o jankovi polienkoviKrištáľovočisté majstrovstvo jedinečnej rozprávkarky, dnes už klasičky Márie Ďuríčkovej, sa naplno rozvinulo v autorských rozprávkach, inšpirovaných ľudovou rozprávkou O Jankovi Polienkovi, Zlatá priadka, O vodníkovi a peknej Zuzane a ďalších. Rovnocenným ilustrátorským partom autorky sú čarovné ilustrácie Vlasty Baránkovej.

Kniha je súčasťou knižného radu  Rozprávkové poklady /Andersen, Dobšinský, Němcová, Ďuríčková, Erben/, ktoré tvoria oporný edičný rad vydavateľstva BUVIK.

Mária Ďuríčková | O Jankovi Polienkovi | Ilustrovala Vlasta Baránková | vydal Buvik, 2011

Ukážka:

Po čase sa aj vydala za švárneho mládenca a bolo im dobre. Zuzana len o to prosila svojho muža, aby sa vonku vyhýbal každej vode.

Jedného dňa sa vracal z poľa veľmi smädný, nijakovsky nevedel vydržať, kým príde domov. Nuž odbočil na lúku k jednej studničke a priľahol si k nej, že sa napije. Ledva sa ústami dotkol vody, chmatlo ho čosi za jazyk. A to ti bol on, vodník Hlbočan.

Sľúb mi, že mi dáš, o čom doma nevieš, - povedal hlbokým hlasom, - inak ťa stiahnem do svojej vodnej ríše.

O čom doma neviem, to mi azda ani nebude tak veľmi chýbať, pomyslel si Zuzanim muž. A prikývol, že dobre. Nato ho vodník pustil a on sa poberal domov.
 
Podaj mi ruku, priateľ môj malý, ideme s ním. Ako ti bije srdce! To preto, lebo tušíš, čo si rozumom ešte nepochopil: že to, o čom doma neviem, býva zo všetkého najdôležitejšie.

barankova polienko

Pohádky pro děti – nové knihy

O mužíčkovi, který zastavil pražský orloj. Příběh o panence z výlohy Zdeňka Slabého

A máme díla už programově bezútěšná, jsou jich celá náměstí, i jejich opaky; naštěstí. A Zdeněk Slabý napsal dílo se ...

Deoduši. Werichovy jedinečné pohádky a nedokončený Alibaba a čtyřicet loupežníků

Zajímavou knížku plnou bajek a pohádek Jana Wericha přichystalo nakladatelství Albatros pro všechny čtenáře, kteří milují ...

Pohádky z Pekelce. Pohádky plné nápadů Františka Nepila a veselých obrázků Miloslava Jágra

Knížka vynikajícího vypravěče Františka Nepila je plná moderních pohádek pro malé čtenáře. Děti se začtou do krásné ...

Duhové pohádky. O tom, jak a proč Sluníčko obarvilo svět pomocí Daniely Fisherové

Krátké pohádky Daniely Fischerové jsou hravé, inteligentní a nezvykle milé. Rozvíjejí v dětech právě fantazii hledáním ne...

Pohádky Miloše Macourka, které děti ještě neznají

Na humorných, absurdních pohádkových příbězích spisovatele Miloše Macourka (1926 – 2002) už vyrostlo několik generací če...

Inspirující myšlenky...

Ve světě, který nám ukázal Darwin, není nic, co by se dalo nazvat pokrokem, a to je nesnesitelné pro každého, kdo byl vychován v duchu humanistických nadějí. Proto bylo Darwinovo učení postaveno na hlavu a kardinálnímu omylu křesťanství – víře, že člověk se liší od ostatních zvířat – tak byl prodloužen život.
John Gray, Slamění psi