blaznicek-nikl

Neobyčejný atlas neobyčejných bytostí – sbírka podivínů, které autor v průběhu let potkal, ať už v životě, nebo ve své fantazii. Veršované panoptikum různorodých lidiček, seskládané z postav bláznivých, postav něčím vyčnívajících, postav zvláštně činorodých nebo postav úplně obyčejných. Krátké, groteskní útvary, mnohdy s absurdními či převrácenými pointami či  jazykovými hrátkami, určené dětem i dospělým.


Petr Nikl je zrcadlem svých poetických veršů – říkánek
Mají své kouzlo v jednoduchém rytmickém souznění, které nás zavádí do kouzelného světa snových představ, slovních hříček, pohlazení slov a záměn významů. Někdy jsou to novodobé dětské říkánky nebo jakési připomínky lidové poezie, v nichž se odráží okolní svět ve svých drobných radostech a všedních chvílích, aby z nich nakonec vykvetla kytička plná úsměvů. Je to svět tatíků, dědů, různých paní a pánů, smíšků, snílků, rychlochodců, vzteklounů, borců, gurmánů,slonů, ježků a různých dalších postaviček a zvířátek, jejichž malé příběhy stojí za zamyšlení – je za nimi toho přece jenom trochu více.

Nakonec je Petr Nikl ještě doprovází svými ilustracemi, jejichž hravost tomu všemu přidává další poetickou a fantaskní polohu, která zároveň nechává prostor i našim představám.
Je možné, že nastane situace, kdy některé tyto Niklovy říkánky zlidoví a budou součástí dospělodětských her. Možná stojí na závěr ještě jednou si připomenout dva jeho verše, které mluví za vše:
Potkal dítě s duší chlapa
chlapík s duší dítěte

Blázníček | napsal a ilustroval Petr Nikl | Vydal Meander, 2009

Kdo je Petr Nikl?
Malíř, performer, hudebník, literát, fotograf, divadelník a především básník ve všem. Patří do generace, která přinesla nové podněty do současného českého výtvarného umění. On sám získal v roce 1995 Cenu Jindřicha Chalupeckého. Zúčastnil se řady výstav v České republice i v zahraničí. Významné jsou jeho projekty Hnízdo her v galerii Rudolfinum, Orbis Pictus, Labyrint světla v bubenečské čističce odpadních vod a Golem v Guttmannově galerii. V Meandru vydal autorské knihy pohádek  - Pohádka o Rybitince, O Rybabě a Mořské duši, Lingvistické pohádky, Záhádky, Jélěňovití, za které získal řadu ocenění v soutěži NČKR a Magnesia Litera. Se skupinou Lakomé Barky vydal desky Nebojím se smrtihlava a Přesletec. Řada jeho textů je jím také zhudebněna, některá cd jsou přiložena přímo k jeho knížkám.

blaznicek1_600

Básničky pro děti – nové knihy

Maminka a Jaroslav Seifert. Kdo by neznal dva pojmy z pokladnice české poezie

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce...

Hádej hadači, kniha básniček a rébusů Jiřího Žáčka

Bohatě ilustrovaná knížka Vlasty Baránkové je plná zábavných úkolů populárního Jiířího Žáčka. Knížka hádanek, ré...

Jan Skácel a sedm krásných knížek - uspávánek pro děti

Jako všechny verše Skácelovy, jsou i jeho knížky pro děti skvostné, plné hříček, humoru a laskavého slova. Napsal jich ce...

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět. zapomenuté, ale jedny z nejkvalitnějších básniček pro děti

Knížka Ivana Blatného patří k těm nejkvalitnějším dílům české moderní poezie pro děti. Dnes je ale neznámá, i když po...

České vánoce Josefa Lady. Básničky, říkánky a vyprávění k vánocům podle Michala Černíka

V této publikaci samozřejmě nemohou obrázky tohoto malíře chybět, a navíc jsou doplněny jeho básničkami a vyprávěním, jak...

Inspirující myšlenky...

Lidský rozum je blikavé světélko, které je příliš slabé na to, aby ukáznilo vzpurný národ. To, co naše ubohé století nazývá pověrou, fanatismem, nesnášenlivostí a tak dále, je nutnou součástí francouzské velikosti. Člověk je příliš zlý, než aby mohl být svobodný. Je to obludný kentaur, výsledek neznámého zločinu, nějakého hnusného páření. Tzv. osvobození člověka je rozsáhlé spiknutí na uvolnění ďábla v člověku.
Joseph de Maistre (1753 – 1821)