ticho_hrochaObrazotvornost černého kontinentu odjakživa nemilosrdně bourá naši evropskou představu o tom, jak má vypadat pohádka. O tom je i nová kniha - africký komiks pro děti i dospělé od finalisty Chalupeckého ceny kreslíře Davida Böhma, ke kterému texty doputovaly v zavazadle jeho sestry Terezie jako štos slohových prací z malé středoafrické školy.

Vznikl tak pro děti lehce šokující, pro dospělé jednoznačně osvěžující komiks. Poetické, trochu absurdní, krátké pohádkové příběhy této knihy. většinou vycházejí z tradičního afrického folkloru, i když v podání dětských vypravěčů dost osobitě upraveného.

Děti je potřeba naučit rybu chytat, ne jim ji dát, řekla o vzniku knihy Terezie Böhmová . Tak jsem přistupovala i k výuce, snažila jsem se naučit děti přemýšlet. Před Vánoci jsem je požádala, aby mi napsali pohádku. Sešly se mi zajímavé texty, můj bratr David je potom ilustroval a vznikla z toho komiksová kniha pohádek Ticho hrocha.

Ticho hrocha
David Böhm, Terezie Böhmová

Vydal Labyrint, edice Raketa
1. vydání 2009, velký formát, 62 stran, váz.

Terezie Böhmová pracovala ve Středoafrické republice, kde pomáhala v misijné škole. Sama o tom řekla:
"Adopce dětí na dálku, v Evropě tolik oblíbená, je zbytečně drahá. Administrativní zajištění projekt prodraží třeba na šest tisíc ročně, zatímco život jednoho dítěte v sirotčinci přijde na 1350 korun za rok.
Vyspělý svět pomáhá jen v místech, kde za to může něco získat. Středoafrická republika dlouho patřila mezi země, o které se nikdo nezajímal. Teď se tam ale našel uran, a už jsou tam Američani.
Ve státních školách jsou na tisíc žáků čtyři učitelé. Dovedete si představit, co taková výuka může dětem dát. Na škole, kterou Siriri pomáhá financovat, nás bylo na padesát dětí dvanáct."

ticho_hrocha600

Inspirující myšlenky...

Cílem Těch nahoře je zůstat, kde jsou. Cílem Těch uprostřed je vyměnit si místo s Těmi nahoře. Cílem Těch dole, pokud mají nějaký cíl – je totiž trvalou charakteristiko u Těch dole, že jsou příliš zkrušeni dřinou, než aby si častěji uvědomovali cokoli mimo svůj každodenní život – je zrušit všechny rozdíly a vytvořit společnost, v níž si budou všichni lidé rovni. A tak se v průběhu dějin znova a znova odehrává boj, který je ve svých hlavních obrysech stále stejný. Po dlouhá období se zdá, že Ti nahoře jsou bezpečně u moci, ale dříve či později pokaždé přijde chvíle, kdy buď ztratí víru v sebe nebo schopnost účinně vládnout, nebo obojí. Potom je svrhnou Ti uprostřed, kteří získají Ty dole na svou stranu předstíráním, že bojují za svobodu a spravedlnost. Jakmile Ti uprostřed dosáhnou svého cíle, uvrhnou Ty dole nazpět do dřívějšího postavení otroků a sami se stanou Těmi nahoře. Od jedné ze zbývajících skupin se okamžitě odtrhne nová skupina Těch uprostřed a boj začíná nanovo. Z těch tří skupin se jen Těm dole nikdy ani dočasně nepodaří dosáhnout svého cíle.
Orwell, 1984