poklad_brouka_400.jpgJulčino prázdninové dobrodružství je vtipný a čtivý návod k použití pro všechny malé děti, které potřebují zahnat nudu. Kulisy jsou střídmé, dialogy přesně odpozorované, kapitoly správně odměřené. A přece ve své střídmosti dokáže autorka pracovat s tajemstvím i neobyčejnou vizualitou.

Julie se na prázdninách u tetičky nemá čím zabavit. Až tetina vzpomínka: „Tvoje máma, když byla malá, stavěla u pařezů domečky pro trpaslíky,“ holčičku přivede na nápad zkusit to také. Do jejího mechového domku se nastěhuje brouk, a za to, že mu Julča pomůže se stěhováním, jí věnuje kousek svého „pokladu“ – kamínek. Ten jí má splnit přání: „Aby se tu něco dělo.“ A věci se opravdu začnou dít. Najednou má mnoho nových známých (seznámí se starým broukem, mravenci, pavoučicí, housenkou, ještěrkou, můrou a blechou) a zažívá s nimi příběhy, o nichž se ostatním dětem může jenom zdát.

V Nové knížce Olgy Černé tedy tentokrát nekouzlí baterka, ale les. Pro všechny děti, co si v létě v lesním šeru staví města z klacíků, mechů a kůry a přátelí se s jejich obyvateli.

Knihu svým jemným a citlivým rukopisem doplnila Alžběta Skálová. Ilustrace si zaslouží pozornost také díky jedinečnému technickému zpracování. Jedná se o autorský ofset: tisk z pěti přímých barev (ilustrace používají čtyři přímé barvy, tzn. neexistuje jedna barevná předloha, ale čtyři vždy pro každou barvu zvlášť).


UKÁZKA

Julča seděla na schodech a nudila se. Poslali ji na prázdniny k tetě a u tety vůbec nebylo co dělat. Po dvorku chodily slepice, v dálce na poli vrčel traktor, teta v kuchyni měla nějakou práci, cinkala nádobím a poslouchala k tomu rádio a to bylo všechno. Teta vlastně pořád měla nějakou práci, doma nebo na zahradě, a když to vypadalo, že nic na práci nemá, seděla u televize a háčkovala dečky. Julču háčkování nebavilo a nebavilo ji ani plít jahody, ani zalévat rajčata a ani nosit trávu králíkům, když si ty králíky nemohla vyndat z králíkárny ven a hrát si s nima. Takž seděla na těch schodech.
„Jdu na borůvky, pojď se mnou,“ řekla teta. Stála ve dveřích v modré zástěře a v ruce držela velkou modrou bandasku. Pro Julču měla červený plecháček s víčkem. „Udělám ti pak s nima knedlíky,“ slibovala.
V lese za domem borůvky nerostly, byla tam na ně moc tma. Musely kousek přes kopec na světlé paloučky pod modříny a borovicemi. Sluníčko na ně mezi větvemi svítilo v pruzích.
„Až budeš mít hrneček plný, vysyp ho do bandasky,“ řekla teta a ohnula se do borůvek. Julča trochu sbírala, trochu jedla, měla modrou pusu a borůvek pořád jen po dně. Házela je tam z výšky, aby cinkaly, a některé jí zase vyskakovaly z hrnku ven.
„Tvoje máma, když byla malá,“ řekla teta, když to viděla, „stavěla vždycky u pařezů domky pro trpaslíky. Měla tam pro ně i mechové zahrádky.
„Tady jsou trpaslíci?“ podivila se Julča.
“Teď ne, protože tady nemají kde bydlet,“ řekla teta.
„A kdyby měli?“ ptala se Julča. Teta pokrčila rameny. …


Olga Černá o sobě
Vzděláním jsem agronom, pracovala jsem napřed v laboratoři, která pod mým vedením zanikla, a potom v knihkupectví, které se mi podařilo od krachu uchránit. Dnes pracuji v knihovně. Krátké texty různých žánrů mi uveřejnily následující noviny a časopisy: Baoplán, Jonáš, Mateřídouška, Sluníčko, Svět zvířat a další. Roku 2003 mi vyšla první kniha Kouzelná baterka, kterou ilustracemi doplnila Míša Kukovičová, a jako dramatické čtení předvedli v rámci Listování. Mám tři děti a žijeme v Kališti, na samotě asi napůl cesty mezi Prahou a Českými Budějovicemi.

Alžběta Skálová
Dcera z výtvarné rodiny Skálů. Věnuje se ilustraci, grafice a kresbě, světelným objektům a knihám. Její práce jsou bohaté, materiálově křehké a plné zábavných detailů. Právě ukončuje studia na VŠUP v Praze a učí na Dobešce. Absolvovala také semestrální stáž na Maryland Institute College of Art. Účastnila se několika výstav spolu s dalšími ilustrátory nakladatelství Baobab a připravuje autorskou výstavu v kavárně Samsa na jaro 2008.

poklad_brouka_130.jpgOlga Černá
POKLAD STARÉHO BROUKA
Baobab, 2007
68 stran
Ilustrovala Alžběta Skálová


Beletrie pro děti

Zajatci stříbrného slunce. Miloš Kratochvíl a Iku Dekune poradí i rodičům počítačových fanatiků

Miloš Kratochvíl na současný fenomén dětí odpovídá šokovou terapií. Jeho malý hrdina na vlastní kůži zažije neuvěřitelné. Když ve své hře rozbije celé město, nechá ho autor, aby si svoji...

Taje olivového háje. Příběh pro děti z Provence od Daniely Krolupperové

Spisovatelka Daniela Krolupperová v poslední době napsala sérii knížek, na kterých spolupracuje s ilustrátorkou Evou Chupíkovou. Např. Rybí sliby, Zákeřné keře, Mizící hmyzíci, Jde sem lesem nebo Polární pohádku. K...

Opice z našej police je dnes už kultovná kniha a skvelým čítaním pre malých i veľkých

Tak toto je tá slávna kniha, z ktorej sa naše české deti učili po slovensky. A museli sme kúpiť dve, pretože každý ju chcel do svojej poličky. Dúfame, že ju...

Grey Owl. Sejdžo a její bobříci, jedinečný příběh, skvělá kniha o přírodě nejen pro děti

Jediná kniha pro děti od velmi populárního kanadské autora Gery Owla, který se po dlouhou část svého života zasazoval o ochranu zvířat a přírody v Kanadě.

Josef Lada dětem. I po letech velmi zdařilý výbor českého ilustrátora

Kniha vypráví o Josefu Ladovi, když byl malý, ale jsou tam i jeho napsané básně, bajky, říkadla a mini komiksy. Doporučujeme pro děti od třetí třídy. Výbor sestavil po smrti...

Bylo nás pět, nezapomenutelný Poláčkův humoristický román pro děti

Dodnes oblíbený humoristický román Karla Poláčka, popisující autorovo dětství v Rychnově nad Kněžnou, byl vydán už v roce 1946

Kýčovitý Kosprd a telecí. Když Papoušková, autorka prostoduchých telenovel píše i pro děti

Nevíte jak vypadá knižní kýč pro děti? Pak Kosprd Papuškové je kniha, na které to poznáte okamžitě. Autorka prostoduchých tv novel je ukázkou, že ne každý může psát kvalitní knihy...