářily bděle. Jen poslední podzimní listí na větvích dubu ševelilo ve větru a čerstvé pupeny na větvích jasanů trčely k nebi jako droboučké černé oštěpy.
Zakrátko se před nimi vynořily kopce, tvořící hranici Hlubokého hvozdu. Torak se k nim dostal už předminulé léto, ale tehdy k nim došel víc ze severu. V těchto místech byly jejich vrcholky strmější a kamenitější a jejich příkré šedivé stěny vypadaly, jako by je rozsekla obří sekyra. Vytrvalé skřeky černých tetřevů se od nich odrážely jako burácení padajících balvanů.
Když se začalo stmívat, skočil Vlček do řeky. Když přeplaval k protějšímu břehu, vytřásl si z kožichu vodu a rozběhl se do hloubi lesa. Dvakrát se vrátil a bezradně očichával bahno na jeho okraji.
Trojice mezitím připlula na mělčinu a Torak bez meškání vyskočil, aby prozkoumal zmatenou stopu. Nebylo divu, že z ní byl jeho bráška tak na rozpacích: nedávno se v ní vyválel divočák.
„Tohle není Thiaziho,“ prohlásil nakonec. „Vidíte tu patu? Není hluboká. Jako by váha spočívala spíš uprostřed chodidla.“
„Takže šel někdo s ním?“ podivila se Renn.
Stopař si strčil palec do pusy a zadumal se. „Ne. Thiaziho stopa je tmavší. Přes tuhle druhou lezl brouk, ale přes Thiaziho ne. Ať to byl, kdo chtěl, šel tudy dřív.“
Vtom Vlček něco ucítil. Renn a Fin-Kedinn vylezli ze člunů a všichni tři následovali zvíře do úžlabiny, jejímž dnem protékal potok, který se o kus dál vléval do Černé.
Asi po dvaceti krocích se chlapec zastavil.
Z bláta na něj křičela stopa: vyzývavě, drze. Tady jsem! Thiazi ji tam vtlačil tak, aby ji nikdo nepřehlédl.
„Dubový čaroděj,“ zamumlal vůdce Havranů.

Fantasy pro mládež – nové knihy

Philip Pullman. Hodinový strojek je jedinečný světový bestseller na několik natažení

Mistrně promyšlený a propracovaný příběh, který využívá rámec klasické pohádky. Vyprávění začíná pohádkovou formul...

Stravaganza. Fantasy, která opravdu překvapí nejen děti

Lucienovi je patnáct a má rakovinu mozku. Po chemoterapii je tak zesláblý, že se nedokáže ani posadit v posteli, a v krku ho bol...

Konec času, jeden z nejzajímavějších románů pro náctileté poslední doby

Opravdu výjimečná kniha pro náctileté. Je o tom jak se ztrácí čas, protože jsme se zbláznili a snažíme se s ním obchodovat...

Společenstvo klíčníků. Tajemství starého klíče aneb proč umí Krolupperová přitáhnout děti ke knížkám

Nová kniha Daniely Krolupperové se stejně vynikajícími ilustracemi Barbory Kyškové je o Martinovi, kterému je třináct a půl...

Nová dobrodružství Julese Verna od editorů současných zahraničních autorů

Slavní spisovatelé často slouží jiným ke zviditelnění. Kolik je jen pokračovatelů Conana Doyla, co si půjčili jeho Holmese...

Myšlenky z knih

Kdo jsem? Nikdy ne ten, kdo myslím... Protože tu jsem i když nemyslím.
Eckhart Tolle