ptaci snem sisZatímco Sísova kniha Zeď byla ve velké míře úlitba jeho americkým chlebodárcům a politickým polobohům, jeho nová kniha Ptačí sněm mu může pomoci jeho pověst napravit. Není zde již žádná hloupě překroucená realita o socialismu, ve kterém Sís byl přece tak těžce zkoušen, ale jedná se o příběh převyprávěný z dávných časů Persie.

Kniha byla inspirovaná starým perským eposem ze 12. století a vypráví o putování ptáků, kteří se rozhodnou najít svého pravého krále. Do čela různorodého hejna se postaví moudrý dudek, jenž ostatním nezapírá, že cesta k tajemné hoře Kaf bude daleká, plná překážek a nebezpečná. Ptáci přeletí sedm údolí, během čehož dochází k mnoha pochybnostem, hledání, ale i víře v dobrý konec přes četná úmrtí. Nakonec jich zůstane třicet a svůj cíl skutečně objeví.

Téma ke knize našel Petr Sís ve vzpomínkách. Na počátku nového tisíciletí ilustroval knihu Fantastickou zoologii od Jorge Luise Borgese a tam byla jedna z kapitol právě o tom, jak ptáci hledají svého krále, který by za ně všechno vyřešil.

Kromě perského eposu z 12. století, který se stal základem knihy,  čerpal Sís i z divadelní hry, která vznikla o šest století později. Přesto, že původní dílo je hodně symbolické i z hlediska náboženského - islámu, v jeho knize se naštěstí neobjevuje ani jedna. Jde čistě o beletristicky zpracovaný příběh klasickou metodou Síse, kterou je kreativní kresba. A zde je Sís skutečným mistrem a jeho kniha si zaslouží pozornost čtenářů od dětí po dospělé.

ptaci snem sis 1

ptaci snem sis 4

Inspirující myšlenky...

Vede-li inženýr dráhu, nevede ji přes vrchol hory, nýbrž oklikou po jejím úpatí. Tato oklika není kompromis mezi přímostí tratě a výškou hory, je to prostě velmi přesné počítání se skutečnými fakty. V politice se však nepracuje inženýrsky: udělá se projekt a čeká se, s jakými překážkami se setká, a teprve potom se handluje o nějakou tu okliku. Řeší-li se všechno kompromisem, znamená to, že nejsou předem váženy okolnosti, s nimiž bude nutno dále prakticky počítat. Tomu se ovšem říká fušerská práce.
Karel Čapek