masyryk kniha fucikova

Je to vůbec první kniha, která osobu T. G. Masaryka zpřístupní dětem a mládeži. Text knihy, který si psala sama ilustrátorka a byl odborně redigován, je živě propojen s ilustracemi, které mají blízko ke klasické ilustraci i ke komiksu. Rozevřená kniha svou pestrostí připomene dobové noviny. T. G. Masaryk a vznik Československa poprvé také pro děti.

Milí čtenáři milých Čítáren!
Znovu, téměř po roce, jsem byla požádána, abych se s Vámi podělila o své pocity, radosti a plány. A tak jsem si klikla na naše společné oblíbené stránky a pročetla si, co jsem tehdy vyprávěla. A užasla jsem!!

Vyjmenovávala jsem tehdy - bylo to někdy v březnu - jaká práce mě čeká, jaké knihy budu ilustrovat - a v podstatě téměř vše naplánované se podařilo dokončit. I nad tím by se dalo žasnout, mnohé projekty se často předčasně ruší, nebo se jindy práce zase vleče. Jenomže já užasla nad faktem, že ještě vloni v březnu 2006 jsem neměla tušení o tom, že 28. října vyjde má obrázková kniha o našem prvním prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi.

Teprve začátkem dubna padlo rozhodnutí včlenit právě jeho portrét do ediční řady Největší Češi, kterou vydává nakladatelství Práh.  Váhala jsem, zda mohu tak závažnou zakázku přijmout. Nakonec jsem se rozhodla, že to zkusím, protože to byla veliká výzva. Pustila jsem se do horečného pročítání Masarykových životopisů a pak vytvořila hrubou kostru knížky a její první maketu.
Byla schválena, a tak jsem mohla začít psát. Text byl stručný, chtěla jsem napsat srozumitelným jazykem živý příběh, který by byl vstřícný a dobře zapamatovatelný i pro mladší čtenáře, ale přitom jsem nechtěla poučovat a unavovat čísly a daty. A protože jsem především ilustrátorka, myslela jsem hlavně na obrazovou část knihy, která měla všechno propojit. Texty odborně zredigoval doktor Pokorný.

V polovině července jsem začala ilustrovat.
Knížka má připomínat rozevřený dvoulist novin se záhlavím a daty na horním okraji. Přemalovávala jsem události ze starých fotografií, ale tak, aby ilustrace nevypadaly jako fotografie. Tam, kde to bylo možné, jsem do obrázku umístila komiksovou bublinu, takže příběh našeho prvního prezidenta ožívá jako hraný dokument v televizi. Poslední ilustraci jsem namalovala 14. září, v den úmrtí T. G. Masaryka.

Jako doušku za příběhem jsem našla překrásný Masarykův citát, jeho promluvu k dětem, v níž jim vysvětluje podstatu demokratické republiky: každý z nás se může stát prezidentem. Tuhle myšlenku jsem vybrala záměrně, v učebnicích vlastivědy pro malé školáky je stále opomíjená.

Konec září probíhal ve znamení předtiskových příprav, kdy knihu definitivně graficky upravovala Bára Solperová, a v polovině října se kniha tiskla v Českém Těšíně. 28. října 2006 přijel NÁŠ Tomáš Garrigue Masaryk na pražské Hlavní nádraží  a odtud pak do knihkupectví po celé republice.

Věřím, milí přátelé Čítáren, že Vás setkání s naším prvním prezidentem potěší a snad i obohatí, tak jako obohacovalo mě po celou dobu mé práce.
Přeju Vám krásný a úspěšný rok 2007! | Renáta Fučíková

 

T.G.Masaryk | Renata Fučíková | Vydal Práh 2006 | 40 celobarevných stran velkého formátu B4, cca. 200 ilustrací, vázáno
KNIHA BYLA OCENĚNA ZLATOU STUHOU ZA ROK 2006


Naučné pro mládež – nové knihy

Dinosauři od Pekelného potoka. Vynikající popularizující kniha Vladimíra Sochy

Překvapivé čtivá kniha o posledních dinosaurech, jejich náhlého zániku a neuvěřitelného zmrtvýchvstání v posledních sto ...

Gerald Durrel a jeho nejčtenější kniha O mé rodině a jiné zvířeně

Gerald Durrell (7. ledna 1925 – 30. ledna 1995) zakladatel přírodovědecké stanice na ostrove Jersey mezi Anglié a Francií je dn...

Petr Sís. Strom života o světě Charlese Darwina pro děti

Ilustrovaná kniha Strom života je neobvyklým pohledem Petra Síse do myšlení Charlese Darwina, člověka, který svými úvahami o...

Když se zvířata kamarádí aneb o neobyčejných vztazích zvířat a lidí

J. M. Masson, spisovatel, vědec a především milovník a ochránce zvířat, je znám svými knihami, ve kterých čtenářům na ce...

Cesty za dobrodružstvím, příběhy velkých činů

Patnáct strhujících příběhů o smělých činech průkopnických mořeplavců, cestovatelů, horolezců a letců, kteří posunul...

Inspirující myšlenky...

Historický román není odborná příručka, ale na druhou stranu není možné současného hrdinu převléknout z džínů do brnění a myslet si, že tak se historický román píše. Lidé dříve jinak mysleli, měli jiné hodnoty, zkušenosti, existovala jiná struktura společnosti, a to vše se musí v příběhu odrazit. Proto se vždycky snažím o co nejdokonalejší kulisu, aby se čtenář prostřednictvím příběhu opravdu přenesl do středověku. Formální stránce psaní přikládám nesmírně veliký význam. Co se týká hrdinů, všechny příběhy spojuje postava vzdělaného a čestného rytíře Oldřicha z Chlumu, královského prokurátora a správce hradu Bezděz. Tahle postava je samozřejmě vymyšlená, neboť z poloviny 13. století, kdy se příběhy odehrávají, máme dochováno jen minimum pramenů, v nichž by se objevovala jména královských úředníků. Skutečné soudní protokoly se objevují až o dvě stovky let později. I když je samozřejmě jméno mého literárního hrdiny fiktivní, snažím se, aby vystupoval tak, jak by člověk v jeho postavení opravdu ve středověku jednal. Ale znovu opakuji, jde o román, nikoli o historickou studii. Pokud autor vytvoří literárního hrdinu a čtenáři ho přijmou, pak automaticky má vůči svým čtenářům určitou odpovědnost. Stejně jako je nemyslitelné, aby Vinetou lhal, tak ani můj Oldřich z Chlumu nemůže ustoupit zlu, nemůže utéct z boje a nemůže být nevěrný své manželce Ludmile. Historickou detektivku považuji tak trochu za pohádku pro dospělé. Základní atributy jsou totiž stejné. Dobro bojuje se zlem a nakonec zvítězí. V tom vidím velikou přednost beletrie, protože skutečná historie je někdy krutá a často i smutná, ale spisovatelé by měli dávat lidem radost a víru.
Vlastimil Vondruška, spisovatel a historik