ticho_hrochaObrazotvornost černého kontinentu odjakživa nemilosrdně bourá naši evropskou představu o tom, jak má vypadat pohádka. O tom je i nová kniha - africký komiks pro děti i dospělé od finalisty Chalupeckého ceny kreslíře Davida Böhma, ke kterému texty doputovaly v zavazadle jeho sestry Terezie jako štos slohových prací z malé středoafrické školy.

Vznikl tak pro děti lehce šokující, pro dospělé jednoznačně osvěžující komiks. Poetické, trochu absurdní, krátké pohádkové příběhy této knihy. většinou vycházejí z tradičního afrického folkloru, i když v podání dětských vypravěčů dost osobitě upraveného.

Děti je potřeba naučit rybu chytat, ne jim ji dát, řekla o vzniku knihy Terezie Böhmová . Tak jsem přistupovala i k výuce, snažila jsem se naučit děti přemýšlet. Před Vánoci jsem je požádala, aby mi napsali pohádku. Sešly se mi zajímavé texty, můj bratr David je potom ilustroval a vznikla z toho komiksová kniha pohádek Ticho hrocha.

Ticho hrocha
David Böhm, Terezie Böhmová

Vydal Labyrint, edice Raketa
1. vydání 2009, velký formát, 62 stran, váz.

Terezie Böhmová pracovala ve Středoafrické republice, kde pomáhala v misijné škole. Sama o tom řekla:
"Adopce dětí na dálku, v Evropě tolik oblíbená, je zbytečně drahá. Administrativní zajištění projekt prodraží třeba na šest tisíc ročně, zatímco život jednoho dítěte v sirotčinci přijde na 1350 korun za rok.
Vyspělý svět pomáhá jen v místech, kde za to může něco získat. Středoafrická republika dlouho patřila mezi země, o které se nikdo nezajímal. Teď se tam ale našel uran, a už jsou tam Američani.
Ve státních školách jsou na tisíc žáků čtyři učitelé. Dovedete si představit, co taková výuka může dětem dát. Na škole, kterou Siriri pomáhá financovat, nás bylo na padesát dětí dvanáct."

ticho_hrocha600

Inspirující myšlenky...

Podívej se na dnešní svět. Existuje něco ubožejšího? Kolik je v něm šílenství a slepoty, jak nerozumně je řízen. Ženoucí se masa zmateného lidstva do sebe zbrkle naráží, poháněna orgiemi chtivosti a brutality. Jednou musí nadejít čas, příteli, kdy tyto orgie skončí. Kdy brutalita a touha po moci... zahynou svým vlastním mečem. Protože až ten den nadejde, svět bude muset hledat nový život, založený na jednoduchém pravidle: Buď laskavý. Až přijde ten den, věříme, že se bratrská láska z Shangri-La, rozšíří se po celém světě. Ano, synu, až se silní požerou navzájem, lidská etika konečně dojde naplnění a a pokorní obdrží zemi.
Ztraceny obzor (1938), James Hilton