bear_panington
Pro děti neobyčejně půvabné a vtipné vyprávění o osiřelém medvědu z dalekého Peru, kterého se ujmou v Londýně manželé Fouskovi, a který kam dorazí způsobí neobyčejné věci. Není totiž lehké pro medvídka zvyknout si na všechny vymoženosti civilizace. A proto i jeho noví rodiče musí mít s ním spoustu trpělivosti.


Medvídek Paddington |
Bond Michael | ilustrace Peggy Fortnum | Přeložila Lucie Křesťanová | vydává Mladá Fronta, 2010

V druhém díle Medvídek Paddington se zabydluje
se Paddington, medvídek z nejtemnějšího Peru, spokojeně zabydluje u rodiny Fouskových v Londýně. Svými ztřeštěnými nápady mnohdy převrátí celý dům vzhůru nohama a Fouskovi se nestačí divit. Medvídek se totiž mimo jiné pustí do fotografování, vymaluje si pokoj (respektive se o to pokusí), uspořádá ohňostroj, vyšetří detektivní případ v sousedství a, jak se dá očekávat, úplně poklidně neproběhnou ani Paddingtonovy první Vánoce.

paddington se zabydluje

Medvídek Paddington se zabydluje |
Bond Michael | ilustrace Peggy Fortnum | Přeložila Lucie Křesťanová | vydává Mladá Fronta, 2011

JAK SE PADDINGTON POKOUŠEL VYMALOVAT

Paddington se rychle pustil do práce. Nejprve uvázal jeden konec provazu k držadlu kbelíku. Potom vylezl na štafle a druhý konec protáhl hákem na stropě. Ale i když slezl dolů, trvalo mu pořádně dlouho vytáhnout kbelík alespoň částečně do blízkosti vršku štaflí. Kbelík byl plný vápna a pořádně těžký, takže musel medvídek každou chvíli zastavit a pro jistotu přivázat druhý konec provazu ke štaflím.
Všechno se začalo kazit, když provaz naposledy odvázal. Paddington zavřel oči, zaklonil se a chystal se naposledy zatáhnout, když tu se mu najednou zazdálo, že se vznáší ve vzduchu. Byl to nepopsatelně podivný pocit. Natáhl nohu a zamával s ní kolem sebe. Rozhodně tam nic nebylo. Opatrně otevřel jedno oko a málem se údivem pustil provazu, když spatřil, jak se kbelík s vápnem řítí kolem něj dolů.

Najednou šlo všechno ráz na ráz. Dříve než stačil natáhnout packu nebo zavolat o pomoc, narazil hlavou do stropu a zezdola se ozvalo zařinčení, jak kbelík dopadl na zem.
Několik vteřin tam tak Paddington visel, kopal do vzduchu a nevěděl, co si má počít. Pak se zezdola ozvalo podezřelé bublání. Pohlédl dolů a ke své hrůze zjistil, že vápno vytéká ze kbelíku na zem. Provaz se dal znovu do pohybu a odlehčený kbelík proletěl kolem Paddingtona vzhůru, zatímco on sám padal k zemi, až nakonec žuchnul přímo doprostřed kaluže vápna.

Ale ani teď nebyl jeho potížím konec. Když se pokusil na kluzké podlaze postavit, pustil se provazu, takže kbelík se vší rychlostí zřítil a dopadl Paddingtonovi na hlavu.
Medvídek několik minut ležel na zádech v louži vápna, snažil se popadnout dech a přemítal, co ho to jenom mohlo praštit. Když se pak posadil a sundal si kbelík z hlavy, hned si ho zas raději nasadil. Vápno bylo rozlité po celé podlaze, kelímky s barvou se převrhly do něj a vytvořily jakési hnědozelené řeky a v jednom koutě pokoje plavala malířská čepice pana Fouska. Jak to Paddington uviděl, byl moc rád, že si svůj klobouk nechal v přízemí.

Jedna věc byla jistá – bude mít hodně co vysvětlovat. A tentokrát to bude ještě těžší než obvykle. Sám si totiž nedokázal dost dobře vysvětlit, co se vlastně pokazilo.


Beletrie pro děti

Opice z našej police je dnes už kultovná kniha a skvelým čítaním pre malých i veľkých

Tak toto je tá slávna kniha, z ktorej sa naše české deti učili po slovensky. A museli sme kúpiť dve, pretože každý ju chcel do svojej poličky. Dúfame, že ju...

Grey Owl. Sejdžo a její bobříci, jedinečný příběh, skvělá kniha o přírodě nejen pro děti

Jediná kniha pro děti od velmi populárního kanadské autora Gery Owla, který se po dlouhou část svého života zasazoval o ochranu zvířat a přírody v Kanadě.

Josef Lada dětem. I po letech velmi zdařilý výbor českého ilustrátora

Kniha vypráví o Josefu Ladovi, když byl malý, ale jsou tam i jeho napsané básně, bajky, říkadla a mini komiksy. Doporučujeme pro děti od třetí třídy. Výbor sestavil po smrti...

Bylo nás pět, nezapomenutelný Poláčkův humoristický román pro děti

Dodnes oblíbený humoristický román Karla Poláčka, popisující autorovo dětství v Rychnově nad Kněžnou, byl vydán už v roce 1946

Kýčovitý Kosprd a telecí. Když Papoušková, autorka prostoduchých telenovel píše i pro děti

Nevíte jak vypadá knižní kýč pro děti? Pak Kosprd Papuškové je kniha, na které to poznáte okamžitě. Autorka prostoduchých tv novel je ukázkou, že ne každý může psát kvalitní knihy...

Pipi Dlouhá punčocha je fontána dětské fantázie po celé generace

Pipi dlhá pančucha je viacgeneračné čítanie a v kryštalickej forme tu vidíme, čo máme radi na istom type dobrej literatúry. Je to kniha, ktorá ma uchvátila ako dospelého a otca...

Taje olivového háje. Příběh pro děti z Provence od Daniely Krolupperové

Spisovatelka Daniela Krolupperová v poslední době napsala sérii knížek, na kterých spolupracuje s ilustrátorkou Evou Chupíkovou. Např. Rybí sliby, Zákeřné keře, Mizící hmyzíci, Jde sem lesem nebo Polární pohádku. K...