ticho_hrochaObrazotvornost černého kontinentu odjakživa nemilosrdně bourá naši evropskou představu o tom, jak má vypadat pohádka. O tom je i nová kniha - africký komiks pro děti i dospělé od finalisty Chalupeckého ceny kreslíře Davida Böhma, ke kterému texty doputovaly v zavazadle jeho sestry Terezie jako štos slohových prací z malé středoafrické školy.

Vznikl tak pro děti lehce šokující, pro dospělé jednoznačně osvěžující komiks. Poetické, trochu absurdní, krátké pohádkové příběhy této knihy. většinou vycházejí z tradičního afrického folkloru, i když v podání dětských vypravěčů dost osobitě upraveného.

Děti je potřeba naučit rybu chytat, ne jim ji dát, řekla o vzniku knihy Terezie Böhmová . Tak jsem přistupovala i k výuce, snažila jsem se naučit děti přemýšlet. Před Vánoci jsem je požádala, aby mi napsali pohádku. Sešly se mi zajímavé texty, můj bratr David je potom ilustroval a vznikla z toho komiksová kniha pohádek Ticho hrocha.

Ticho hrocha
David Böhm, Terezie Böhmová

Vydal Labyrint, edice Raketa
1. vydání 2009, velký formát, 62 stran, váz.

Terezie Böhmová pracovala ve Středoafrické republice, kde pomáhala v misijné škole. Sama o tom řekla:
"Adopce dětí na dálku, v Evropě tolik oblíbená, je zbytečně drahá. Administrativní zajištění projekt prodraží třeba na šest tisíc ročně, zatímco život jednoho dítěte v sirotčinci přijde na 1350 korun za rok.
Vyspělý svět pomáhá jen v místech, kde za to může něco získat. Středoafrická republika dlouho patřila mezi země, o které se nikdo nezajímal. Teď se tam ale našel uran, a už jsou tam Američani.
Ve státních školách jsou na tisíc žáků čtyři učitelé. Dovedete si představit, co taková výuka může dětem dát. Na škole, kterou Siriri pomáhá financovat, nás bylo na padesát dětí dvanáct."

ticho_hrocha600


Inspirující myšlenky...

Toto bych chtěl pro své děti, kdyby byly ještě malé. Chtěl bych, aby vyrostly s pocitem, že jsou vládci svých životů. Chtěl bych, aby byly šťastné, ale také aby se staraly o štěstí druhých. Chtěl bych, aby byly emocionálně odolné, aby mohly odrážet nevyhnutelný stres a zklamání, které život občas přinese. Chtěl bych, aby měly důvěru ve svou schopnost učit se po celý život a přizpůsobit se světu, který se rok od roku mění stále rychleji. Chtěl bych, aby měly cíle, po kterých opravdu touží. Chtěl bych, aby byly schopné kriticky přemýšlet a činit racionální rozhodnutí, která jim pomohou dosáhnout jejich cílů. Chtěl bych, aby měly morální hodnoty, které pomáhají dávat smysl a strukturu jejich životům, a doufám, že to budou lidské hodnoty - hodnoty, které mají co do činění s lidskými právy a povinnostmi, a ne s pošlapáním těchto práv.
Peter Gray