prockouzelnik.jpgMohlo by se zdát, že kniha Proč kouzelník nečaruje je jen další z nepřeberné řady fantasy knížek o čarodějích a dracích, elfech, udatných bojovnících a trpaslících. Ale i když má v názvu kouzelníka a čarování, není tomu tak. Příběh se neodehrává ve vybájeném světě, ale v Británii pět set let po začátku našeho letopočtu. A kouzelníkem v tomto příběhu není nikdo menší než legendární Merlin, kterého známe z příběhů o králi Artušovi.

Kniha je však zvláštní především tím, že ji napsala teprve patnáctiletí autorka Karolína Ticháčková. Proto může kniha občas, jak upozorňuje sám nakladatel, působit nevyváženým dojmem. Jde však o záměr, protože nakladatel chtěl čtenářům poskytnout autentický příběh tak, jak ho autorka napsala. Společnou snahou autorky i nakladatele je oslovit mladé čtenáře. Nejen je touto knihou pobavit, ale i ukázat jim, že i oni se mohou seberealizovat prostřednictvím tvůrčího psaní.

Autorka sice napsala příběh z dob krále Artuše a Merlina, vytvořila však vlastní pojetí starých legend. Legenda o rytířích kulatého stolu je jí pouze odrazovým můstek k rozvíjení příběhu na téma „jak to mohlo být" a „jací mohli být". Čtenář se tedy ocitá v dávné minulosti a společně s hrdiny prožívá řadu dobrodružství. Kouzelník Merlin má v autorčiných představách mnohem blíž k chemikům a fyzikům moderní doby než k starodávným čarodějům. Její Merlin, obklopen rytíři a řinčícími meči, dává přednost soubojům spíše vědeckým a filozofickým než těm v brnění. Cesta v jeho společnosti není doprovázena záblesky ohně a mumláním magických formulí, ale hlasitým chroupáním jablek a sarkastickými komentáři na adresu nedůvtipných průvodců.

Jak se stal Rick panošem Lancelota? Kdo a proč unesl královnu Ginevru? Jak se zachovají Galahad a Frico během vzpoury proti králi Artušovi? Co přimělo kouzelníka Merlina opustit svůj hrad a vydat se na dlouhou pouť? Co se stane na jejím konci? Jaké tajemství skrývá Svatý Grál? A proč kouzelník nečaruje? Odpovědi nejen na tyto otázky jsou ukryté v jednotlivých kapitolách této knihy.

Kniha je doplněna barevnými ilustracemi rovněž mladého (devatenáctiletého) výtvarníka a obsahuje dárek v podobě hudebního CD se čtyřmi písněmi skupiny Blackmore's Night.

Karolína Ticháčková
Narodila se v září roku 1992 v Praze. Její láska ke knížkám se projevuje již od útlého věku a nasměrovala ji i ke studiu víceletého gymnázia s humanitním zaměřením. Ve svém volném čase píše povídky, básničky, glosy a recenze. Zajímá se o historii i přírodu a ráda poznává odlišné kultury. Jejím velkým koníčkem jsou dějiny Egypta.

Karolína Ticháčková
PROČ KOUZELNÍK NEČARUJE
Observatory Media, 2008
Ilustroval Jan Poupě
197 stran

Fantasy pro děti – nové knihy

Bubáci. Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel Krátkého a Váši

Dočkali jsme se a podruhé vycházejí Bubáci aneb Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel (1961) od Radovana Krátkého ...

Černá slepička z roku 1829 od strýce Alexeje Tolstého a skvostné ilustrace

Marina Richterová ilustrovala pro Albatros pohádkový příběh ruského romantika. Antonij Pogorelskij vyšel naposledy v češtině...

Rafaelova škola – Tance nág

 Pátrání po prolomení tajemné kletby pokračuje v Tanci nág. Očekávaný druhý díl série Rafaelova škola od Renaty Štu...

Renata Štulcová dopsala první díl fantasy Rafaleovy školy

Marina je dvanáctiletá dívka, která žije jen s otcem a prarodiči, protože maminka před časem záhadně zmizela. Přála si vš...

Proč kouzelník nečaruje

Mohlo by se zdát, že kniha Proč kouzelník nečaruje je jen další z nepřeberné řady fantasy knížek o čarodějích a dracích...

Inspirující myšlenky...

Uvízl jsi, přítelíčku, uvízl jsi v tom až po uši,“ uvažoval Oblomov, provázeje ho pohledem. „Je slepý, hluchý a němý pro všechno ostatní na světě. Ale přivede to daleko, časem bude mít důležité postavení a nahrabe si hodností... A tomuhle se u nás říká kariéra! Jak málo lidských vlastností je k tomu třeba, lidského rozumu, vůle, citu – co s nimi? Pouhý přepych! Život mu uteče a mnoho, mnoho věcí ani nepocítí... A přitom pracuje od dvanácti do pěti v kanceláři, od osmi do dvanácti doma – nešťastník!
Ivan Alexandrovič Gončarov, Oblomov