blaznicek-nikl

Neobyčejný atlas neobyčejných bytostí – sbírka podivínů, které autor v průběhu let potkal, ať už v životě, nebo ve své fantazii. Veršované panoptikum různorodých lidiček, seskládané z postav bláznivých, postav něčím vyčnívajících, postav zvláštně činorodých nebo postav úplně obyčejných. Krátké, groteskní útvary, mnohdy s absurdními či převrácenými pointami či  jazykovými hrátkami, určené dětem i dospělým.


Petr Nikl je zrcadlem svých poetických veršů – říkánek
Mají své kouzlo v jednoduchém rytmickém souznění, které nás zavádí do kouzelného světa snových představ, slovních hříček, pohlazení slov a záměn významů. Někdy jsou to novodobé dětské říkánky nebo jakési připomínky lidové poezie, v nichž se odráží okolní svět ve svých drobných radostech a všedních chvílích, aby z nich nakonec vykvetla kytička plná úsměvů. Je to svět tatíků, dědů, různých paní a pánů, smíšků, snílků, rychlochodců, vzteklounů, borců, gurmánů,slonů, ježků a různých dalších postaviček a zvířátek, jejichž malé příběhy stojí za zamyšlení – je za nimi toho přece jenom trochu více.

Nakonec je Petr Nikl ještě doprovází svými ilustracemi, jejichž hravost tomu všemu přidává další poetickou a fantaskní polohu, která zároveň nechává prostor i našim představám.
Je možné, že nastane situace, kdy některé tyto Niklovy říkánky zlidoví a budou součástí dospělodětských her. Možná stojí na závěr ještě jednou si připomenout dva jeho verše, které mluví za vše:
Potkal dítě s duší chlapa
chlapík s duší dítěte

Blázníček | napsal a ilustroval Petr Nikl | Vydal Meander, 2009

Kdo je Petr Nikl?
Malíř, performer, hudebník, literát, fotograf, divadelník a především básník ve všem. Patří do generace, která přinesla nové podněty do současného českého výtvarného umění. On sám získal v roce 1995 Cenu Jindřicha Chalupeckého. Zúčastnil se řady výstav v České republice i v zahraničí. Významné jsou jeho projekty Hnízdo her v galerii Rudolfinum, Orbis Pictus, Labyrint světla v bubenečské čističce odpadních vod a Golem v Guttmannově galerii. V Meandru vydal autorské knihy pohádek  - Pohádka o Rybitince, O Rybabě a Mořské duši, Lingvistické pohádky, Záhádky, Jélěňovití, za které získal řadu ocenění v soutěži NČKR a Magnesia Litera. Se skupinou Lakomé Barky vydal desky Nebojím se smrtihlava a Přesletec. Řada jeho textů je jím také zhudebněna, některá cd jsou přiložena přímo k jeho knížkám.

blaznicek1_600